• سه شنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-10314-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

رونمایی از سند ملی سیمای طب سنتی ایران

در همایش طب سنتی ایران و یک دهه فعالیت آکادمیک از سند ملی سیمای طب سنتی ایران رونمایی می شود و به نماینده سازمان جهانی بهداشت تحویل داده خواهد شد. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمداعتضاد رضوی، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه «در همایش طب سنتی ایران از سند ملی سیمای طب سنتی ایران رونمایی می شود»، اظهار کرد: بحث مؤلفه‌های اجتماعی سلامت بحث جدی در وزارت بهداشت است و چهار بعد سلامت جسمی، روحی، معنوی و اجتماعی آن مد نظر است. 

وی با بیان اینکه «عواملی که بر روی سلامت تاثیر می‌گذارند، با دو گفتمان طب سنتی با قدمت چندهزارساله و طب مدرن پیگیری می‌شود»، ابراز کرد :طب سنتی سال‌ها قبل از میلاد مسیح وجود داشته و نگاه آن بر سلامت افراد، نگاه فردگرایانه است؛ یعنی هر فرد بر اساس ویژگی‌های مزاجی و سن و... روش درمانی خاصی را نیاز دارد. 

وی ادامه داد: نگاه به فرد ویژگی ممتاز طب سنتی است و این طب با فرهنگ ما سازگاری بیشتری دارد؛ ضمن اینکه از نظر اقتصادی منافع قابل توجهی نیز دارد. 

رضوی با اشاره به اینکه «عدم تعادل در خوردن و آشامیدن، خوابیدن و کلاً سبک زندگی فرد از دیدگاه طب سنتی اساس سلامت فرد را تشکیل می‌دهد»، عنوان کرد: از دیدگاه گیاه‌درمانی و داروشناسی فلات ایران اقلیم شناخته‌شده‌ای است و از هشت هزار گونه گیاهی حدود 2500 مورد در ایران یافت می‌شود. 

وی ادامه داد: از نظر اقتصادی نیز گیاهان دارویی می‌تواند سهم مهمی در تجارت جهانی داشته باشد، اما متاسفانه سوءاستفاده‌هایی نیز در این زمینه می‌شود.

رضوی ادامه داد: از نظر سازمان جهانی بهداشت الزاماتی برای توسعه طب سنتی وجود دارد که از آن‌جمله می‌توان به بازشناسی و حفظ صیانت علم طب سنتی و افزایش دسترسی مردم به خصوص اقشار کم‌درآمد به طب سنتی و تضمین و کارایی خدمات طب سنتی اشاره کرد. 

وی افزود: ساماندهی داروهای گیاهی، ترویج استفاده منطقی از این داروها توسط پزشک از دیگر موارد مورد تاکید سازمان جهانی بهداشت است. 

رضوی با بیان اینکه «20 دانشگاه علوم پزشکی در سطح کشور داریم که یا دپارتمان طب سنتی دارند یا دانشکده‌ای در این خصوص دارند»، خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز تا کنون 12 دوره دانشجوی طب و داروسازی سنتی پذیرش نموده است و از 75 نفر دانشجو حدود 30 نفر فارغ‌التحصیل شدند. 

وی گفت: دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال 1389 تاسیس و در حال حاضر دارای سه گروه طب ایرانی، طب چینی و مکمل، علوم دارویی در طب ایرانی است. در حال حاضر حدود 3 هزار فرآورده طبیعی و سنتی دارای مجوز از سازمان غذا و دارو وجود دارد که فقط 56 قلم آن از پوشش بیمه‌ای برخوردار است. 

رضوی خاطرنشان کرد: همایش طب سنتی به منظور هم‌افزایی بیش‌تر در بین دست‌اندرکاران طب سنتی است تا در این راستا دانشکده طب سنتی مشهد به اهداف تعیین‌شده سازمان جهانی بهداشت دست یابد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: