• شنبه ۲۲ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-11914-5
  • خبرنگار : 15310
  • منبع خبر : ----

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی مطرح کرد؛

افزایش 7درصدی خون‌گیری در سال جاری/10 هزار نفر گروه خونی نادر دارند

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی گفت: در سال جاری از 114 هزار و 665 نفر خون‌گیری‌‌ صورت گرفته که با افزایش 7 درصدی همراه بوده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حمیدرضا اسلامی صبح امروز درمراسمی به مناسبت روز ملی خون‌های نادر که در سالن اجتماعات پایگاه اهدای خون امام رضا(ص) برگزار شد، اظهار کرد: 31 سیستم خونی و 360 گروه خونی شناسایی شده است. همچنین در حدود 10 هزار نفر دارای گروه خونی نادر هستند. این افراد تنها می‌توانند به گروه خونی خودشان خون اهدا کنند. بانک اطلاعاتی خون‌های نادر ایران از سال  1389 جهانی شد.

وی افزود: ایران، چین و ژاپن در آسیا سه کشور دارای حق عضویت گروه‌های خونی نادرهستند که در این میان ایران تنها کشوراسلامی دارای بانک خون‌های نادر و تا کنون 13 گروه خونی نادر در ایران شناسایی شده و در بانک اطلاعات جهانی به ثبت رسیده است.

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی بیان کرد: خون‌های اهدا شده در گروه‌های نادر را می‌توان در دمای منفی 80 درجه به مدت 10 سال در شرایط استاندارد نگهداری کرد و در مواقع نیاز برای افراد متقاضی مورد استفاده قرار داد.

اسلامی در خصوص علت افزایش گروه‌های خونی نادرعنوان کرد: مسائل ژنتیکی و ازدواج‌های فامیلی منجر به این افزایش شده است. 

وی ادامه داد: سازمان انتقال خون برای شناسایی گروه خونی نادر از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند. برای افراد دارای گروه خونی نادر، باید پلاک تهیه شود تا این افراد در اورژانس‌ها توسط پزشک به‌راحتی تشخیص داده شوند. 

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی اضافه کرد: سازمان انتقال خون سالانه 5 تا 10 هزار خون را برای شناسایی گروه خونی نادر مورد آزمایش قرار می‌دهند و آن‌ها را شناسایی می‌کند.

وی در خصوص تشخیص گروه خونی نادر ادامه داد: گاهی قبل ازعمل فرد گروه خونی نادر او تشخیص داده می‌شود. سقط‌های مکرر یکی از مواردی است که نشان‌دهنده گروه خونی نادر در وی است. این سقط می‌تواند بر اثر ترشح آنتی‌بادی‌ها در بدن مادر باشد. 

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی با بیان اینکه «گروه خونی نادر از ارزش بسیاری بالایی برخوردار است»، تاکید کرد: شهروندان باید گروه خونی خود را بدانند و اگر جزو گروه خونی نادر هستند حتما از پلاک بهره‌مند شوند تا در موارد پزشکی، کمک‌رسانی با سرعت بیشتری صورت گیرد.

اسلامی در خصوص آمار خونی موجود در سازمان انتقال خون عنوان کرد: در 9 ماه گذشته، حدود 147 هزار و 869 نفر به سازمان انتقال خون مراجعه کردند که نسبت‌به مدت مشابه سال گذشته، 6 درصد افزایش داشته؛ همچنین تعداد خون‌گیری‌‌های انجام گرفته 114 هزار و 665 نفر بوده که با 7 درصد افزایش همراه بوده که در این میان تعداد مردودین نیز 33 هزار و 204 نفر و در حدود 1 درصد افزایش داشته است.

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی ادامه داد: از افتخارات سازمان انتقال خون این بوده است که تعداد اهداکنندگان خون افزایش چشم‌گیری داشته است. اهداکننده‌های مستمر 601 هزار و 220 مورد خونی بوده است که 53 درصد را شامل می‌شود و 1 درصد افزایش را نشان می‌دهد. 

وی ادامه داد: افراد باسابقه در اهدای خون 32 هزار و 498 نفر است که 28 درصد را شامل می‌شود. 20 هزار و 947 نفر نیز از اهداکننده‌هایی هستند که برای اولین‌بار خون خود را اهدا کردند و 18 درصد را تشکیل می‌دهد و نسبت‌به سال گذشته 5 درصد کاهش داشته است.

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در سال جاری، آمار مرد و زن در اهدای خون همانند سال گذشته 108هزار و 82 نفر، همچنین تولید فرآورده‌های خونی در 9 ماهه امسال، 276 هزار و531 کیسه خون که با افزایش 4 درصدی نسبت‌به سال گذشته همراه بوده است.

اسلامی در ادامه گفت: «تولید پلاسما» برای ساخت دارو از جمله اهداف مهم سازمان انتقال خون بوده است که در این خصوص این سازمان توانست 102 هزار پلاسما به آلمان ارسال کند. «افزایش اعمال جراحی» و «تخت بیمارستان‌ها» نیز از دیگر اهداف سازمان انتقال خون بوده است.

وی بیان کرد:.مسئولان سازمان مدیریت برنامه‌ریزی استان باید با ما همکاری بیشتری داشته باشند تا بتوانیم تأخیر بودجه‌ای که در این سازمان وجود دارد مرتفع نماییم. اگر حمایت‌های لازم صورت نگیرد، بیماران بیشترین آسیب را خواهند دید.

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی عنوان کرد: خراسان رضوی سومین تولیدکننده خون است. دو پایگاه به نام‌های پایگاه «ثامن» و «امید» برای اهدای خون به کمک دانشگاه علوم پزشکی مشهد در اطراف حرم مطهر رضوی برای زائران احداث شده و پارک ماشین در اطراف این پایگاه‌ها جهت اهدای خون رایگان است و این شامل تمامی پایگاه‌های انتقال خون می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: