• پنجشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۷
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9710-8390-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

اولین دوره تجاری‌سازی صنایع دستی استان در کاشمر برگزار شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر گفت: با همکاری معاونت صنایع دستی استان خراسان رضوی و با توجه به زمینه مساعدی که در شهرستان کاشمر وجود داشت اولین دوره تجاری‌سازی صنایع دستی استان در کاشمر برگزار شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، رضا یوسفی در اولین دوره تخصصی تجاری‌سازی صنایع دستی و دومین دوره بسته‌بندی و سوغات که در محل سالن همایش‌های اداره آبفا برگزار شد، عنوان کرد: در این کارگاه دو روزه که در صبح و عصر برگزار می‌شود بالغ بر یک‌صد نفر حضور خواهند داشت و در پایان مدرک معتبر به آنان ارائه می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی کاشمر افزود: با برگزاری اولین دوره تجاری‌سازی صنایع دستی تلاش شده تولیدات را هدفمند کنیم.

وی بیان کرد: صنایع دستی موقعیت و جایگاه خاص و ویژه‌ای را به عنوان یک کالای فرهنگی به دست آورده و در حوزه بازار حرف برای گفتن بسیار دارد.

وی گفت: ورود این کالا به بازارهای داخلی و بازارهای خارجی مستلزم یک سری اقدامات است که در مرحله اول باید تجاری‌سازی صورت گیرد.

یوسفی بیان کرد: اگر ادعای صادرات را داریم باید ابتدا به سمت تجاری‌سازی صنایع دستی حرکت کنیم در غیر این صورت موفق نخواهیم بود.

وی افزود: هرچند کاشمر از نظر گردشگری و زیارتی این پتانسیل را دارد که بتواند به بازار خوبی برای صنایع دستی تبدیل شود اما این مستلزم ایجاد زیرساخت‌های لازم در بخش نرم و سخت افزار است.

رئیس اداره میراث فرهنگی کاشمر گفت: اگر بتوانیم آموزش‌های صنایع دستی را نهادینه کنیم، می‌توانیم بازار خوبی را برای فروش صنایع دستی شهرستان و حتی شهرهای دیگر داشته باشیم.

وی اظهار کرد: در این راستا سال گذشته برای توانمندسازی شاغلان صنایع دستی دوره بسته‌بندی صنایع دستی را برگزار کردیم و این موجب شد ضریب شرکت هنرمندان در نمایشگاه‌های ملی و حتی آمادگی آن‌ها برای شرکت در نمایشگاه های بین‌المللی افزایش یابد.

یوسفی بیان کرد: آن‌گونه که باید تاکنون به بسته‌بندی صنایع دستی توجه خوبی نشده است، با تجاری‌سازی صنایع دستی شاهد توسعه کسب و کارهای صنایع دستی، گسترش نیازها و تغییر شرایط جامعه، رشد اقتصادی و فنی جامعه، رشد بازارهای داخلی، زمینه‌سازی گسترش صنایع دستی وابسته و حفظ شاغلان صنایع دستی در این صنعت خواهیم بود.

وی افزود: هرچند دولت و مجلس شورای اسلامی تاکنون قوانین بسیار خوبی را در حمایت از تولید صنایع دستی از جمله معافیت مالیاتی کارگاه‌های صنایع دستی و... گذاشته‌اند اما باید در توانمندسازی و ایجاد انگیزه در بین تولیدکنندگان نیز تلاش کرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی کاشمر بیان کرد: با توجه به این که افق‌های روشنی پیش روی صنایع دستی کاشمر است اما باید برای برندسازی محصولات تلاش بیشتری کرد.

وی در ادامه از رشد اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی در سطح شهرستان خبر داد و افزود: تلاش شده از همان ابتدا اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی بر روی صنایع دستی کار کنند که در این راستا برای عید طرح کارگاه گردی عمدتا بر روی اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی است.

یوسفی گفت: در ایام نوروز هر اقامت‌گاه بوم‌گردی میزبان گردشگرانی برای بازدید از کارگاه صنایع دستی در روستا یا محل اقامت‌گاه خواهند بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: