• پنجشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9710-8490-5
  • خبرنگار : 15207
  • منبع خبر : ----

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تربت‌جام:

هنرمندان باید متولی امور هنری باشند

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تربت‌جام گفت: زیرساخت‌های فرهنگی تربت‌جام ضعیف است؛ حوزه هنری باید به هنرمندان واگذار شود و خود هنرمندان باید متولی آن باشند، در هشت ماهه اخیر انجمن‌های مختلف فعال  و انتخابات آن‌ها نیز برگزار شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حسین حیدربیگی در نشست خبری که در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تربت‌جام برگزار شد؛ بیان کرد: هم اکنون 9 انجمن فعال در شهرستان وجود دارد که دو انجمن دیگر متشکل از علوم قرآنی و خبرنگاران نیز می‌توانند، فعالیت خود را آغاز کنند؛ این شهرستان غنی از مفاخر و هنرمندان در رشته‌های مختلف است و یکی از قابلیت‌های دیگر شهرستان مسئله موسیقی مقامی است که می‌توان به جرات گفت تربت‌جام پایتخت موسیقی مقامی کشور است.

حیدربیگی ادامه داد: بر همین اساس در سال جاری عملیات ساخت پژوهشکده موسیقی را که حدود 10 سال پیش کلنگ خورده بود و پس از پیشرفتِ 20 درصدی راکد مانده بود با تامین اعتباری که با همکاری فرمانداری، اداره راه و شهرسازی و فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت پذیرفت، آغاز کردیم و امیدواریم تا بهمن‌ماه سال آینده این مجموعه به بهره‌برداری برسد.

وی گفت: موزه موسیقی یکی دیگر از مطالبات هنرمندان است. برای ایجاد این موزه ابتدا باید یک مکان مناسب در نظر گرفته شود و دغدغه هنرمندان برای امنیت و آسیب ندیدن وسایلشان مرتفع شود.

وی عنوان کرد: در حوزه تئاتر به حداقل دو بلک‌باکس نیاز داریم که برای این مسئله تسهیلاتی نیز برای ساخت آن به افراد ارائه می‌شود؛ دو پیشنهاد برای متقاضیان ایجاد این پروژه‌ها در نظر گرفته‌ایم، اول این که سرمایه‌گذار، زمین دارد و ما با همکاری فرمانداری، اداره کل ارشاد و انجمن‌های استان برای ساخت، وام چهاردرصد بدهیم و حمایت کنیم و در این صورت صاحب مجموعه نیز سرمایه‌گذار خواهد بود، حالت دیگر این که زمین و وام توسط این مجموعه تامین شود و پرداخت اقساط با فرد باشد که در این حالت ابتدا یک توافق 5 یا 10 ساله با سرمایه‌گذار منعقد و پس از مدت قرارداد مجموعه به اداره ارشاد تحویل داده می‌شود.


رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تربت‌جام افزود: تلاش می‌کنیم پس از پایان ساخت پژوهشکده موسیقی، آغاز مجدد عملیات ساخت مجتمع فرهنگی را پیگیری کنیم.

حیدربیگی اظهار کرد: مجتمع فرهنگی نیز پس از کلنگ‌زنی حدود 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که هم اکنون راکد مانده است؛ درباره این مجتمع در زمان شروع عملیات متاسفانه مطالعه و دقت کافی انجام نشده و این پروژه پشت مسجد جانمایی شده است و هم اکنون نیز عملیات ساخت مسجد در حال اجراست.

وی ادامه داد: این پروژه که حدود 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته چنان‌چه بخواهد در مکان دیگری به همین مقدار از پیشرفت برسد به چندین میلیارد تومان بودجه نیاز دارد. باید با همکاری دستگاه‌ها و نهادها برای این پروژه بررسی و تصمیم‌گیری جمعی صورت گیرد.

حیدربیگی بیان کرد: 87 کانون فعال مساجد در شهرستان داریم که 57 کانون در روستا و 30 کانون در شهر هستند. در حوزه کانون‌ها تمایل داریم تمرکز را از توسعه کمی به کیفی ببریم و به‌جای توسعه عددی، تمرکز را بر روی تقویت کانون‌های موجود بگذاریم و به جای تعداد زیاد کانون، چند مرکز قوی و مجهز داشته باشیم. به کانون‌هایی که فعالیت قابل قبولی ندارند اخطار می‌دهیم که تا پایان سال فرصت دارند، فعال‌تر شوند و چنان‌چه فعالیت مطلوبی نداشته باشند مجوز آن‌ها لغو و وسایل آن‌ها برای تجهیز و تقویت برای سایر کانون‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

وی افزود: در سال گذشته برای تجهیزات و تعمیرات 10 میلیون تومان بودجه به ما تعلق گرفته بود که از آن هم فقط 45درصد معادل چهار میلیون و 500 هزارتومان تخصیص یافته بود و برای سال جاری با نظر ویژه فرمانداری میزان بودجه چهار برابر شد که از این 40 میلیون تومان 25 درصد تخصیص یافت.

حیدربیگی توسعه و اعتلای فعالیت‌های قرآنی، ترویج هنر و افزایش شور و نشاط شهری، پیگیری ساخت پژوهشکده موسیقی و مجتمع فرهنگی، تقویت و تجهیز سالن‌های آمفی‌تئاتر و افتتاح سینما و برگزاری جشنوار‌ه‌های بازی‌های آیینی و موسیقی را از مهم‌ترین اهداف خود برشمرد و اظهار کرد: تمام ادارات و نهادها کار فرهنگی انجام می‌دهند، اما فقط وزارت ارشاد است که مشخصا نام فرهنگی دارد و مسئولیت بار فرهنگی کشور بر دوش این وزارتخانه است و طبق قانون باید به این حوزه بپردازد.

وی گفت: ما هزینه کردن در عرصه فرهنگی را نوعی سرمایه‌گذاری می‌دانیم که نباید بنا به بهانه‌ها یا مشکلات مختلف امور این حوزه بر روی زمین بماند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: