• چهارشنبه ۱۰ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9711-3191-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی طرح کرد؛

بارگاه حضرت رضا(ع) مهم‌ترین پایگاه فرهنگی، مذهبی و علمی در داخل و خارج از کشور

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: بارگاه حضرت رضا(ع)، مهم‌ترین پایگاه فرهنگی، مذهبی و علمی در داخل و خارج از کشور و ملجأ و پناهگاهی برای ارادتمندان و علاقه‌مندان حضرت و آزادگان جهان است. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان،  حجت‌الاسلام‌والمسلمین حجت گنابادی‌نژاد که صبح امروز در اولین همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان سخن می‌گفت، اظهار کرد: امروز که همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان برگزار می‌شود، این بارگاه و آثار مقدس یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های فرهنگی، مذهبی و علمی است که آثار و برکات آن در داخل و خارج از کشور ملجأ و پناهگاهی برای ارادتمندان و علاقه‌مندان حضرت و آزادگان جهان است. 

وی ادامه داد: بارگاه منور حضرت رضا(ع) و شخصیت ایشان از برجسته‌ترین برکات و خیر و هدایتی است که در ایران اسلامی به برکت سفر پربرکت حضرت رضا(ع) وجود دارد؛ اگرچه سفر ایشان یک سفر تحمیلی و اجباری بود، اما با عنایت و تصرفی که این امام هدایت در این سفر داشتند، تا به امروز حضور ایشان و مرقد ایشان منشأ آثار و برکات بسیاری بوده است.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی تصریح کرد: آستان قدس رضوی امروز ظرفیت‌های خوبی در عرصه‌های فرهنگی دارد، مانند همین کتابخانه بزرگ که این مراسم بزرگ در آن برگزار شده و 20 کتابخانه وابسته در کشور با بیش از چهار میلیون کتاب، مجموعه‌های آموزشی همچون  دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه امام رضا(ع) با قریب به هفت هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی و مجموعه فعالیت‌های فرهنگی مانند 15 مدرسه امام رضا(ع) با قریب به 6 هزار دانش‌آموز و مدارس مناطق محروم و غیر محروم که مشغول خدمت‌گزاری به نوجوانان هستند. 

گنابادی‌نژاد خاطرنشان کرد: هم‌چنین فرصت‌های دیگری وجود دارد که از طریق 50 هزار خادم که شامل همه نخبگان اجتماعی و فرهنگی می‌شوند، به صورت افتخاری در مضعج امام رضا(ع) خدمت می‌کنند؛ به علاوه فرصت جدیدی که در تولیت آستان قدس تحت عنوان توسعه خدمت، خادم و مخدوم انجام شده و فصل جدیدی از خادمیاری در کشور را به‌وجود آورده است. 

وی افزود: امروز 200 هزار داوطلب مردمی شامل اساتید، روحانیون حوزه‌های علمیه، برادران، خواهران، ورز‌شکاران و نوجوانان در عرصه‌های مختلف به عنوان خادمیاران حضرت رضا(ع) از سراسر کشور خدمت کنند.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی عنوان کرد: این جاذبه و این مرکزیت یکی از جلوه‌های آثار و برکات امام رضا(ع) برای بشریت است. هم‌چنین یکی از سیره‌های حصرت رضا(ع) سیره گفتگو و ارتباط با نخبگان و اندیشمندان رهبران ادیان مختلف بوده که در دوره حضورشان در خراسان داشته‌اند.

گنابادی‌نژاد گفت: همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان با 8 پیش همایش، 4 پیش همایش در داخل و 4 پیش همایش در خارج از کشور شامل کشورهای هندوستان، لبنان، اندونزی، مالزی و در داخل قم، تهران، ارومیه و اصفهان، برگزار شد.

وی اظهار کرد: فراخوان مقاله‌ها اعلام شد و بیش از 160 مقاله به دبیرخانه همایش رسید و مجموعه‌ منشوراتی که شامل کتاب و آثار هنری و فرهنگی به‌وجود آمده برای این که ما بتوانیم جلوه‌های هم‌گرایی و هم‌زیستی را در بین ادیان با محوریت حضرت رضا(ع) منعکس و منتشر کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: