• سه شنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-9584-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

یک استاد دانشگاه:

بی‌ثباتی‌های اقتصادی ریشه در نا‌ترازی دارد

یک استاد دانشگاه گفت: در کشور هیچ بی‌ثباتی نخواهید دید که ناشی از نا‌ترازی در اقتصاد نباشد.

تیمور رحمانی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص میزان موفقیت دولت در مدیریت بحران‌های اقتصادی کشور، اظهار کرد: اگر بخواهیم در این زمینه قضاوت منصفانه داشته باشیم باید گفت بی ثباتی‌هایی که در اقتصاد شاهد آن هستیم، از نیمه دوم سال گذشته کلید خورد و در ابتدای سال جاری از کنترل خارج شد.

وی ادامه داد: زمینه شرایط نامطلوب حال حاضر از قبل آغاز شده و اگر کسی به اصول اولیه علم اقتصاد آگاه بود، می‌دانست که اقتصاد ایران دچار این تلاطم ها خواهد شد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه فشار بیرونی نیز مانند بنزین بر آتشی که اسم آن را بی‌ثباتی می‌گذاریم، عمل کرد، عنوان کرد: زمینه این شرایط از قبل نیز مهیا بود و با این فشار بیرونی تشدید شد. نمی‌توانیم بگوییم بی‌ثباتی که در حال حاضر شاهد آن هستیم، صرفا در سال ۹۷ صورت گرفته، بلکه از قبل شکل گرفت و در سال جاری نمود پیدا کرد.

رحمانی خاطرنشان کرد: به طور طبیعی سیاست‌گذاران و اقتصاددانان تصوری از اینکه بی‌ثباتی رخ بدهد نداشتند، زیرا پس از دوره‌ای که تورم به شدت کم شد، دوباره برگشت و این تصور وجود نداشت.

وی با اشاره به اینکه به دلیل همین عدم تصور، سیاست‌گذاران تا مدتی دچار سردرگمی خواهند شد و‌ نمی‌دانند باید چه کنند، تصریح کرد: از این منظر نمی‌توان فردی را نکوهش کرد، زیرا وی هیچگونه تصوری نداشته است. به نظر می‌رسد که سیاستگذار از شرایط آگاه شده و مثبت گام برمی‌دارد و امیدواریم این پیشگامی مثبت متوقف نشود. 

این استاد دانشگاه گفت: می‌توانیم بگوییم درایت کم کم به کنترل شرایط موجود جامعه اضافه شده و ریشه تمام بی‌ثباتی‌های جامعه به نا‌ترازی باز می‌گردد.

رحمانی اضافه کرد: در کشور هیچ بی‌ثباتی نخواهید دید که ناشی از نا‌ترازی در اقتصاد نباشد، البته در خصوص کشور ما عوامل و فشارهای بیرونی نیز تاثیر دارد.

وی بیان کرد: این نا‌ترازی بدین معنی است که زمانی که می‌خواهید تسهیلات اخذ کنید، فرد تسهیلات‌دهنده می‌داند ۲۰ مورد بیشتر نمی‌تواند تسهیلات پرداخت کند اما اعلام می‌کند تا سقف ۳۰ مورد می‌توانم تسهیلات پرداخت کنم، در این میان به میزان ۱۰ مورد نا‌ترازی ایجاد شده، یعنی هزینه‌ای را تعهد می‌کند که معلوم نیست از کجا پرداخت خواهد شد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه کل دستگاه تصمیم‌گیری کشور ما صرفا دولت نیست، عنوان کرد: به دلیل آنکه نظام تصمیم‌گیری ما بسیار گسترده است، شرایطی وجود ندارد که برای اتخاذ تصمیم از علم اقتصاد کمک بگیریم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: