• چهارشنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-10287-5
  • خبرنگار : 15285
  • منبع خبر : ----

دبیر علمی جایزه داستان‌های حماسی:

مفهوم اقتباس در ایران، مورد وفاق نیست

دبیر علمی نخستین جایزه داستان‌های حماسی گفت: بسیاری معتقدند که در اقتباس، خلاقیت و نوآوری وجود ندارد؛ حال آنکه گروه دیگری چنین اعتقادی ندارند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سعید تشکری صبح امروز در نشست هم‌اندیشی نخستین جایزه داستان‌های حماسی ایران که در حوزه هنری انقلاب مشهد برگزار شد؛ اظهار کرد: هنر حماسی و ادبیات آن در حوزه هنری خراسان به ساماندهی رسیده که برای استان و سطح ملی کشور اتفاقی خجسته است، دفتر هنر حماسی انقلاب اسلامی قریب به یک سال است که تشکیل شده و در آن رویکردهای مختلفی پیگیری می‌شود.

وی در این خصوص خاطر نشان کرد: یکی از رویکردهای دفتر هنر حماسی انقلاب اسلامی، که گردشگری ملی را می‌تواند به دنبال داشته باشد، مبحث ادبیات حماسی است.

دبیر علمی نخستین جایزه داستان‌های حماسی افزود: توافقی درباره خلق ادبیات حماسی در سطح ملی اتفاق افتاد و محصول آن 220 طرحی بود و در یک زمان بسیار کوتاه به دست ما رسید که 181 نویسنده کشوری در این جایزه شرکت کردند.

سعید تشکری اضافه کرد: در مسابقات می‌دانیم که همه آدم‌ها در هر جایگاهی که باشند مانند نو قلم، علاقه‌مندان به این جریان، داستان‌نویس حرفه‌ای و... شرکت می‌کنند.

دبیر علمی نخستین جایزه داستان‌های حماسی عنوان کرد: در حقیقت مبنا بر این است که این 220 طرح که به دست ما رسید توسط داوران ملی بررسی شود و در دل آن نویسندگانی به وسیله تعامل با حوزه هنری انقلاب اسلامی، نگارش اثر خود را آغاز کنند و لازم به ذکر است که تنها 15 طرح در این جریان ورود پیدا کرده‌اند.

سعید تشکری گفت: مبنای ما اثر سترگ شاهنامه با رویکرد حماسه و به روز رسانی آن بود و بسیاری از طرح‌ها و نویسندگان در این حرکت شرکت کردند و یک طرح و باند ملی را برای ارسال طرح‌ها به وجود آوردند و از بیشتر مناطق نویسندگانی حضور پیدا کردند، در شهر مشهد نیز تعداد بسیاری در این جایزه شرکت کردند.

دبیر علمی نخستین جایزه داستان‌های حماسی در خصوص داوران این جشنواره، عنوان کرد: داورانی که انتخاب کردیم کسانی هستند که نویسندگان بر سر آنان توافق داشتند و داوران پیش بینی پذیری نبودند که قاسمعلی فراست، زهرا زواریان، علی‌اصغر عزتی پاک و حسین شهرستانی، چهار بزرگواری هستند که داوری طرح‌ها را به عهده دارند.

سعید تشکری افزود: در این آثارادبیات کودک وجود دارد که تمایل به بازی نویسی و تولید انیمیشن دارد و حتی حوزه نمایشنامه و فیلم‌نامه می‌تواند از این جریان استخراج شود در حقیقت با این 220 طرح به بانکی رسیدیم از نویسندگانی که15 عدد به جایزه می‌رسند و بقیه آثار پیش تولید دوره‌های بعدی را نیز فراهم می‌کنند که ما خارج از این جایزه به آن‌ها بها می‌دهیم تا به تولید هنر و ادبیات ختم می‌شود.

وی اضافه کرد: شرکت‌کنندگان در این جشنواره به ترتیب شهرهای خراسان رضوی، تهران، اصفهان، خراسان شمالی، تبریز و گیلان بودند که در این مناطق طیف گسترده‌تری از مخاطبان وجود داشته است که رصد ما بر آن‌ها بیشتر بود، از 22 استان برای ما طرح فرستادند که وجود و حضور این استان‌ها و نویسندگان آن بسیار چشمگیر بوده است.

دبیر علمی نخستین جایزه داستان‌های حماسی اظهار کرد: 17 اثر در حال حاضر برگزیده شده و برگزیدگان موظف هستند که در طول مدت سه ماه رمان‌های خود را بنویسند.

سعید تشکری در این خصوص ادامه داد: بخش رمان‌ها نیز به صورت تعاملی است به نحوی که دوره اول در حد یک کارگاه خواهد بود که به مدت 45 روز بخش اول رمان خویش را می‌نویسند  و در ورک‌شاپی که در مشهد برگزار می‌شود حضور پیدا می‌کنند.

وی در این باره گفت: در این خصوص آن‌ها باهم تعامل دارند و آماده دور دوم 45 روزه می‌شوند که در آن رمان‌های خود را باید تمام کنند همچنین در سال آینده سه رمان از بین آن‌ها برگزیده می‌شود ولی 15 اثر در حقیقت مورد پشتیبانی ما قرار خواهند گرفت.

دبیر علمی نخستین جایزه داستان‌های حماسی تصریح کرد: ماهیت این جایزه در ادبیات ایران تقریبا استثنا ندارد و برای اولین بار به وجود می‌آید به نحوی که از طرح تا نگارش اثر در یک محیط جایزه‌ای، دوستان با هم اندیشی می‌کنند و ماهیت اقتباس را در ادبیات طرح خواهند کرد.

سعید تشکری عنوان کرد: هنوز در ادبیات ایران اقتباس مورد وفاق قرار نگرفته است و همچنان فکر می‌کنیم که در این مورد خلاقیت بارور نمی‌شود درحالی‌که این تنها موردی در جهان ادبی است که خود را به روزرسانی می‌کند.

وی در این خصوص گفت: این به روز رسانی‌ها در انواع ادیبات مانند: ادبیات معماری،ادبیات سینما، ادبیات میان رشته و... شکل می‌گیرد و این جریانی است که ما از آن دور هستیم.

دبیر علمی نخستین جایزه داستان‌های حماسی خاطر نشان کرد: با همه نویسندگان توافق داریم که ما باید محصول زمانه خود باشیم و همچنین فراموش نکنیم در سال‌هایی زندگی می ‌کنیم که ادبیات رشد فراگیری پیدا کرده و طرفداران آن مایل هستند تا جهان امروزی را در رخدادهای داستان‌های خود ببینند و ما باید میل به کهن الگوها را به روز رسانی کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: