• شنبه ۲۲ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۲
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9710-6691-5
  • خبرنگار : 15283
  • منبع خبر : ----

یک استاد گردشگری:
عدم روزآمدی سر فصل‌های آموزش گردشگری/ نیاز به نیروهای متخصص گردشگری داریم

استاد گردشگری دانشگاه هتل پردیسان مشهد گفت: با توجه به این که سرفصل‌های آموزشی گردشگری و هتل‌داری به روز نیست، مرکز علمی کاربردی این سرفصل‌ها را به مرکز آموزشی پردیسان برای تغییر واگذار کرده است.

صفدر مختارزاده در گفت‌و‌گو با ایسنا منطقه- خراسان با بیان این مطلب گفت: سر فصل‌های آموزشی گردشگری و هتل‌داری به روز نیست و به مرکز علمی کاربردی استان و کشور پیشنهاد داده‌ایم تا در این زمینه تجدید نظر کنند، مرکز علمی کاربردی نیز سر فصل‌های آموزشی گردشگری و هتل‌داری را به مرکز آموزشی پردیسان برای تغییر واگذار کرده است.

مدیر دانشگاه علمی و کاربردی هتل پردیسان با توجه به این که عمده گردشگران به مشهد عرب هستند، بیان کرد: موضوع زبان دوم در رشته گردشگری بعد از انگلیسی، فرانسه است اما بنا به نیاز مشهد که عمده گردشگران آن عرب هستند، قرار است زبان دوم، زبان عربی را آموزش دهیم اگرچه زبان فرانسه را حذف نکردیم ولی زبان عربی را بسیار رواج دادیم.

وی ادامه داد: در حال آموزش ورودی‌های مختلف جدید برای زبان دوم عربی 1 و عربی 2  هستیم. در ابتدا دانشجو مقاومت می‌کرد اما با توجه به نیاز کاری در محیط کار راغب شدند. علاوه بر این به دنبال تعریف دوره‌های کوتاه مدت عربی نیز هستیم که از مرکز علمی کاربردی استان مجوز بگیریم و زبان عربی را برای کارکنان هتل‌ها و آژانس‌ها که بسیار مورد نیاز است، به صورت اختصاصی برگزار کنیم.


مختار‌زاده در خصوص موضوع آموزش در گردشگری تصریح کرد: واحدهای عملی برای دانشگاه هزینه‌بر است و اکثر دانشگاه‌ها به گونه‌ای از زیر این هزینه‌ها فرار می‌کنند. در مرکز آموزشی پردیسان سعی کرده‌ایم به واحد‌های عملی نیز اهمیت دهیم اما نقصی است که در کار وجود دارد. 

وی یادآور شد: تورگردان‌های حرفه‌ای را به عنوان مدعو سر کلاس‌ها آورده‌ایم تا دانشجویان از تجربیات آنان استفاده کنند؛ اخیرا نیز تور لیدری را آوردیم که  43 سفر تور به چین برده است اما مطلوب این است دانشجو را به مکان‌های مختلف ببریم و به او اجازه دهیم حالت تورگردان باشد.

مدیر دانشگاه علمی و کاربردی هتل پردیسان عنوان کرد: دوره کاردانی و کارشناسی را در مرکز داریم و تاکنون 1700 فارغ‌التحصیل داشته‌ایم؛ اخیرا نیز دوره‌های کوتاه مدتی که میراث فرهنگی مجوز داده است را پیگیر هستیم. استان خراسان بخاطر وجود امام رضا (ع) و گردشگری سلامت فوق‌العاده گردشگرپذیر است و با 250 هتل در استان و 1650 مجموعه اقامتی و واحدهای پذیرایی، بالغ بر 25 هزار نفر در هتل‌ها شاغل هستند. همچنین با وجود این که هتل‌های در حال ساخت بسیاری نیز داریم تحصیل در این رشته زمینه اشتغال بالایی دارد.

مختارزاده خاطر نشان کرد: در کنار جاذبه‌های گردشگری نیروی آموزشی خیلی مهم است. خوشبختانه در حال حاضر تعداد افراد آموزش دیده رو به افزایش است و زمینه اشتغال خوبی برایشان فراهم است؛ همچنین مدیران هتل‌ها، مدیران آژانس‌ها  و مدیران میانی اجبار است که مدرک هتل‌داری یا دوره 240 ساعته تعریف شده میراث را ببینند؛اگر نه مدیریت برای آن‌ها نمی‌زنند.

وی افزود: البته گاهی متاسفانه مدیر هتل به جای آنکه به فکر آموزش افراد باشد به فکر هزینه‌های فعلی و سود بیشتر است تا افراد آموزش دیده داشته باشد.

مدیر دانشگاه علمی و کاربردی هتل پردیسان بیان کرد: در ارتباط با فعالیت‌های پژوهشی دانشجویان نیز کارهای خوبی می‌توان انجام داد، موضوع تورگردانی در کارمان نقصی دارد که در سر فصل‌ها نیز به آن کم پرداخته شده است و این کوتاهی از مجموعه دانشگاهی است.

مختار زاده ادامه داد: با توجه به تجربه بسیاری که به عنوان مسئول دانشگاهی دارم، فلسفه وجودی دانشگاه، استاد و دانشجو است که اگر نخواهیم به آن‌ها اهمیت دهیم و آن‌ها درجه 2 و 3 باشند، با فلسفه وجودی دانشگاه مخالفت کرده‌ایم. با توجه به ارزش دانشجو و استاد در مراسم گرامی‌داشت روز دانشجو از دانشجو و استاد در هتل پذیرایی کردیم و مراسمی با توجه به شأن آن‌ها گرفتیم.

وی در ارتباط با ادعای مدرسه هتلی بودن پردیسان خاطر نشان کرد: از سال 85 مجموعه‌ای که دایر شده، تنها مرکز آموزشی است که آموزش هتل‌داری را در خود محل هتل می‌دهد و مسئول هتل و دانشگاه، ستاد رفاهی وزارت علوم است که هر دو زیر مجموعه آن هستیم زیرا فلسفه‌ی مرکز این بوده که برای هتل نیرو تربیت کند. نوع همکاری دو مجموعه با یکدیگر در زمان‌های مختلف با نوع روابط آن‌ها فرق می‌کرد؛ زمانی یکدیگر را رقیب می‌دانستند و زمانی یکدیگر را حمایت می‌کردند ولی در مجموع باید همکاری باشد زیرا فلسفه مرکز درهتل ادعای مدرسه هتلی بودن آن است که خوشبختانه  در حال حاضر روابط بسیار خوبی با هتل داریم.


مدیر دانشگاه علمی و کاربردی هتل پردیسان اشاره کرد: همکاری هتل و دانشگاه خوب است؛ به طور مثال اکثر هتل‌ها تعداد کمی را برای کارورزی پذیرش می‌کنند ولی هتل پردیسان 40  نفر را برای آموزش قبول کرده است تا تابستان برای کارورزی آموزش دهند؛ همچنین سه آژانس مسافرتی هستند که با آن‌ها همکاری داریم تا دانشجویان را برای کارورزی بفرستیم، علاوه بر آن در حال همکاری هستیم که دوره های کوتاه مدت مشترک با این مراکز برگزار کنیم.

مختار زاده تصریح کرد: در برنامه‌های دکتر روحانی برای تبلیغات ریاست جمهوری در ارتباط با گردشگری عنوان ‌شده است که اگر به گردشگری بها بدهیم و تعداد آن‌ها را افزایش دهیم جای صادرات نفت را می‌گیرد اما کل کشور در زمینه گردشگری استراتژی خاصی ندارد‌؛ همچنین مشکلات زیرساختی در شهرهای دیگر بسیار است اما مشهد حداقل در زمینه هتل خوشبختانه مشکلی ندارد. 

وی ادامه داد: در خصوص استراتژی خاص در حوزه گردشگری، مدیران کل متاسفانه بیشتر اجرایی هستند یا اختیارات ندارند یا در این حوزه‌ها کاری ندارند، دانشگاه‌ها نیز برایشان آموزش نیروها تعریف شده و به عنوان دانشگاه می‌توان به این موضوع به طور غیرمستقیم پرداخت و بر آت تاثیر داشت.

مدیر دانشگاه علمی و کاربردی هتل پردیسان  یادآور شد: جهاد دانشگاهی دو همایش در ارتباط با گردشگری برگزار کرده و همچنین دانشگاه پردیسان نیز در زمینه گردشگری سلامت همایش برگزار کرده‌ است، در کل حرکت‌هایی دانشگاه‌ها انجام می‌دهند اما به آن استراتژی کلی کشور برمی‌گردد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: