• چهارشنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-11014-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

سرپرست معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره‌کل ورزش و جوانان خراسان‌رضوی:

نسبت به نگرش‌ها، ارزش‌ها و باورهای جوانان شناخت رسمی نداریم

سرپرست معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان‌رضوی گفت: نسبت به نگرش‌ها ارزش‌ها و باورهای جوانان شناخت رسمی نداریم و نیازمند ایجاد یک سند فرابخشی در حوزه توسعه جوانان و داشتن نقشه راه با کمک جوانان هستیم.

حسن عزیزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در رابطه با امور جوانان اظهار کرد: اگر در نگرش مدیران تغییری ایجاد نشود هیچ تغییری در حوزه جوانان و اداره امور آن‌ها نه تنها در استان بلکه در کشور نیز دیده نخواهد شد. رویکرد کشورهای توسعه‌یافته در رابطه با بازه سنی جوانان بسیار خوب پیش‌بینی شده برای نمونه در کشور آمریکا بازه سنی جوان بین 17 تا 34 سال تأیید شده است. اخیرا در بیست‌وهشتمین جلسه شورای عالی جوانان سن جوانی از 18 تا 35 سال افزایش پیدا کرد که اتفاق خوبی محسوب می‌شود و به‌نوعی تداعی‌کننده این موضوع است که باید با توجه به نیازهای جوانان چون اشتغال و ازدواج توجه بیشتری شود.

وی افزود: 26 دستگاه اجرایی به‌طور خاص به‌عنوان ستاد ساماندهی جوانان فعالیت می‌کنند و مأموریت دارند مباحث مربوط به حوزه جوانان را دنبال کنند. یکی از این دستگاه‌های تخصصی مجموعه جهاد دانشگاهی است به‌نظر می‌رسد که در مجموعه جهاد دانشگاهی ظرفیت‌های بسیار خوبی وجود دارد و در بحث مطالبه‌گری و گفتمان‌سازی که شعار جوان‌گرایی‌ست، فعالیت می‌کنند. 
 
جریان مطالبه‌گری اجتماعی جوانان در جامعه رخ می‌دهد

عزیزی ادامه داد: جریان مطالبه‌گری اجتماعی جوانان در جامعه رخ می‌دهد. نکته این‌جاست که جریان دانشجویی در دهه‌های گذشته بسیار توانمند و قوی بود، اما امروز این جریان کم‌رنگ شده. پرسش این‌جسات که چرا جوانان از این جریان استقبالی نمی‌کنند؟ برای پاسخ به این پرسش نیاز است تا بازنگری در رویکرد سیاست‌گذاری‌ها داشته باشیم. 

سرپرست معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان گفت: موضوع مورد توجه رهبر مساله جوانان است. اینکه جوانی یک فرصت بوده و نیاز است ظرفیت‌سازی برای آن‌ها صورت بگیرد و همه کمک کنند تا جوان بتواند استعدادها و توانایی‌های خود را به جامعه معرفی کند و از او به عنوان یک فرصت استفاده شود.

 پاسخگوی نیازهای جوانان نیستیم

وی با بیان اینکه «در عمل می‌بینیم آن‌طور که باید و شاید توجه به جوانان نمی‌شود هرچند که دستگاه‌ها خدمات خوبی در این زمینه ارائه می‌کنند اما همچنان پاسخگوی نیازهای جوانان نیستیم» توضیح داد:  در این راستا یکی از مهمترین راهکارهایی که دنبال می‌کنیم بحث گسترش شبکه سازمان‌های مردم‌نهاد است. سازمان امور جوانان ظرفیت  اراپه کمک‌های مادی و معنوی را به جوانان دارد. یکی از مهمترین مسایل مهم موضوعات مربوط به جوانان است اما زمانی که این مساله در دسته‌بندی‌های دستگاه‌های اجرایی قرار می‌گیرد متوجه می‌شویم که جوانان در اولویت دوم و سوم قرار می‌گیرند. اگر ما بخواهیم بر بحث مشکلات جونان فائق آییم بایستی دو راهکار را مد نظر قرار دهیم نخست توجه به مطالبه‌گری اجتماعی جوانان که توسط رسانه‌ها تحقق پیدا می‌کند و بخش دیگر که خود جوانان‌اند.

عزیزی با اشاره به برخی از چالش‌های جدی در حوزه جوانان گفت: یکی از چالش‌های جدی در این زمینه بحث پایش ارزش‌ها، نگرش‌ها و باورهای جوانان است. درواقع سطح خودباوری جوانان بسیار کاهش پیدا کرده و با توانمندسازی جوانان با کمک سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانیم خودباوری جوانان را افزایش دهیم. چالش دیگر این است که متأسفانه هیچ نقشه راهبر و سند راهی در بحث توسعه و ساماندهی مأموریت‌های فرابخشی جوانان در استان نداریم. بخشی از این موضوع به سطح کلان بازمی‌گردد که بررسی لایحه اختیارات، اهداف و وظایف وزارت ورزش و جوانان در کمیسیون‌های تخصصی مجلس از سال گذشته آغاز شده اما همچنان در حال بررسی است تا به صحن علنی مجلس بیاید. امیدواریم این لایحه به سرانجام برسد تا بتوانیم محدودیت‌های فرابخشی خود را به سامان برسانیم.

سرپرست معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره‌کل ورزش و جوانان بیان کرد: موضوع دیگر بحث متنوع‌بودن نیازها و پیچیدگی ماهیت کار جوانان است. استنباط این است که حوزه ورزش می‌تواند به‌عنوان یک ظرفیت برای معرفی توانمندی‌های جوانان تلقی شود؛ چراکه بسیاری از افتخارآفرینی‌هایی که ما در عرصه‌های گوناگون حوزه ورزش داریم مرهون توانمندی جوانان است که رسانه‌ها بسیار در این موضوع یاری‌گر بوده‌اند. یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی حوزه ورزش و جوانان که قرار است در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شود. چهارمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم در جامعه ورزش، جوانان و کارکنان است. گفتنی است که وزارت ورزش و جوانان یکی از دستگاه‌های تخصصی حوزه جوانان و عضو شورای فرهنگ قرآنی کشور است.

بهترین فضا برای جوانان فضای قرآنی و ترویج معارف آن است

وی با بیان اینکه «یکی از چالش‌های موجود عدم استفاده از آموزه‌های قرآنی در ورزش و جوانان است» ادامه داد: بهترین فضا برای جوانان فضای قرآنی و ترویج معارف آن است. یکی از بحث‌هایی که در حوزه ورزش داریم ضعیف بودن جریان نخبگی و پرورش قاریان قرآن کریم است. از دو سال گذشته اتفاق خوبی در مجموعه‌های قرآنی صورت گرفته است. در جامعه به دنبال این هستیم که زنجیره‌های فرهنگی قرآنی تسری پیدا کند. هرچقدر خود مردم و هیئت‌های ورزشی و مجموعه نهادهای غیردولتی نیز بتوانند در این حوزه ورود کنند می‌توانیم بیشترین نتایج را به‌همراه داشته باشیم.

عزیزی در رابطه با علت وجود بی‌اخلاقی‌ها در حوزه ورزش تشریح کرد: بخشی از این مشکل به علت درحال گذار بودن جامعه است. همچنین به‌طورکلی ورزش در کشور ما به‌صورت آماتور پیگیری می‌شود و آنطور که باید و شاید ورزش در سبد خانوادر جای خود را پیدا نکرده است. نهادینه نشدن بحث فرهنگ ورزش همگانی در بین مردم نیز یکی دیگر از این مشکلات است. در پاسخ به این مساله که چرا حاشیه ورزش از اصل آن بیشتر است به دلیل نوع نگاهی است که متولیان و دست‌اندرکاران ورزش نسبت به این حوزه دارند یعنی عدم همخوانی و تناسب بحث فرهنگ ورزش در جامعه است. 

سرپرست معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: از سویی دیگر یک‌سری جریانات سوء در بدنه ورزش هم بر این موضوع دامن زده است. بداخلاقی‌هایی که متأسفانه گریبانگیر ورزش کشور است بسیار پیچیده و درهم تنیده است؛ از یک‌سو جریاناتی که در حوزه سیاسی وجود دارد و از سویی دیگر عقب‌ماندگی جریان ترویج فرهنگ ورزش. درواقع این مسایل به‌عنوان حربه‌هایی هستند که باعث شده حوزه ورزش در کشور ما آنطور که باید و شاید در متن پیگیری نشود.

وی اظهار کرد: از اقداماتی که وزارت ورزش و جوانان برای مقابله با این شرایط انجام داده تربیت مربی ورزش اخلاق است. درواقع برای تأثیرگذاری از مربیان پرمخاطب درخواست شده تا در این دوره‌ها حضور پیدا کنند. موضوع دوم برنامه‌ای است که بسیج ورزشکاران کشور به‌عنوان بدنه فرهنگی ورزش دنبال می‌کند که آن برگزاری دوره‌هایی با نام ملی بصیرت و منش پهلوانی که بیستیمن دوره آن در مشهد برگزار شد. همچنین راه‌اندازی کمیته‌های فرهنگی فدراسیون‌های ورزشی از دیگر اقدامات در این راستا بود. مهمترین وظیفه کمیته‌های فرهنگی تقویت کمیته‌های انضباطی است. 

چرا خانه جوانان به مجموعه تختی منتقل شد؟

عزیزی در پاسخ به ای پرسش که چرا خانه جوانان به مجموعه تختی منتقل شده تشریح کرد:  متولی ساماندهی امور جوانان مجمع سازمان‌ مردم‌نهاد جوانان بود. موضوع انتقال سازمان جوانان به مجموعه تختی نیز در راستای مصوبه دوازدهمین جلسه مجمع سمن‌های جوانان صورت گرفت و مهمترین علت این انتقال عدم ابلاغ اعتبارات مربوط به هزینه‌های اجاره خانه جوانان بود.

سرپرست معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان تصریح کرد: از آنجا که نسبت به نگرش‌ها، ارزش‌ها و باورهای جوانان شناخت رسمی نداریم نیازمند ایجاد یک سند فرابخشی در حوزه توسعه جوانان و داشتن نقشه راه با کمک جوانان هستیم. این مشکل تا سال 1404 حل خواهد شد. برای فایق‌آمدن بر این چالش ساختارهایی را در بدنه ورزش و جوانان تعریف کردیم. به‌عنوان نمونه شکل‌گیری مجلس مشورتی جوانان در استان است که سال گذشته جزو مصوبات ستاد ساماندهی امور جوانان بود که 14 قشر جمعیتی جوانان را تحت پوشش قرار می‌داد. 

وی افزود:‌ برای حل چالش عدم شناخت جوانان طرحی را در دست اجرا داریم با عنوان پایش ارزش‌ها و نگرش‌ها و باورهای جوانان. این پایش مبنای تهیه سند فرابخشی توسعه جوانان در استان خواهد بود و در چارچوب احصای ظرفیت‌های قانونی دستگاه‌های 26 گانه ستاد که ماموریت‌های حوزه فرابخشی جوانان را  تعریف و لحاظ می‌کنند. یکی از خلأهای برنامه‌ریزی در حوزه جوانان داریم این است که نتوانستیم مشارکت‌های اجتماعی جوانان را متناسب با استعدادها، علایق و انتظاراتی که دارند مدیریت کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: