• سه شنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9710-10286-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

رییس دانشگاه فردوسی مشهد:

ایران و هند می‌توانند در حوزه علم و فناوری شریک باشند

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در حال حاضر ما و‌ هندوستان می‌توانیم می‌توانیم در حوزه علم و فناوری شریک یکدیگر باشیم ما تلاش کردیم طی چند سال گذشته این گفتمان را به هندی‌ها اعلام کنیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان،  محمد کافی امروز در دومین نشست کارگروه ملی همکاری‌های علمی ایران و هند که سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: مهم‌ترین پل ارتباطی ملت‌ها، ارتباطات علمی است و کشور هند در شرایط فعلی تاریخی یا سیاسی دنیا برای ایران کشور بسیار مهم و استراتژیک محسوب می‌شود چراکه در فرازهای سخت تاریخی همیشه در کنار ایران بود و متقابلا ایران هم در کنار هند حضور داشت. 

وی افزود:   ما در دهه‌های گذشته دانشجو به کشور هند اعزام می‌کردیم و در حوزه‌های دیگر فعال نبودیم ولی در حال حاضر در جایگاهی قرار داریم که می‌توانیم رو در رو بنشینیم و در کنار دانشمندان هندی به صحبت بپردازیم و افتخار کنیم که اگر آن‌ها در سیستمی به موفقیت‌هایی دست یافتند ما هم عنوان کنیم که کارهای مهمی در این زمینه انجام دادیم.

تحصیل 4 هزار دانشجوی ایرانی در هندوستان

وی افزود:  بدون تردید باید گفت که هر دو ملت تلاش دارند که فرزندان خود را به غرب بفرستند و با غرب ارتباط علمی داشته باشند اما دست ما از این جریان جلو است و اگر تعدادی دانشجو را به خارج از ایران می‌فرستیم بخش عمده از آن‌ها را به هند منتقل می‌کنیم و حدود 4000 هزار دانشجوی ایرانی  در کشور هند تحصیل می‌کنند و این ظرفیت خوبی است و ما می‌توانیم از این امتیاز در جهت تقویت علمی و فناوری بهره لازم را داشته باشیم.


رییس دانشگاه فردوسی در خصوص ارزیابی خود از هند، عنوان کرد:  ما کارگروه همکاری‌های کلی ایران و هند هستیم و برای انجام فعالیت‌های علمی مشترک  باید با دولت هند متحد و تعامل داشته باشیم برای رسیدن به این هدف باید از مسیر همکاری‌های دانشگاهی استفاده کنیم ‌که در این زمینه ظرفیت ما بالا است.

کافی خاطر نشان کرد:   دانشگاه‌های هند هم واقعا دانشگاه‌های تجهیز شده‌ای هستند و این دانشگاه‌ها تاپ‌ و مدرن‌ترین دستگاه‌های مرتبط با حوزه علم و فناوری را از بهترین کشورهای دنیا خریداری کردند که بسیار دارای اهمیت است.

وی  عنوان کرد: هند کشوری است که توانسته در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی جمعیت یک سوم میلیارد نفری را تغذیه کند و صادرات کشاورزی هم داشته باشد و برای خود مکتب و مدل دارد و براساس این مدل به موفقیت‌های زیادی دست یافته است.

کافی خاطر نشان کرد: هند در حوزه علم و فناوری کشوری است که برای خود در دنیا حیطه‌هایی را تصرف کرده که ممتاز است و واقعا سخت است کشور دیگری با هند رقابت کند و خوشبختانه ذهن ایران و هند به سبب اینکه از نژاد مشترکی برخوردار هستند، بسیار به یکدیگر نزدیک است. ذهن ریاضی و حسابگری که ایرانیان دارند تقریبا هندی‌ها هم دارا هستند و  می‌توانند موفق شوند.

وی بیان کرد:  در حوزه علم و فناوری بسیار تلاش کردیم  ولی نمی‌توانیم  با بعضی از کشورها را به صورت رسمی وارد قرارداد و تعاملات علمی شویم، البته این موضوع را قبول ندارم و دلیلی ندارد که انگلیس قطع تعاملات علمی را داشته باشیم چراکه کشوری است که صاحب مکتب و نظام آموزش عالی است اما هندوستان نیز ساختار مشابه انگلیس را پیش گرفته، که باید به آن توجه کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: