• یکشنبه ۱۴ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9711-6186-5
  • خبرنگار : 15306
  • منبع خبر : ----

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی خبر داد:

رشد 10 برابری شاخص‌های آموزش فنی و حرفه‌ای استان پس از انقلاب

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی گفت: پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در همه شاخص‌های  مهارت آموزی، استان بیش از 10 برابر رشد داشته است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی، افشین رحیمی در خصوص توانمندسازی افراد جامعه در راستای ایجاد اشتغال پایدار اظهار کرد: اگرچه این گونه از فعالیت ها در سال های پیش از انقلاب شکوهمند ملت ایران نیز جریان داشته است بااین حال در سال های پس از انقلاب با رشد چشمگیر آموزش های مهارتی در حوزه های مختلف روبه رو بوده ایم که نشان از اهتمام حکومت اسلامی به حفظ کرامت های انسانی با ایجاد روحیه کار و نشاط اجتماعی دارد.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت 4 مرکز آموزشی قبل از انقلاب در استان افزود: این تعداد مرکز طی سال های پربرکت انقلاب به 48 مرکز رسیده است که رشد 12 برابری این مراکز نشان از توجه به مساله مهارت آموزی دارد که نتیجه آن هموار نمودن مسیر اشتغال جوانان و اقشار مختلف جامعه است.

رحیمی ادامه داد: مراکز سال های قبل از انقلاب  تنها در 37 کارگاه فعال، به ارائه خدمات آموزشی مشغول بوده اند در حالی که پس از انقلاب 57 این رقم با رشد 6 برابری به 220 کارگاه رسیده است که به ارائه خدمات آموزشی متناسب با نیاز روز بازار کار مشغول هستند.

وی در بخشی دیگر به میزان مشارکت بانوان اشاره اضافه کرد: بانوان پس از انقلاب و حتی در جریان مبازرات مردم علیه حکومت  ستم شاهی نقش بی بدیل خود را به اثبات رسانده اند اما در سال های پیشین این ظرفیت نادیده انگاشته شده بود به طوری که تنها 16 نفر از کارکنان آموزش فنی و حرفه ای استان را زنان تشکیل می دادند حال آنکه این رقم در سال های پس از انقلاب به 180 نفر رسیده و با رشد 10 برابری بخشی از پتانسیل اجتماعی بانوان را به عرصه ظهور رساند.

وی افزود: همچنین در حال حاضر 10 مرکز آموزش دولتی و 607 آموزشگاه آزاد  به طور خاص و ویژه به توانمندسازی بانوان مشغول هستند اما این رقم در سال های ماقبل سال 57، در حوزه مراکز دولتی صفر و در حوزه آموزشگاه های آزاد 49 بوده است که این نشان از نادیده گرفتن 50 درصد از جمعیت استان دارد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی از رشد 10 برابری ظرفیت اسمی مراکز آموزشی استان طی 40 سال عمر انقلاب خبرداد و گفت: در حال حاضر ظرفیت اسمی مراکز آموزشی استان 10 میلیون نفر ساعت است اما این عدد در سال های قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی تنها 1میلیون نفر ساعت بوده است.

رحیمی یکی دیگر از دستاوردهای حوزه مهارت آموزی در سال های پس از انقلاب را که در سال های  اخیر محقق شده و به بار نشسته است، استفاده از ظرفیت خیرین و واقفین  برای توسعه آموزش های فنی و حرفه ای عنوان و اضافه کرد:  توسط خیرین 17 هزار و 400 متر مربع زیربنای احداثی در اختیار آموزش فنی و حرفه ای استان قرار گرفته که هم اکنون با کاربرد آموزشی مورد استفاده می باشد و از سوی واقفین نیز 3هزار و 340 متر مربع زمین  به آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی اهدا شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: