• پنجشنبه ۱۱ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۷
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9711-3990-5
  • خبرنگار : 15102
  • منبع خبر : ----

وزیر نیرو دستور داد:

طرح آمایش آب برای خواف تهیه شود

وزیر نیرو گفت: آب شرب وکیفیت آن، خط قرمز ماست و باید طرح آمایش آب برای خواف تهیه شود.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، رضا اردکانیان وزیر نیرو در جریان سفر خود به سنگان خواف که پنجشنبه 11 بهمن ماه صورت گرفت، پس از شنیدن دغدغه‌های کشاورزان و صنعت‌کاران خواف پیرامون منابع آبی سفره‌های زیرزمینی، آب موردنیاز شرب، کشاورزی و صنایع معدنی گفت: باید خاکریزها را از پیش روی کشاورزان و صنعت‌کاران جمع کنیم و مسئله را یک مسئله واحد بدانیم.

وی به مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران دستور داد تا یک طرح آمایش منطقه‌ای با هدف‌های مشترک تا 2 الی سه ماه آینده برای افق 1404 تعریف شود و موضوع آب برای همه بخش‌های کشاورزی، صنعت و سکنه منطقه حل شود همچنین طرح طوری نباشد که تعریف یک هدف، منجر به حذف هدف دیگری گردد. اگر چه استعداد، ثروت و منابع بالقوه و بالفعل موجود، جواب‌گوی آن است تا مسئله تامین آب صنعت حل شود و به کشاورزی نیز آسیبی نرسد و از همه مهم‌تر، آب شرب سکنه تامین شود.

اردکانیان گفت: براساس مطالعات صورت گرفته، یکی از غنی‌ترین پنانسیل‌های تولید برق با انرژی باد در خواف است و در کشور ظرفیت تولید 30 هزار مگاوات برق برای احداث نیروگاه‌ها و توربین‌های بادی وجود دارد.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود گفت: قبلا عناوینی همچون کشورهای جهان اول، دوم و سوم داشتیم و مناطق به نقاط توسعه یافته و درحال توسعه دسته‌بندی می‌شد اما اکنون مفاهیم انسان توسعه یافته و انسان درحال توسعه مطرح می‌شود.

اردکانیان ادامه داد: شاید یک فرد در نقطه‌ای دور افتاده و محروم زندگی کند اما انسان توسعه یافته‌ای باشد و کماکان شخصی در قلب اروپا می‌تواند فرد توسعه نیافته‌ای باشد و این به مرزهای مجازی و نوع نگاه ما به مقوله توسعه بر می‌گردد.

وی اظهار کرد: گاهی مرزهایی در عرصه‌های کار تعریف می‌شود من که با بالگرد آمدم از بالا هیچ مرزی بین کشاورزی، صنعت و یا حوزه‌های اداری ندیدم؛ نوع استفاده از ظرفیت‌ها به ما بر می‌گردد که خاکریزهای آب چاه‌های کشاورزی، آب شرب، صاحبان صنایع را جمع کنیم و یا این‌که آن خاکریزها را بلندتر کنیم و بگوییم این مال ماست، شما آن طرف هستید، منافع شما یک چیز دیگر است و منافع  ما چیز دیگری است.

اردکانیان گفت: منفعت مشترک همه ما، حفظ حیات مسکونی منطقه خواف و توسعه منابع و بهر‌ مندی کل کشور از این ظرفیت خدادادی برای ایجاد اشتغال و معیشت مردم است و این که کشاورزان بتوانند به صحیح‌ترین شکل ممکن به کشاورزی خود ادامه دهند و نیروهای متخصص نیز بتوانند از ارزش افزوده معادن سنگ آهن سنگان خواف در خدمت توسعه استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، در نشست مشترک مسئولان محلی، شوراهای اسلامی شهر و روستا، کشاورزان و مدیران صنایع معدنی و صاحبان صنایع و سرمایه‌گذاران در شهرستان خواف با وزیر نیرو، نگرانی‌های اقشار مزبور پیرامون افت سطح آب‌های زیر زمینی، تامین آب مورد نیاز شرب، کشاورزی و صنایع معدنی، احتمال آلایندگی آب شرب با پساب‌های صنعتی، راکد شدن کشاورزی و صنایع معدنی، بازنگری در واگذاری زمین‌های ملی به متقاضیان احداث نیروگاه‌های بادی که تاکنون اقدامی نکرده‌اند وخلع ید آنان و واگذاری زمین‌های مربوطه به متقاضیان و سرمایه گذاران واقعی طرح شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: