• دوشنبه ۱۵ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9711-6886-5
  • خبرنگار : 15096
  • منبع خبر : ----

مناطقی از قطب که بیش از 40 هزار سال هرگز دیده نشده بود

محققان اظهار کردند: تابستان‌های قطب شمال، ممکن است که نسبت به 115 هزار سال گذشته، گرمترین دوره خود را تجربه کرده باشد و در حال حاضر یخ و برف‌های این منطقه در حال ذوب شدن هستند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ایندیپندنت، تغییرات آب و هوایی و ذوب یخ‌ها باعث شده است تا مناطقی از قطب شمال که بیش از 40 هزار سال دیده نشده بود، نمایان شود.

پژوهشگران عنوان کردند: دما در قطب شمال بسیار سریع‌تر از میانگین دما در نیمکره شمالی در حال افزایش است و این افزایش دما، پیامدهای ناگواری به دنبال خواهد داشت.

نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهد مکان‌هایی که بیش از 40 هزارسال، پوشیده از یخ بودند، اکنون بدون یخ هستند.

سیمون پندلتون، نویسنده اصلی و محقق این مطالعه عنوان کرد: در حال حاضر  قطب شمال، دو تا سه برابر سریع‌تر از سایر نقاط جهان، گرم می‌شود و طبیعی است که یخچال‌ها سریع‌تر واکنش نشان دهند.

مطالعات محققان دانشگاه کلرادو بولدر در ایالات متحده آمریکا، حاکی از آن است که طی چند قرن آینده، مناطق زیادی از قطب شمال عاری از یخ و برف باشد.

شواهد نگران‌کننده درباره تغییرات اقلیمی حاکی از آن است که مناطق غیرقابل دسترس هم باید مورد مطالعه قرار گیرند.

این مطالعه به دنبال پژوهشی انجام شد که نشان داد میزان یخچال‌های امریکای شمالی کاهش قابل توجهی داشته است و این کاهش بر جمعیت حیواناتی که در این مناطق زندگی می‌کنند، تاثیر بسیار زیادی گذاشته است.

در طول سال‌های 2000 تا 2018، یخچال‌های طبیعی در غرب آمریکای شمالی، 117 گیگاتن آب را از دست دادند که این مقدار به اندازه آن است که سالانه تورنتو (پرجمعیت‌ترین شهر کانادا) 10 متر در آب فرو رود.

یافته‌های این بررسی در مجله Nature Communications منتشر شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: