• پنجشنبه ۱۱ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9711-3890-5
  • خبرنگار : 15130
  • منبع خبر : ----

وزیر نیرو مطرح کرد؛

افزایش 11 برابری ظرفیت نیروگاهی برق در کشور

وزیر نیرو گفت: حدود 7 هزار مگابایت ظرفیت نصب شده نیروگاهی برق داشتیم که این مقدار به بیش از 80 هزار مگابایت یعنی بیشتر از 11 برابر رسیده است، این افزایش به این معناست که کشور گام‌های بلندی در این 4 دهه برای توسعه و رونق اقتصادی برداشته است.

به گزارش ایسنا– منطقه خراسان، رضا اردکانیان امروز پنجشنبه در نشست بررسی مسائل و مشکلات صنعت آب و برق گناباد که در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: نقش برق در این عرصه‌ها نقش غیر قابل انکاری بوده و در بخش جمعیت روستائی، تعداد روستاهای برق‌دار در 4 دهه قبل کمتر از 4400 روستا بوده که الآن به بیش از 57 هزار روستا رسیده است و هم اکنون روستای بالای 10 خانوار در کشور نداریم که از نعمت برق برخوردار نباشد.

وی با اشاره به انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: امروز نزدیک به یک هزار مگابایت ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر ماست که بنا داریم تا پایان این دولت به 4 هزار مگابایت و تا پایان برنامه ششم به 5 هزار برسانیم.

وزیر نیرو ادامه داد: در بخش تونل‌های بادی در کشور بر اساس مطالعات انجام شده تا 30 هزار مگابایت ظرفیت نیروگاه بادی داریم در صورتی که پیک اوج بار ما کمتر از 60 هزار مگابایت بوده و لذا اگر بتوانیم به نحو مناسبی مصرف را مدیریت کنیم تا 50 درصد اوج بار فعلی را فقط میپ‌توانیم از انرژی باد در کشور استفاده کنیم.

اردکانیان به تأمین آب در کشور اشاره کرد و افزود: سدهای بزرگی در کشور ساخته شده که در کنترل سیلاب نقش ارزنده‌ای داشته‌اند و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده خروجی آن‌ها مدیریت و کنترل شده است.

وی تصریح کرد: در بخش آب و فاضلاب شهری و روستائی هم اکنون نزدیک به 100 درصد جمعیت شهری و 75 درصد جمعیت روستائی ما تحت پوشش شبکه‌های آب سالم و بهداشتی هستند، تعداد روستاهای بهره‌مند از آب سالم و بهداشتی در دولت تدبیر و امید نزدیک به 9 هزار روستا با جمعیت نزدیک به 6 میلیون نفر بوده که در ابتدای انقلاب این آمار کمتر از 2 میلیون نفر بوده است.

پوشش 50 درصدی شبکه فاضلاب در کشور

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در حال حاضر 50 درصد جمعیت کشور ما تحت پوشش شبکه‌های فاضلاب بوده و تعداد تصفیه خانه‌های مجهز ما از 4 به 216 تصفیه خانه افزایش پیدا کرده که تنها امسال 40 پروژه بزرگ آب و فاضلاب به بهره‌برداری رسیده است.

اردکانیان اذعان کرد: طرح‌های وزارت نیرو به مدد تلاش صورت گرفته در خراسان رضوی افتتاح یا کلنگ‌زنی شده؛ بالغ بر 6 هزار میلیارد تومان بوده و علاوه‌بر آن نیز 4 هزار میلیارد تومان طرح ‌ای در دست اجرا در این استان داریم.

وی افزود: دو عرصه مهم تامین آب و برق با زندگی و امنیت خاطر همه هموطنان در همه نقاط کشور سر و کار داشته و در این ایام نتیجه پایمردی‌ها و صبوری و تلاش‌های همه دوره‌های گذشته را در قالب دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی به مردم یادآور می شویم.
وزیر نیرو عنوان کرد: جمعیت کشور ما نسبت به 40 سال گذشته حدود دو و سه دهم برابر شده و خدمتی که در همه بخش‌ها به خصوص آب و برق ارائه شده فوق‌العاده چشمگیر و افتخارآمیز است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: