• دوشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-9614-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

در جلسه امروز شورای شهر مشهد تصویب شد؛

«دریافت عوارض از گردشگر خارجی» و چند مصوبه دیگر

جلسه امروز شورای شهر مشهد شاهد مصوبات گوناگونی بود که از تصویب لایحه سامان‌دهی زمین‌های بزرگ‌مقیاس سطح شهر تا گرفتن عوارض از گردشگران حوزه سلامت را شامل می‌شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، در جلسه امروز شورای شهر مشهد درخصوص موضوعاتی چون دریافت عوارض از گردشگران خارجی، حمایت و تشویق و مادی و معنوی از گزارشگران تخلفات، آیین‌نامه‌های اجرایی مشوق‌های سرمایه‌گذاری در حوزه ساخت‌وساز و لایحه شهرداری در رابطه با تعیین تکلیف پیمان‌های فاقد تعدیل و مشمول مبادلات ارزی بحث و بررسی را بحث و مصوباتی در این خصوص ابلاغ شد که در ادامه می‌خوانید:

تصویب لایحه سامان‌دهی زمین‌های بزرگ‌مقیاس سطح شهر

براساس این لایحه شهرداری مشهد مکلف است، مستند به قانون اصلاح ماده ۱۰۱ قانون شهرداری و تبصره ۴ ماده واحده قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح‌های دولتی و شهرداری در خصوص سامان‌دهی اراضی واقع در محدوده حاشیه شهر به منظور مدیریت بهینه زمین‌ها و جلوگیری از ریزدانگی و تفکیک غیرمجاز با رویکرد جلب مشارکت بزرگ‌مالکان و با پیش‌بینی، طراحی و پیاده‌سازی ساختار اداری مناسب براساس تبصره‌های گوناگون اقدام نماید.

برهمین اساس شهرداری می‌تواند همزمان با توافق مالکان متقاضی بهره‌مندی از مزایای ورود به محدوده و در صورت تمایل مالک، نسبت به مطالعات و عملیات خاک‌برداری، اجرای جوی، جدول و آسفالت اراضی مشخص شده، هزینه مربوط را نسبت به سهم مالک از محل قطعات وی دریافت و تسویه کند.
 براساس تبصره یک لایحه، پهنه‌هایی که قبل از تاریخ ابلاغ قانونی این مصوبه با مالکان آن‌ها تفاهم‌نامه یا صلح‌نامه منعقد شده است، مشمول مفاد این بند نیست. مالکانی که اراضی متعلق به آن‌ها در حوزه‌های چهار و پنج مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار واقع شده است در صورتی که طی مدت یک سال از ابلاغ صلح‌نامه منعقده نسبت به دریافت پروانه ساختمانی ملک خود اقدام نمایند مشمول تخفیفات دوبرابری پرداخت‌های نقدی جاری شهری شوند. شهرداری مشهد موظف است به منظور اجرایی شدن مفاد این مصوبه، اعتبارات لازم را در بودجه سالانه خود پیش‌بینی کند. 

تصویب لایحه حمایت و تشویق و مادی و معنوی از گزارشگران تخلفات

کمیسیون حقوقی در ماده واحده خود بیان کرده شهرداری مشهد موظف است در راستای اجرای قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد و به منظور ایجاد امنیت در گزارش‌دهی، حمایت و تشویق از گزارشگران تخلفات واقع شده یا در حال وقوع در شهرداری، سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های وابسته به آن، آیین‌نامه جامعی در راستای حمایت قانونی و تشویق گزارشگران ایجاد کند. 

تصویب لایحه تعیین تکلیف پیمان‌های فاقد تعدیل و مشمول مبادلات ارزی 
با توجه به نوسانات نرخ ارز صرفا در خصوص آن دسته از قراردادهای خریدی که تمام یا بخشی اقلام آن از خارج کشور تامین می‌شود، مبلغ‌های پرداختی به تامین‌کنندگان مربوط بر اساس تغییرات نرخ یورو و بر مبنای فرمول ارائه شده تا سقف ۸۰ درصد از آن در قالب صورت وضعیت‌های ارایه شده ایشان قابل پرداخت خواهد بود.

براساس تبصره‌های این لایحه در اجرای آن ارقام پرداختی حداکثر تا ۱۰ برابر نصاب معاملات متوسط با شرط عدم افزایش نسبت به سقف ردیف بودجه مصوب مربوط مجاز خواهد بود. همچنین به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود درخصوص قراردادهای عمرانی در حال اجرا که در اسناد منضم به پیمان فاقد تعدیل است با تشخیص معاونت تخصصی مربوط و تایید کمیته مندرج در تبصره ۲ ذیل بند یک صورت وضعیت تعدیل را در قالب صورت وضعیت الکترونیک پرداخت نماید.

تصویب لایحه دریافت عوارض از گردشگر خارجی

شهرداری مشهد مکلف است مستند به بند ۱۶ ماده ۸۰ قانون اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و تبصره ۱ ماده ۵۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده برای یک بار در هر سال شمسی نسبت به دریافت مبلغ ۱۰ یورو یا معادل آن بر مبنای نرخ پایان روز بازار ثانویه اعلامی از سوی بانک مرکزی از گردشگران غیرایرانی به عنوان عوارض گردشگری اقدام نماید.

این طرح به‌منظور توسعه زیرساخت‌ها و خدمات گردشگری شهر مشهد تا ده درصد، از عوارض وصول شده به مرجع وصول‌کننده و تا ۱۰ درصد نیز به طرح‌های مشترک شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌رضوی اختصاص می‌یابد.

شهرداری مکلف است با توجه به حضور گردشگران غیرایرانی در حوزه سلامت و درمان ۱۰ درصد از کل مبلغ دریافتی بابت هزینه‌های درمان را افزون بر هزینه‌های درمانی گردشگر از گردشگران خارجی استفاده کننده از خدمات بهداشتی و درمانی به‌عنوان عوارض برخورداری از خدمات درمانی شهر مشهد دریافت کند. همچنین مراکز بهداشتی و درمانی باید عوارض مزبور را در فاکتور گردشگران غیرایرانی درج و مطابق مفاد تفاهم‌نامه نحوه وصول که در مدت دو ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن مصوبه بین شهرداری و مراجع ذی‌ربط منعقد می‌شود، نسبت به واریز آن به حساب درآمدهای عمومی شهرداری مشهد اقدام و مستندات مربوط را به شهرداری ارسال کند.  همچنین تا ۱۰ درصد از عوارض وصولی به‌عنوان کارمزد به مراکز بهداشتی درمانی دریافت‌کننده عوارض مذکور اختصاص می‌یابد. نکته قابل توجه اتباع غیرایرانی دارای کارت اقامت از پرداخت این مصوبه معاف هستند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: