• دوشنبه ۸ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 9711-2588-5
  • خبرنگار : 15268
  • منبع خبر : ----

مجری مشهدی برنامه‌های ورزشی از حواشی فوتبال می‌گوید؛

صحبت‌های جاودانی در مورد تیم‌ملی، کی‌روش، فردوسی‌پور و انتخاب گزارشگران

مجری برنامه تلویزیونی گزارش ورزشی می‌گوید هیچ‌وقت به یاد نمی‌آورم که عادل فردوسی‌پور در جام ملت‌های آسیا حضور پررنگی داشته باشد. جام ملت‌ها همیشه در ایام امتحانات دانشگاه‌ها بوده و عادل نیز در این زمان گرفتاری‌های خاص خودش را دارد.

رضا جاودانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص کمرنگ‌تر شدن حضور عادل فردوسی‌پور در برنامه‌ها و گزارش‌های ورزشی سیما اظهار کرد: عادل فردوسی‌پور در صدا و سیما نه گم شده و نه حذف شده است.

مجری برنامه گزارش ورزشی در ادامه خاطرنشان کرد: به یاد ندارم که تا کنون عادل فردوسی‌پور در جام ملت‎های آسیا تا کنون تهیه‌کننده یا مجری بوده باشد. در چهار سال گذشته نیز پوشش کامل مسابقات جام ملت‌ها آسیا  در دستور شبکه ورزش قرار نگرفته بود، اما در سال جاری ضمن اینکه شبکه 3 فقط بازی‌های ایران و دیدارهای حساس جام را پخش می‌کند، با وجود تخصصی بودن شبکه ورزش، پخش تمام مسابقات از این شبکه در دستور کار گرفته است.

جاودانی تصریح کرد: اینکه تنها عادل فردوسی‌پور در بالاترین سطح ورزشی شبکه 3 و سازمان صدا و سیما قرار دارد با آن مخالفم؛ چراکه تمام عوامل ورزشی زحمات زیادی در این مدت کشیده‌اند. حال، عادل فردوسی‌پور به دلیل نوع برنامه‌اش در سال‌های اخیر بیشتر دیده شده است. حتی در چهار سال گذشته از آقای فردوسی‌پور برای اجرای برنامه جام ملت‌های آسیا دعوت کردم، اما به دلیل گرفتاری نپذیرفت. به هرحال ایام جام ملت‌های آسیا، ایام امتحانات دانشگاه‌هاست و عادل در این روزها گرفتاری خاص خود را دارد. هیچ‌وقت به یاد نمی‌آورم که عادل فردوسی‌پور در جام ملت‌های آسیا حضور پررنگی داشته باشد.

وی در خصوص اینکه فردوسی‌پور پس از جام ملت‌های آسیا به روند گذشته خود ادامه خواهد داد یا خیر، گفت: در این مسائل اطلاعی ندارم و مدیران شبکه 3 در این خصوص تصمیم می‌گیرند، اما آنچه که مسلم است، تا کنون نه حرفی از تعطیلی برنامه‌ای شنیده‌ام و نه تصمیمی برای تعطیلی یک برنامه تلویزیونی دیده‌ام.

مجری برنامه تلویزیونی گزارش ورزشی در خصوص گزارش دیدارهای جام ملت‌های آسیا نیز یادآور شد: در چهارسال گذشته، گزارش زنده بازی‌های ایران را پیمان یوسفی از استرالیا به عهده داشت که چهار بازی برایمان گزارش کرد. در آن موقع هیچ‌کس حرفی از نبود عادل به زبان نیاورد. در حال حاضر نیز محمدرضا احمدی در محل مسابقات حضور دارد و بازی‌های ایران را به‌ طور زنده گزارش می‌کند و از آن‌جا که گزاش بازی‌های ایران به عهده محمدرضا احمدی است سایر بازی‌ها خیلی به چشم نمی‌آید. یکی دو بازی مهم بوده که گزارش آن به آقای فردوسی‌پور سپرده شد.

انتخاب گزارشگر بازی‌های حساس با هماهنگی مدیریت شبکه صورت می‌گیرد

وی در خصوص مبنای انتخاب گزارشگر بازی‌های فوتبال در برنامه‌های ورزشی عنوان کرد: کاملا به سلیقه تهیه کننده بستگی دارد، اما از گذشته در شبکه 3 نیز رسم بوده است که دیدارهای مهم و حساس فوتبال با هماهنگی مدیر این شبکه انجام گیرد. از همان ابتدا که وارد شبکه 3 شدم این مسئله وجود داشته و در حال حاضر که علی فروغی مدیریت شبکه را بر عهده دارد نیز به همین شکل است و چیز خارج از عرفی نیست.

مجری برنامه تلویزیونی گزارش ورزشی تصریح کرد: یک سری‌ بازی‌های خاص مانند دربی، فینال لیگ قهرمانان اروپا و یا فینال جام جهانی، طبیعتا از گزارشگری استفاده می‌شود که علاوه بر کیفیت مناسب، مورد علاقه بینندگان نیز قرار دارد. ضمن اینکه در انتخاب گزارشگران نیز منصفانه عمل می‌کنند و به عنوان مثال گزارش تمام فینال‌ها را به یک نفر نمی‌دهند.

رضا جاودانی در پاسخ به این سوال که آیا یک مجری تلویزیونی می‌تواند با توجه به نظرات شخصی خودش، تغییری در ذهنیت بینندگان و مخاطبان تلویزیونی ایجاد کند یا خیر گفت: اگر به عنوان یک مخاطب بخواهم نظری بدهم، پاسخم منفی است، اما از لحاظ حرفه‌ای، یک مجری باید نسبت به اتفاقاتی که رخ می‌دهد، واکنش نشان دهد. البته مجری تلویزیون باید تمام ابعاد قضیه را در نظر بگیرد؛ چراکه هر صحبتی بار معنایی جدایی دارد و نباید در این بار معنایی تشویش و برانگیختگی ایجاد کند. در حال حاضر زمانی نیست که به هر دلیلی تیم ملی را تضعیف کنیم و آن‌را به چالش بکشیم.

وی افزود: در حال حاضر پس از 40 سال بهترین موقعیت است که با توجه به ضعف سایر رقبا قهرمانی را از آن خود کنیم. کره و استرالیا فینالیست‌های دوره گذشته حذف شده‌اند و خوشبختانه سایر تیم‌ها با کیفیت مطلوبی به این تورنمنت نیامده‌اند. تیم ما نیز بازی منطقی و معقولی دارد، اجازه بدهید این جام تمام شود. اگر تیم ملی نتیجه گرفت، به آن می‌رسیم که چرا این حواشی به وجود آمد و اگر تیم ملی نتیجه نگرفت می‌توان از لحاظ فنی و حاشیه‌ای صحبت کرد. به نظرم در حال حاضر جای این صحبت‌ها در اوج بازی‌های تیم ملی در جام ملت‌ها نیست. معتقدم همانطور که بزرگ کردن قدرت تیم ملی منطقی نیست پرداختن به حواشی تیم ملی نیز به همین شکل است. القا کردن نیمه پر یا نیمه خالی لیوان توسط یک مجری به بیننده، حرفه‌ای نیست.

مجری برنامه تلویزیونی گزارش ورزشی درباره این که نظر کسانی که می‌گویند موفقیت تیم‌ ‌ملی به خاطر ضعیف بودن رقبایش بوده است، درست‌تر است یا کسانی که می‌گویند که تیم‌ ‌ملی ایران نسبت به دوره قبل پیشرفت بیشتری کرده است، گفت‌: این یک بخش کار است، ممکن است در یک زمانی رقبا ضعیف باشند، تیم ما هم ضعیف باشد و طبیعتا بلایی که همانند سر کره، استرالیا و عربستان آمد، نیز سر ما خواهد آمد، اما تیم ملی ما فوق‌العاده بود است و در خوب بودن آن هیچ شکی نیست. تیم ملی ایران در این سری از مسابقات، اشتباهات چهار سال قبل را تکرار نکرد. کاملا معلوم است که با یک تفکر و ذهنیت برنده شدن بازی می‌کند و تا کنون همانند قطر در جام گلی نخورده‌ایم که این‌ها خودش یک دستاورد خیلی بزرگ به حساب می‌آید.

جاودانی ادامه داد: این در حالی است که استرالیا، کره و عراق چهار سال پیش را ندیده‌ باشیم. حتی ژاپنی که با آن بازی خواهیم داشت، ژاپن سرحال چهار سال گذشته نیست. این تیم‌ها اهداف دیگری دنبال می‌کنند و حضور در چنین تورنمنتی کسب تجربه برای جوانان‌شان تلقی می‌شود. تیم ما نیز به همین شکل است. بازیکنانی که در حال حاضر می‌توانستند در تیم بازی کنند را کی‌روش کنار گذاشته و از جوانان بهره گرفته تا برای جام جهانی 2022 قطر آماده شوند.

وی در پاسخ به این سوال که اگر کی‌روش از تیم ملی جدا شود، ایران ضرر خواهد کرد، تاکید کرد: اول باید صبر کنیم تا تکلیف این جام مشخص شود. کارنامه کی‌روش مشخص است و احتیاجی به صحه گذاشتن من نیست. در یک زمانی آرزو می‌کردیم که تیم ملی‌مان به جام جهانی برود و با هزار و یک جور مشکل، تیم ملی به جام جهانی صعود می‌کرد، اما دو دوره است که خیلی راحت به جام جهانی رفته‌ایم. در دوره آقای برانکو نیز صعود راحتی داشتیم. مشخص است زمانی که تیم ملی دارای ثبات است، کار راحت‌تر انجام می‌شود. 

مجری برنامه تلوزیونی گزارش ورزشی افزود: باید ببینیم هدف بعدی تیم ملی چیست. حضور در جام جهانی یا کسب یک دستاورد جدید در جام جهانی؟ این مسائل باید در یک پکیج جدا مورد ارزیابی قرار بگیرد. اینکه یک فرد در تیم ملی باشد یا نباشد بخش بزرگی از کار است، اما وقتی به کل این برنامه نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که باید زمان بدهیم که در این تورنمت چه اتفاقی خواهد افتاد. اینکه شخصی از تیم ملی برود یا نرود درست نیست، باید کل سیستم مورد ارزیابی قرار بگیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: