• سه شنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۱
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9710-5691-5
  • خبرنگار : 15285
  • منبع خبر : ----

/جاذبه‌های گردشگری جهان/

جادو و اسطوره در کتاب‌خانه

یک کتاب به تنهایی می‌تواند دلیل آرامش و فراغت انسان از دنیای پر دود و مشغله‌اش باشد چه برسد به دنیایی از آن، این برگه‌های شماره‌دار، عنصری است که با تورقی هرچند ساده و سطحی، جرقه‌هایی از جنس خلاقیت و امید را برای خواننده‌اش مجسم خواهد کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، انسان‌ از گذشته بسیار دور اهمیت و جایگاه کتاب را می‌دانست و تلاش‌اش را بر حفظ و نگهداری این اثر کهن و سازنده، استوار کرد؛ چنان‌که از خرابه‌های شهرهای باستانی سومریان چنین مشاهداتی پدیدار می‌گردد که آن‌ها حدود ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح کتاب‌خانه‌های شخصی، مذهبی و دولتی بر پا کرده ‌بودند.

زمان بنای ساختمان کتاب‌خانه‌ها در جهان، به دوران کهن و قرن‌ها پیش از میلاد مسیح می‌رسد که نخستین سنگ بنای آن‌را سران و زمامداران کشورها، به‌خاطر حفظ و نگهداری اسناد و گزارش‌های مخصوص و محرمانه پایه‌گذاری کردند که صرفاً قصد و نیت سازندگانش ایجاد کتاب‌خانه برای دیگر کتاب‌ها نبوده است.

قدم به دنیای افسون‌ها...

کتابخانه‌ای تاریخی در زمینه فرهنگ و تاریخ پرتغالی به نام «سالن مطالعه سلطنتی پرتغالی‌ها»  در شهر ریو دو ژانیرو برزیل قرار دارد که در اواخر قرن نوزدهم توسط رافائل دا سلوائه کاسترو، به سبک گوتیک (یکی از سبک‌ها و دوره‌های تاریخی معماری است. این سبک، یک سبک مذهبی است که همواره در خدمت کلیسا قرار داشت.) پرتغالی طراحی و ساخته شد و بیش از ۳۵۰۰۰۰ جلد کتاب در این کتابخانه نگهداری می‌شود.

معماری و طراحی داخلی این ساختمان به نحوی است که انسان را افسون‌زده و متحیر می‌سازد چراکه تنها وارد شدن به این کتاب‌خانه، حکم ورود به دنیای باستانی، جادویی واساطیری را دارد و بشر قرن 21 مجبور به تعظیم و احترام گزاردن به این دست‌خط بشریِ کهن می‌کند.

این بنا علاوه بر دارا بودن کتاب‌های ارزشمند و غنی‌اش که می‌تواند خود به تنهایی جاذبه‌‌ی گردشگریِ گران‌بهایی را به وجود آورد، بنای این ساختمان و طراحی آن نیز قادر است گردشگران و سیاحتگران را از اقصی نقاط دنیا به این منطقه بکشاند.

 

به یاد کتاب‌خانه اسطوره‌ای اسکندریه

یکی دیگر از کتاب‌خانه‌های معروف با جاذبه گردشگری بالا، کتاب‌خانه‌ اسکندریه مصر است که در سال 2002افتتاح شد که امروزه علاوه بر کارکرد علمی، آموزش و تحقیقاتی، در کنار اهرام ثلاثه از دیگر جاذبه‌‌های گردشگری مصر محسوب می‌شود که خاطره کتاب‌خانه اسطوره‌ای اسکندریه را در ذهن بازدیدکنندگان، مجسم خواهد کرد.

طراحی ساختمان کتاب‌خانه به شکل خورشیدی است که در حال طلوع از سواحل نیلگون دریای مدیترانه است و همچنین سالن نجوم و ستاره‌شناسی کتاب‌خانه همانند قمری در حال گردش به دور خورشید قرار دارند.

این بنا توسط یک فرد اتریشی معماری شده که فرآیند ساخت کتاب‌خانه با کمک سازمان ملل و چند کشور دیگر، 4 سال زمان برده است، این مجموعه در سال بیش از 800000 بازدیدکننده دارد و به عنوان نمادی برای اسکندریه محسوب می‌شود که موثر در جذب توریست و رونق صنعت گردشگری مصر است.

اسکندریه در دنیای باستان

«كتاب‌خانه اسكندریه» در كشور مصر یکی از شگفتی‌های دنیای باستان در هزاره‌های گذشته به حساب می‌آمده است که 228 سال قبل از میلاد مسیح، توسط بطلمیوس اول بنا شد و به مکانی تبدیل شد که محققین و دانشمندان در آن می‌توانستند تجمع و تبادل نظر کنند.

كتابخانه اسكندریه در گذار زمان گرفتار حوادث و بلایای مختلفی شد که تخریب آن‌را در پی داشت، نخستین بار، ژولیوس سزار، 48 سال قبل از میلاد مسیح، با به آتش كشیدن اسكندریه خساراتى به این محل وارد كرد و سپس حملات متعدد رومیان در سال 300 میلادى، نابودى تدریجى آن‌را باعث شد.

این كتابخانه باستانى، حدود700 هزار جلد از آثار معتبر زمان خود را بر روى پاپیروس نگهدارى مى‌کرد و براى حفظ كیفیت این آثار، كارمندان همواره آنان‌را بازنویسى مى‌كردند اما  نهایتا در سده چهارم میلادى تمام این آثار در جنگ سوخت و منهدم شدند.

 

اسکندریه در قرن21

ساخت بناى جدید كتابخانه اسكندریه در مصر، 18 سال پیش آغاز شد که در دو سال اول افتتاح این بنا حدود یک میلیون نفر از آن بازدید كرده‌ و به عنوان یكى از جاذبه‌هاى توریستى مصر درآمد.

 لازم به ذکر است که این کتاب‌خانه دارای بزرگ‌ترین اتاق مطالعه در بین کتاب‌خانه‌های جهان را دارد که مساحت آن 70هزار مترمربع است همچنین این بنا دارای سه موزه، یک افلاک‌نما، هفت مرکز تحقیق آکادمیک، نه نمایشگاه دائمی و نیز تعداد زیادی از موسسات مربوطه در آن قرار دارد.

این کتاب‌خانه شامل قسمت‌های مختلفی است که موارد زیر را شامل می‌شود: بخش نسخ خطی، آثار کمیاب، بخش میکروفیلم،  بخش نمایش آثار باستانی، مرکز علوم گنبد آسمانی، سالن اکتشافات، نمایشگاه علمی برای کودکان و... . همچنین این کتاب‌خانه نه نمایشگاه دائمی را در خود دارد.

.
منبع:
 داستان کتاب‌خانه‌های جهان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: