• چهارشنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9710-8290-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

برخوردهای نامناسب زمینه ذهنی دانشجویان را سیاه کرده است

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر گفت: برخوردهای شدید امنیتی با دانشجویان به خصوص در دهه ۷۰ و ۸۰ و پیش زمینه ذهنی سیاه در بین دانشجویان و سیاسی شدن تغییرات مدیریتی در دانشگاه‌ها به خصوص در دولت‌های نهم و دهم از جمله عواملی است که موجب شده دانشگاه‌ها به بستری مناسب برای فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی تبدیل نشود.

 هادی معماریان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، عنوان کرد: مهم‌ترین تفاوت دانشجویان دهه 30 و ابتدای انقلاب با دهه 90 در انگیزه  آن‌هاست؛ دانشجویان آن زمان به علت وجود فضای کاری مسلما انگیزه بیشتری برای تحصیل و مشارکت در فعالیت‌های مختلف فرهنگی و سیاسی داشتند از سویی آموزش‌عالی به شکل افسارگسیخته رشد نکرده بود و تعداد فارغ‌التحصیلان محدودتر ولی فرصت‌های شغلی آنان بیشتر بود.

وی افزود: کارهای فرهنگی نیازمند ذهن آرام، بستر مطمئن، مدیران برنامه‌ریز خلاق، بودجه کافی، زمینه اجتماعی و خانوادگی مناسب است. اگر هر کدام از این پارامترها نباشد یا مشکل داشته باشد، نباید انتظار داشته باشیم دانشجو به سمت آن برود. ضمن این که اگر به ۲۰ سال اخیر برگردیم، عملکرد آموزش و پرورش را نمی‌توانیم در مساعد ساختن چنین بستری قابل قبول بدانیم.

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر در ادامه افزود: بدون شک دانشجوی فاقد مهارت لازم نمی‌تواند جرات ورود به جامعه کاری را داشته باشد. در برخی سال‌ها متاسفانه فرصت‌های شغلی و مدیریتی کشور توسط عده‌ای ناشایست و فاقد مهارت قبضه شد. همین موضوع موجب ایجاد بی‌انگیزگی و در نهایت خروج قشر زیادی از نخبگان از کشور گردید؛ حال نمی‌توانیم از دانشجوی فعلی انتظاری غیر از این وضع موجود را داشته باشیم.

هادی معماریان  مسائل اقتصادی را مهم‌ترین اولویت دانشجویان ذکر کرد و گفت: هرچند تعریف دقیقی از کرسی‌های آزاد اندیشی وجود ندارد اما از سویی تجربه خوبی هم در این زمینه به خصوص در مسائل سیاسی و اجتماعی نداریم البته نگاه امنیتی به دانشگاه از جانب برخی مدیران نیز از دیگر عوامل برگزار نشدن کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: