• چهارشنبه ۱۰ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9711-4484-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

چگونه از قانونی و غیرقانونی بودن شرکت‎های بازاریابی مطلع شویم؟

کارشناس کسب و کارهای مجازی و بازاریابی سازمان صمت خراسان رضوی گفت: شهروندان و مردم می‌تواند برای استعلام شرکت‌های دارای پروانه کسب و بازاریابی شبکه‌ای به سامانه پیامکی 30006082  نام شرکت را پیامک کنند تا از قانونی بودن آن مطلع شوند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان مهدی طاحونه بان امروز در نشست خبری پیرامون موضوع بازاریابی شبکه‌ای و شرکت‌های هرمی غیرقانونی، در رابطه با تفاوت شرکت‌های هرمی و بازاریابی شبکه‌ای اظهار کرد: طرح‌های درآمدی این شرکت‌ها باید به تایید کمیته نظارت بر کسب و کارهای مجازی و بازاریابی شبکه‌ای در مرکز اصناف و بازرگانان ایران برسد.

وی ادامه داد: در آذر ماه سال گذشته اعضای کمیته نظارت بر کسب و کارهای مجازی و بازاریابی‌های شبکه‌ای اصلاحیه را بر آیین‌نامه اجرایی تبصره ذیل ماده 87 به تصویب رساندند که دو محور اساسی داشت. اولین محور این بود که شرکتی که بخواهد بازاریابی شبکه‌ای را پروانه و مجوز بگیرد، حتما واحد تولیدی باشد و باید 50 درصد در یک شرکت تولیدی سرمایه‌گذاری کنند که این امر به جهت حمایت از تولیدات داخلی است.

طاحونه بان تاکید کرد: موضوع دوم این اصلاحات، این است که سطوح دریافت کمیسیون را به سه سطح محدود کردند که با مجوزهای خاص کمیته نظارت، شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای می‌توانند تا پنج سطح این کمیسیون را پرداخت کنند؛ در صورتی که در شرکت‌های هرمی که طرح‌های آن باینری است، این عمل می‌تواند در دو دست و بی نهایت زیرمجموعه رخ دهد.

وی با بیان اینکه در شرکت‌های هرمی، محصولات و خدماتی که ارائه می‌شود، به هیچ عنوان عقلانی و مفید نیست، اضافه کرد: کسی که عضو این شرکت‌ها می‌شود، بهایی پرداخت می‌کند که قاعدتا با بهای واقعی آن کالا و یا خدمت هیچ برابری ندارد. در شرکت‌های هرمی خریدها به صورت اجباری بوده و کسی که می‌خواهد وارد اینگونه شرکت‌ها شود، باید کالا و یا یک خدمت را خرید کند. 

طاحونه بان اظهار کرد: در طرح‌هایی که اینچنین و باینری هستند، افراد فقط به صرف قرار گرفتن در سطوح بالا، پورسانت اخذ می‌کنند.

وی با بیان اینکه در شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای همه افراد باید فعالیت داشته باشند، گفت: شبکه‌های بازاریابی مورد بررسی قرار می‌گیرند و به موجب آیین‌‍نامه اجرایی اگر این شرکت‌ها تخلفی انجام‌دهند، با آن‌ها برخورد خواهد شد.

طاحون بان خاطرنشان کرد: شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای باید برای فعالیت خود، شعب دارای مجوز داشته باشند و تاسیس شعب غیرمجاز و بدون اخذ پروانه غیرقانونی و تخلف است. تشکیل جلسات در خارج از شعب رسمی در این شرکت‌ها نیز جزو تخلفات محسوب می‌شود و با آن به شدت برخورد خواهد شد. همچنین تشویق به خرید محصول بیش از توان فروش بازاریاب در شرکت‌های بازاریابی که موجب انباشت‌سازی کالا شود، تخلف است.

طاحون بار اضافه کرد: علاوه بر این عدم برگزاری آموزش رایگان برای بازاریابان جز تخلفاتی است که با آن برخورد خواهد شد. شهروندان و مردم می‌تواند برای استعلام شرکت‌های دارای پروانه کسب و بازاریابی شبکه‌ای به سامانه پیامکی 30006082 نام شرکت را پیامک کنند تا از قانونی بودن فعالیت آن مطلع شوند.

کارشناس کسب و کارهای مجازی و بازاریابی سازمان صمت خراسان رضوی تاکید کرد: تاکنون حدود 36 مورد پرونده تخلف از شرکت های دارای پروانه کسب تکمیل و برای بررسی به کمیته نظارتی ارسال شده است. عمده تخلفات در حوزه تاسیس شعب غیر مجاز، تشکیل جلسات در خارج از محل شعبه و تشویق به خرید بیش از توان فروش بوده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: