• سه شنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-10214-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

معاون سابق خدمات شهری شهرداری مشهد خبر داد؛

بهره‌برداری از دو تصفیه‌خانه محلی تا پایان سال جاری

معاون سابق خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد گفت: در ۱۵ نقطه شهر، ۱۵ تصفیه‌خانه محلی احداث خواهد شد که تا پایان سال دو مورد به بهره‌برداری خواهد رسید؛ این کار برای اولین بار با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای شهرداری انجام می‌‎شود.

به گزارش ایسنا-‌ منطقه خراسان، خلیل‌الله کاظمی امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در سالن جلسات شهدای شهرداری مشهد برگزار شد، اظهار کرد: شهروندان ما همیشه وقتی از شهر مشهد خارج شده و به شهرهای دیگر مراجعه می‌کردند و برمی‌گشتند، درخواستشان این بود که از این شهرها یاد بگیرید، مسئولان نیز همین نگاه را داشتند.

وی افزود: استاندار وقت در مقطعی تمام مدیران شهرداری را اجبار کردند که به اصفهان بروند و کارکردن را از آن‌جا یاد بگیرند. دید مردم و مسئولان این بود، اما با تمام زحمات همکاران، طبق آخرین نظرسنجی که در حوزه فضای سبز و خدمات شهری در دانشگاه فردوسی مشهد انجام شد، بیش از 70 درصد شهروندان اظهار رضایت داشتند، البته باید بسیاری از کارها انجام شود اما رشد رضایتمندی برای شهروندان زائر و مجاور را داشتیم و تلاش کردیم در این مدت به نیازهای شهروندان بها دهیم.

کاظمی گفت: سرانه فضای سبز از ۸.۶ متر مربع به ۱۶.۶ متر مریع افزایش پیدا کرد. تعداد پارک‌ها از ۲۶۹ مورد در سال 86 به 595 مورد رسید. کمربند سبز در سال ۸۶، ۵۱۰ هکتار بود که امروز به ۲۸۰۰ هکتار رسیده است. حمل آب با تانکر صفر بود که امروز نزدیک به ۱۳۳ کیلومتر جداسازی آب شرب از خام انجام شده است.

معاون سابق خدمات شهری شهرداری مشهد ادامه داد: ۲۲ ایستگاه آتش‌نشانی به 48 مورد افزایش پیدا کرده و ۹۲ خودرو آتش‎نشانی داشتیم که امروز ۲۳۷ مورد خودروی سنگین و نیمه‌سنگین داریم. برای اولین بار مرکز پالایش آلاینده‌های زیست‌محیطی را در مشهد راه‌اندازی کردیم و جمع‌آوری و حمل  100 درصد حوزه پسماند به صورت مکانیزه انجام می‌شود. همین که مردم در سطح معابر و شهر رضایت نسبی دارند و انتقادات کم شده، نقطه مثبتی است.

وی در خصوص ماده ۱6، بیان کرد: یک ماه پیش قراردادی را با سازمان بهزیستی امضا کردیم که در حال انجام است و مشکلی در این زمینه نداریم. یک‌سری سازوکارها و ابزارهایی نیاز بود که طرح آن ایجاد شده است.

6 میلیون متر مکعب از آب مورد نیاز فضای سبز از خین عرب تامین خواهد شد

کاظمی با اشاره به اینکه «۲۳ میلیون متر مکعب آب در فضای سبز استفاده می‌کنیم»، تصریح کرد: از این مقدار نزدیک به ۷، ۸ درصد از خطوط لوله شرب استفاده و بقیه از روان‎آب‌ها، چاه‌هایی که کیفیت آن افت کرده و تصفیه‎خانه‌ها تامین می‌شود. سال آینده پروژه بزرگ خط لوله بالغ‌بر ۸ میلیارد تومان از تصفیه‎خانه خین عرب به پردیش قائم را متصل می‌کنیم تا 6 میلیون متر مکعب از این 23 میلیون مترمکعب از خین عرب تامین شود.

معاون سابق خدمات شهری شهرداری مشهد در خصوص آیلند بلوار فردوسی، خاطرنشان کرد: در کنار دغدغه‌ها در حوزه حمل و نقل باید نگاهی نیز به حوزه افکار عمومی و شهروندان داشته باشیم، آیلند فردوسی به طور کلی جمع نمی‌شود، در برخی مکان‌ها که محل ایستگاه است، باریک می‌شود، در خصوص چگونگی استفاده از BRT نیز بررسی‌هایی انجام خواهد شد.

وی در خصوص کشف‌رود، گفت: با اقدامات صورت گرفته، 192 هکتار فضای سبز ایجاد شد. ام به سازمان آب اعلام آمادگی کردیم که بقیه مسیر را تحویل دهند تا نسبت به درختکاری آن اقدام کنیم اما هنوز اتفاق نیفتاده است. کمربند شمالی مشهد ۱۹۰۰ هکتار است که باید زمین را بخریم و به عنوان یک مجموعه تفریحی، فرهنگی و گردشگری برای درختکاری استفاده کنیم.

خصوصی‌سازی آتش‌نشانی، مخالف قانون نیست

کاظمی در رابطه با خصوصی‌سازی آتش‌نشانی، عنوان کرد: نگاه جراید در این زمینه به 120 نفری بود که در بخش خصوصی کار می‌کردند، موضوع نیرو نبود. در حال حاضر مصوبه قانونی به شورای شهر و هیات تطبیق ارسال و تصویب شده تا واگذاری ایستگاه‌‎ها به بخش خصوصی انجام شود. تا زمانی که این مصوبه لغو نشده، باید سازوکارهای آن انجام شود. نگاه به این مجموعه نگاه بخشی و نیرویی نیست، بند ک ذیل تبصره ماده ۸ با این امر مخالفت نکرده، آتش‌نشانی یکی از اعضای کارگروه ذیل مدیریت بحران است و به این تبصره و ماده قانونی مربوط نیست. 

معاون سابق خدمات شهری شهرداری مشهد اضافه کرد: کمبودهایی وجود دارد و اگر خصوصی‌سازی انجام دهیم، افراد جوانی که بیکار هستند می‌توانند کار کنند، این بهتر است یا اینکه کاری انجام ندهیم؟ اگر می‌توانستیم بر اساس منابع مالی خود کاری در این زمینه انجام دهیم که تاکنون انجام داده بودیم. باید بخش خصوصی را پای کار بیاوریم تا بتواند کمک کند. نگرانی‌ها و دغدغه‌ها قابل حل است. این ضروری است که در برخی فعالیت‌ها و اقدامات بخش خصوصی را به کمک خود بیاوریم. این کار با روند خصوصی‌سازی مغایرت ندارد. مسئولیت کار با ما است و ما مسئولیت یا فرماندهی فعالیت را واگذار نمی‌کنیم. 

وی افزود: این موضوع اکنون نمی‌خواهد شکل بگیرد، 6 سال است که چهار ایستگاه برون‌سپاری شده و کسی اعتراض نکرده که بد عمل شده است. ما اکنون بهای عوارض آتش‌نشانی را از همه می‌گیریم، آیا این به عدالت نزدیک است؟ اگر مجموعه‌ای این مسئولیت را بپذیرد و بابت خدمات به افراد پول خود را وصول کند، لازم نیست که از تمام شهروندان پول بگیرد. چه ایرادی دارد که بخش خصوصی توانمندی باشد تا بابت خدمات هزینه بگیرد؟

کاظمی بیان کرد: اگر این اتفاق بیفتد و هزینه عملیات و درخواست‌های شهروندان را بدهد، بودجه شهرداری صرف پروژه‌های عمرانی و دیگر پروژه‌ها می‌شود. دغدغه نیروها در خصوص تفاوت‌های موجود، در چارچوب تعیین‌شده قابل حل است و ما هیچ تفاوتی قایل نمی‌شویم. بسیاری از دغدغه‌ها حل شده و اگر دغدغه نیروها را حل کنیم، آسیب مترتب بر این موضوع حادث نخواهد شد.

معاون سابق خدمات شهری شهرداری مشهد با اشاره به اینکه متولی فاضلاب‌های شهری شرکت آب و فاضلاب است، تصریح کرد: متولی برخورد قانونی با فردی که فاضلاب خود را به خیابان می‌ریزد محیط زیست و مرکز بهداشت است و شهرداری هیچ نقش و وظیفه‌ای در رابطه با فاضلاب‌های شهری از منظر برخورد و برنامه‌ریزی ندارد. تبصره ۳ مصوب کرده که شهرداری به کمک بیاید، کاری که ما انجام دادیم این بود که حجم زیادی از منابع مالی که باید در جهت خطوط فاضلاب هزینه می‌شد، استفاده کردیم. اکنون در حال دریافت فاضلاب‌های رایگان هستیم. 

15 تصفیه‎خانه محلی احداث خواهد شد

وی ادامه داد: در ۱۵ نقطه شهر ۱۵ تصفیه‌خانه محلی احداث خواهد شد که تا پایان سال دو مورد به بهره‌برداری خواهد رسید. این کار برای اولین بار با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای شهرداری انجام می‌‎شود، ما تضمین خرید پساب را دادیم که کار ویژه‌‎ای است و با این کار آب فضای سبز تامین می‌شود. اولین پروژه در منطقه سیدی انجام خواهد شد.

کاظمی گفت: بالغ بر ۳ میلیارد تومان برای روشنایی پارک‌ها اختصاص دادیم تا ایمن‌سازی سیستم روشنایی و تصحیح مربوط به آن انجام شود که یک پروژه ۳ ساله است.

معاون سابق خدمات شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه نزدیک به ۳۰ تا ۳۵ پارک در حال احداث داریم، عنوان کرد: تا پایان سال دو مجتمع صنفی-‌صنعتی بزرگ با ظرفیت ۴۸۰ و ۱۸۰ به این دو مرکز منتقل خواهد شد. بازار پروتئین در چهارراه مخابرات خاص آبزیان در حال احداث است. یک ایستگاه آتش‌نشانی در بلوار شاهنامه در حال سپری کردن مراحل انتهایی است. دو تصفیه‎خانه یکی تا دو ماه دیگر و دیگری تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید. جداسازی آب شرب از خام به محدوده انتهای بلوار نامجو خواهد رسید. مسیر آرامستان دوم یا باغ رضوان از جاده کلات نامناسب است که تا دو ماه بعد از سال ۹۸ مسیر مناسب خواهد شد..

وی در خصوص موش‌های فاضلابی، بیان کرد: یکی از آسیب‌هایی که اجرای سیستم‌های اکو و فاضلاب دارد، همین نکته است. در حال حاضر این آسیب در مشهد به وجود آمده که متولی رفع آن شهرداری است. روش‌های مختلفی داشتیم، اوایل امسال 16 کانون مربوط به این موضوع را در سطح شهر پیدا کردیم و به روش خوبی با کمک استارت‌آپ‌ها و مراکز دانش‌بنیان رسیدیم. تعداد این کانون‌ها به ۱۳ یا ۱۴ مورد رسیده که یک سری از آن‌ها رد اختیار شهرداری نیست و در حال هماهنگی هستیم تا این کانون‌ها نیز مدیریت و مشکل حل شود.

کاظمی با اشاره به اینکه آسیبی در شهر وجود دارد که از پیاده‌روها به عنوان پارکینگ استفاده می‎شود، تصریح کرد: ما مصوبه‌ای را از شورای شهر گرفتیم و بهای خدمات مترتب بر پارک خودرو را به قدری سنگین تعیین کردیم که انگیزه برای این کار نداشته باشند. عدد بسیار سنگین است و اگر یک متر را سد معبر کند، شاید به اندازه کل اجاره مغازه‌اش باید جریمه پرداخت نماید. برای پارک خودروها نیز مصوبه‌ای را اخذ کردیم تا عامل بازدارنده‌ای شود اما متاسفانه این مصوبه در دیوان عدالت رد شد. تنها با پلیس راهور هماهنگی کردیم تا بتوانیم این کار را عملیاتی کنیم.

معاون سابق خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: من مطمئن هستم افرادی که در حال فعالیت هستند و آمدند، از ما بهتر بوده و با توان و تفکر بهتری کار را ادامه خواهند داد زیرا سطح توقعات مردم بالا رفته و راهی نداریم که خود را با آن وفق دهیم. حوزه خدمات شهری می‌تواند پیشانی اقدامات شهرداری باشد. من از کوچک‌تربن اتفاقات در حوزه خودم اطلاع داشتم. در حوزه جدید من نیز سطح توقعات و انتظارت بالا است. هیچ کار نشدنی در مجموعه شهرداری وجود ندارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: