• یکشنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-12387-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

رئیس اداره ارشاد مشهد مطرح کرد؛

پاتوق هنرمندان تئاتر کودک فضایی برای اشتراک‌گذاری ایده‌های فرهنگی

رئیس اداره ارشاد مشهد گفت: «پاتوق هنرمندان تئاتر کودک و نوجوان»، فضایی مناسب برای گفت‌وگو و به اشتراک گذاشتن ایده‌های فرهنگی است. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدجواد استادی در آیین گشایش «پاتوق هنرمندان تئاتر کودک و نوجوان» که در مرکز فرهنگی هنری شماره 4 کانون برگزار شد، اظهار کرد: «پاتوق هنرمندان تئاتر کودک و نوجوان» فضایی مناسب برای گفت‌وگو و به اشتراک گذاشتن ایده‌های فرهنگی است و امیدواریم الگویی باشد برای ارتقاء فعالیت‌هایی که برای کودکان و نوجوانان در این کلان‌شهر انجام می‌گیرد.

وی به ضرورت حضور متخصصان و صاحب‌نظران تئاتر کودک در شورای بازبینی تاکید کرد و ادامه داد: امروز همه ما به دنبال بهبود جامعه و تحول در ساختار نظام اجتماعی هستیم و این امر محقق نمی‌شود مگر با تعامل و مشارکت نهادهای فرهنگی که با همت و تلاش خود جامعه ایده‌آل را پی‌ریزی کنند. 

رئیس اداره ارشاد مشهد با بیان این‌که نظارت به معنای سانسور نیست، تصریح کرد: اینجانب به دنبال تخصصی شدن حوزه‌های نظارتی در اداره ارشاد هستم و به منظور کیفیت‌بخشی به تئاتر مشهد، از صاحب‌نظران هنر نمایشی در حوزه کودک و نوجوان برای حضور در شورای بازبینی دعوت می‌کنم.

عنصر شاد بودن وجه افتراق تئاتر کودک و بزرگسال است

در ادامه این مراسم رضا حسینی، کارگردان تئاتر مشهد با اشاره به این که کارهای فرهنگی قائم به ذات انسان‌ها است، اظهار کرد: در طول تاریخ این آدم‌ها بوده‌اند که فرهنگ را ساختند و هر اثر هنری زاییده اندیشه آدمی بوده است و راه‌اندازی این پاتوق با حضور مدیرکل کانون که خود هنرمند توانایی است و دنیای هنر را از نزدیک لمس کرده‌ است، قطعاً موجب ارتقاء کیفیت تئاتر در حوزه کودک و نوجوان خواهد شد.

حسینی در مقایسه تئاتر کودک و بزرگسال افزود: عنصر شادی‌بخشی و شاد بودن یکی از وجوه افتراق بین این دو گونه است اما در ذات تفاوتی با یکدیگر ندارند و هر دو براساس خردورزی و اندیشه‌ورزی است؛ البته هر یک با اسباب ویژه خودش.

در ادامه این مراسم محمدجواد رحیم‌زاده، کارگردان تئاتر نیز برپایی این پاتوق را در آستانه صدمین سال نمایش کودک در ایران به فال نیک گرفت و گفت: جبار باغچه‌بان که از پیشگامان ادبیات کودک و ادبیات نمایشی است، بارها گفته است که اگر دانش و هنر و تدبیر در خدمت آدمیت قرار گیرد، بزرگی آدمی را ده برابر و هزار برابر بزرگ‌تر خواهد کرد و ما دوستداران هنر، برای تربیت و پرورش کودکان این سرزمین کنار هم جمع شده‌ایم تا با یکدیگر پیمان ببندیم که هر کدام از گل‌های زیبای کشورمان باغچه‌بانی باشیم. 

هم‌چنین داود کیانیان نمایشنامه‌نویس و مدرس تئاتر به مناسبت گشایش پاتوق هنرمندان تئاتر کودک در مشهد پیامی ارسال کرد که در این مراسم قرائت شد. در متن این پیام آمده بود:

سلام بر فعالین تئاتر کودک و نوجوان مشهد

از راه اندازی پاتوق تئاتر کودک بسیار خوشحال شدم. بدون شک خردجمعی بسیار کاربردی‌تر و بی نقص‌تر از فعالیت‌های فردی است. وقتی که تئاتر شما با گروه‌های جدا از هم در سطح ملی از قطب‌های با اهمیت در سطح کمیت و کیفیت قرار دارد؛ پس هنگامی که فعالیت‌های شما با هماهنگی همگانی به انجام رسد می‌تواند به نقاط اوج بیشتری برسد. حال اگر دست در دست هم دهید و نیروها را یک کاسه کنید چه انفجاری از هنر تئاتر کودک ایجاد خواهید کرد.

سپاس از همیاری مرکز تخصصی تئاتر کودک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که دست یاری به سوی شما دراز کرده‌اند. این تشکل جدای از با خبر شدن از فعالیت‌های سایر همکارانتان، دیداری دوستانه و آموزشی است که می‌تواند برنامه‌های آینده‌ همه شما را منسجم‌تر رقم بزند؛ نیازی که جامعه مدنی به استقبال آن می‌آید.

امیدوارم با همکاری همه و تداوم این نشست‌ها بر قدرت و قوت خود بیفزایید و در آینده نه چندان دور ما شاهد جشن افتتاح «انجمن تئاتر کودک و نوجوان مشهد» باشیم. به قول شاعر گرانمایه زنده یاد احمد شاملو؛ «عروج انسان و جلوسش بر تخت حرمت خویش تنها با نفی تفرقه میسر است.»

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: