• چهارشنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-10714-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور پاسخ داد؛

جمعیت کیفری ایران چند نفرند؟

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت:هم‌اکنون جمعیت کیفری در ایران بالای ۲۴۰ هزار نفر است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، اصغر جهانگیر در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیرکل زندان‌های خراسان‌رضوی در جمعی از خبرنگاران اظهار کرد: در سال گذشته شاهد افزایش جمعیت کیفری در ورودی و موجودی زندان‌ها بودیم و نسبت به سال گذشته دو درصد افزایش ورودی و به همین نسبت هم، افزایش موجودی در زندان‌ها داشته‌ایم.

وی افزود: استان خراسان رضوی از لحاظ جمعیت کیفری در میان دیگر استان‌ها پس از تهران رتبه دوم را دارد. اما با فعالیت‌های خوبی که در دادگستری استان صورت گرفته شاهد روند روبه کاهش جمعیت کیفری هستیم، درحالیکه خراسان‌رضوی در سال ۱۳۹۱، ۲۳ هزار نفر جمعیت کیفری داشت، اما امروز این جمعیت به نزدیک ۲۱ هزار نفر رسیده و کاهش داشته است.

جهانگیر ادامه داد: این درحالیست که در دیگر استان‌های کشور شاهد افزایش جمعیت کیفری به‌ویژه در دو سال اخیر بوده‌ایم. نکته مهم اینجاست که سیاست‌های حبس‌زدایی می‌تواند در کاهش جمعیت کیفری ایران یاری‌دهنده باشد.
 هم‌اکنون جمعیت کیفری در ایران بالای ۲۴۰ هزار نفر است.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در رابطه با طرح حبس خانگی و مشکلات آن گفت: از آنجاکه در تصویب قانون حبس خانگی بودجه‌ای درنظر گرفته نشده بود، هزینه پابندها برعهده خود زندانیان قرار می‌گرفت، بنابراین استقبال چندانی از این طرح نشد. بنابراین در لایحه بودجه سال جاری پیشنهادی را به مجلس ارائه دادیم تا بودجه مستقلی را برای این طرح درنظر بگیرند و در اختیار سازمان زندان‌ها قرار دهند تا بتوانیم به‌صورت رایگان پابندها را در اختیار زندانیان قرار دهیم و از این طریق جمعیت کیفری قابل توجهی را در خارج از زندان و در داخل خانه‌ها نگهداری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: نیاز است تا زندان‌ها را مجهز به سیستم‌های پیشرفته پون ایکس.ری و ... شود، چراکه با توجه به اینکه شرایط زندان خاص است و احتمال وجود وسایل ممنوعه به داخل زندان‌ها وجود دارد بایستی اعتبارات لازم در این خصوص وجود داشته باشد تا زندان‌ها از هر جهت پاک و امن باشد.

جهانگیر تصریح کرد: سه درصد از جمعیت کیفری موجود در کشور را زنان تشکیل می‌دهند. در کشور جرائم زنانی که در زندان هستند به ترتیب جرم موادمخدر، سرقت و جرائم علیه اشخاص است. جرائم مربوط به مواد مخدر در میان زنان نسبت به جامعه خود بیشتر از مردان است‌ درواقع نزدیک ۴۰ درصد از جرائم مردان مربوط به مواد مخدر بوده، اما این رقم در میان زنان ۵۶ درصد است که نشانگر این است زنان بیشتری در رابطه با مواد مخدر به زندان منتقل می‌شوند و خطرات بیشتری را تحمل می‌کنند.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور توضیح داد: اگرچه که بخشی از این زنان، قربانی همسرانشان می‌شوند و این نیاز را ایجاد می‌کند که تفکیکی در این رابطه در قانون ایجاد شود که اگر مردی همسر خود را تحت فشار قرار داد و به اجبار وارد در عرصه مواد مخدر کرد باید جرم او از شوهرش جدا شود، اما هنوز در قانون ما این مساله مدنظر قرار نگرفته است.

وی با بیان اینکه برای زنان زندانی که باردارند یا دارای فرزند کوچک هستند مهدکودک‌هایی در زندان‌های سراسر کشور وجود دارد تا از امتیازات و شرایط ویژه‌ای برخوردار شده تا حمایت شوند بیان کرد: ما از سال‌های گذشته دغدغه ورود موبایل به زندان‌ها را داشتیم و از آنجا که ممنوعیت قانونی برای آن پیش‌بینی نشده بود افرادی که موبایل وارد زندان می.کردند پس از دستگیری مجازاتی متحمل نمی‌شدند، بنابراین نیاز است تا قانون‌گذار این مورد را لحاظ کند. گفتنی است که پیشنهاداتی را برای بالابردن بازدارندگی این اتفاق ارائه کردیم. اگرچه که سازمان تمهیداتی را برای جلوگیری از اشیاء ممنوعه در زندان درنظر گرفته، اما زندانی به روش‌های گوناگون می‌تواند اشیائی را وارد زندان کند که کنترل آن بسیار دشوار است.

جهانگیر گفت: برای انتقال زندان مشهد به خارج از شهر باید گفت که موافقت ریاست قوه در این زمینه گرفته شده و مقدمات امر فراهم شده و امید است به‌زودی این انتقال صورت بگیرد. در طول سال‌های گذشته ۱۴ پروژه برای ساخت زندان‌های جدید در استان دنبال شده، اما به دلیل اعتباراتی که تخصیص داده نشده یا ناکافی بوده به سرانجام نرسیده است.

وی افزود: هم اکنون ندامتگاه تربت‌حیدریه با گذشت بیش از ۲۳ سال شروع ساخت به دلیل اعتبار کافی همچنان تکمیل نشده است اگرچه که ۸۰ درصد پیشرفت ساخت داشته است. در مجموع اعتباری که استان برای تکمیل ۱۴ پروژه زندان‌های جدید نیاز دارد ۷۳۰ میلیارد تومان است که از محل فروش زندان‌های استان‌ ۲۳۰ میلیارد تومان تامین خواهد شد و مابقی به‌وسیله بودجه بایستی تامین شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: