• سه شنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-9487-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

/کتاب و کتاب‌خوانی/

ابراهیم رها:
وضعیت چاپ کتاب بهتر شده/حال کتاب‌خوانی اسفناک است

ابراهیم رها گفت: به‌طور کلی وضعیت کتاب‌ و چاپ آن نسبت به دوره ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد بهتر شده است.

علی میرمیرانی(ابراهیم رها) در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در مورد وضعیت چاپ و انتشار کتاب‌هایش اظهار کرد: من رکورددار ردشدن کتاب و عدم دریافت مجوز در دولت آقای احمدی‌نژاد هستم. در مدت هشت ساله ریاست‌جمهوری ایشان، تعداد هشت جلد کتاب‌های من توسط وزارت فرهنگ‌وارشاد رد شد که فکر نمی‌کنم هیچ نویسنده‌ دیگری در رابطه با انتشار کتاب‌هایش و دریافت مجوز شرایطی چون مرا تجربه کرده باشد. 

وی افزود: خوشبختانه در سال 1395، 10 جلد از کتاب‌هایم در طول 10 ماه با نام ابراهیم رها و سه جلد نیز به نام علی میرمیرانی به چاپ رسید. درمجموع ظرف مدت یک سال، 13 جلد از کتاب‌هایم منتشر شد. این کتاب‌های منتشر شده از مجموعه نوشته‌های دپو شده من در طول سال‌های گذشته بودند. 

رها ادامه داد: از سال‌ 1394 تا امروز حدود 70 هزار جلد کتاب از من چاپ و فروخته شده، همین اتفاق، قدمی است در راستای تشویق مردم به امر کتاب‌خوانی. در هر صورت در حوزه نشر و دریافت مجوز کاستی‌ها و ایراداتی وجود دارد، متأسفانه در سال جاری یکی از کتاب‌هایم که هیچ مشکلی نداشت، به‌طور کامل از اداره ارشاد رد شد. در سال گذشته نیز کاری تقویمی با همکاری «نشر روزنه» انجام دادم و باز هم از سوی اداره ارشاد رد شد که واقعا نبایستی این اتفاق می‌افتاد.

«چقدر خوبیم ما» پرفروشترین کتابم در چهار سال اخیر

این نویسنده ظنز با بیان اینکه «به‌طور کلی وضعیت کتاب‌ و چاپ آن نسبت به دوره ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد بهتر شده است» خاطرنشان کرد: وضعیت کتاب‌خوانی مردم خوب نیست. برای نمونه پرفروشترین کتابم در چهار سال اخیر «چقدر خوبیم ما» بود که در طول مدت چهار سال، 35 هزار نسخه فروش داشته است.

وی تصریح کرد: کتاب دیگرم با نام «پرت‌وپلا» از دی‌ماه سال گذشته تا دی‌ماه سال جاری پنج سری چاپ هزارتایی داشته که در ظاهر نشانگر پرفروشی کتاب‌های من است، اما زمانی که جمعیت 82 میلیونی ایران را با این میزان از فروش بسنجید، متوجه می‌شوید که وضعیت کتاب‌خوانی مردم ما اسفناک است.
 
«سانسور» به وضعیت کتاب‌خوانی مردم لطمه وارد می‌کند

ابراهیم رها با بیان اینکه «سانسور کتاب به‌هیچ عنوان اتفاق خوشایندی نیست و قطعاً به این صنعت لطمه وارد می‌کند» توضیح داد: درواقع سانسور این توهم را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند کتابی که می‌خواند نسخه اصلی نیست و تغییراتی در آن ایجاد شده است. بهرحال توجه به این نکته نیز الزامی است که سانسور دلیل عمده کتاب‌نخوانی مردم نیست. 

این نویسنده طنز در پاسخ به این پرسش که آیا اقدامات دولت برای گرایش مردم به کتاب‌خوانی می‌تواند نتیجه‌بخش باشد یا خیر؟ گفت: فرهنگ‌سازی برای گرایش مردم به کتاب و کتاب‌خوانی نیازمند اقدامات درازمدتی است. حمایت‌های جدی و تلاش‌های همه‌جانبه نیاز دارد تا نتیجه‌بخش باشد. در عین حال مردم نیز بایستی در خویشتن بازنگری داشته باشند، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که دولت ما را کتاب‌خوان کند.

ابراهیم رها افزود: ما در کشوری با بنیان‌های اسلامی زندگی می‌کنیم و معجزه اسلام، «قرآن» بوده است؛ به‌معنای خواندنی. درواقع اسلام، تنها دینی است که برای جذب مردم به دین رسولش، کتاب را معجزه قرار داده است نه عصای موسی و نه دم عیسی که این امر مهمی است. از سویی دیگر ما در ایرانی زندگی می‌کنیم با پیشینه کتابخانه‌های نیشابور و... بنابراین اگر خوب بنگریم ما وارثان خلفی برای گذشتگان خود نبودیم پس باییستی در خود بازنگری کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که کدام کتاب شما بیشترین سانسور را از سوی وزارت ارشاد دریافت کرده، گفت: یکسری از کتاب‌های من هیچ وقت اجازه چاپ دریافت نکردند و در میان کتاب‌هایی که چاپ شده بدون استثناء همگی آن‌ها سانسورهایی داشته‌اند، با این حال تنها کتاب «پرت‌وپلا» بدون سانسور بوده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: