• دوشنبه ۱۵ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9711-7286-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

سرپرست پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات امام سجاد (ع) خبر داد؛

ایجاد 100 شرکت جوان در سال آینده در مرکز توسعه واحدهای فناور پارک

 سرپرست پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات امام سجاد (ع) گفت: امیدواریم بتوانیم در خود مرکز توسعه واحدهای فناور پارک، ۱۰۰ شرکت جوان را در سال آینده برنامه‌ریزی کرده و رشد دهیم.

به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، محمدجعفر صدیق امروز در آیین افتتاح اولین پارک فناوری توسعه اقتصاد دیجیتال در ساختمان پست استان خراسان رضوی، اظهار کرد: امروز اتفاق مهمی افتاده نه اینکه ما در حال گسترش پارک فناوری هستیم، بلکه اتفاق مهم‌تری رخ داده و اینکه ما در کشور منابع محبوس‌شده‌ای داریم که با عزم وزیر این منابع محبوس شده آزاد شده و در اختیار نسل جوان قرار می‌گیرد.

وی افزود: این کار علاوه بر عزم بزرگ وزیر، همت بلند مدیران ارشد وزارتخانه و بعد از آن همت مدیران میانی را می‌طلبد که این اتفاق امروز رخ داده است. کار این پارک در زمان محدودی انجام شد و زمانی که آن را شروع کردیم از نظر من ناممکن بود. کل پشتیبانی‌های پارک توسط پژوهشگاه انجام شده و زحمات پژوهشگاه بود که اصل پارک متولد شد.

صدیق ادامه داد: کل این حرکت نشان می‌دهد که اگر عزم مسئولان تراز اول روشن باشد، بدنه آماده است تا هر کار ناممکنی را ممکن کند. اصل این حرکت نقطه آغاز یک درس برای مسئولان است که اگر منابع را آزاد کنید، می‌توانید موجب ایجاد حرکت در سطح جامعه شوید.

سرپرست پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات امام سجاد (ع) با بیان اینکه آنچه اتفاق افتاده یک حرکت‌آفرینی ملی در ایجاد خوشه بزرگ در اقتصاد دیجیتال کشور است، عنوان کرد: این کار از جوار مرقد مطهر امام هشتم(ع) آغاز می‌شود. امروز دو پروژه افتتاح خواهد شد. اولین پروژه شبکه توسعه اقتصاد دیجیتال است که در کل کشور گسترش پیدا می کند و استان ما نقطه اول است و دوم ساختمان مرکز توسعه واحدهای فناور پارک است.

وی اضافه کرد: مساحت پارک توسعه اقتصاد دیجیتال 6 هزار متر مربع بوده و برای شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد است و شرکت‌ها عضو شبکه پارک می‌شوند. پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات وظیفه شرکت‌های نوپا را ندارد، بلکه وظیفه پارک این است که شرکت‌های جوان را به شرکت‌های توسعه‌یافته تبدیل کند. در شبکه پارک سایر شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد می‌توانند به این شبکه آمده و این فضا در اختیار آن‌ها قرار بگیرد، علاوه بر آن حمایت‌های مالی نیز خواهند داشت.

صدیق بیان کرد: ساختمان دوم، پست بانک است که ۳ هزار متر بنا دارد و مرکز توسعه واحدهای فناور خود پارک مستقر است. امیدواریم با حمایت‌های وزیر در یک سال آینده موفق شویم تا این مراکز شبکه اطلاعات و فناوری ارتباطات را در ۱۰ مرکز استان جدید که استعداد اقتصادی لازم را داشته باشند، توسعه دهیم و در ۵ مرکز استان نیز خود مرکز توسعه فناور پارک را مستقر کنیم. این دو فعالیت جدا از هم اما موازی است.

سرپرست پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات امام سجاد (ع) گفت: ما در سال آینده از وزیر تقاضا داریم تا کمک کنند که ۳۰ هزار متر بنای جدید را مانند این فضا آزادسازی کنیم و در اختیار نیروهای جوان قرار دهیم و ۲۰ هزار متر مربع فضا در خود سایت اصلی پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات را در تهران ایجاد و شرکت‌ها را مستقر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم که در این رابطه بتوانیم با همکاری شتاب‌دهنده‌های موجود از 400 هسته فناور و شتاب‌دهنده‌ها حمایت کنیم و جایگاه ICT کشور می‌تواند منتظر توسعه حداقل  ۲۰۰ محصول جدید باشد. چند سالی بوده که به دلیل محدودیت منابع، رشد تکنولوژی در بخش متوقف شده است. امیدواریم این حرکت گره‌ها را باز کند و شاهد ایجاد شرکت‌های جدید باشیم.

صدیق افزود: باید منتظر باشیم که۱۵۰ واحد فناور و شرکت در این دو  فضا پذیرش و مستقر شوند. ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که تا انتهای سال بین ۷۵ تا ۱۰۰ شرکت جدید متولد شده باشند. امیدواریم بتوانیم در خود مرکز توسعه واحدهای فناور پارک، ۱۰۰ شرکت جوان را در سال آینده برنامه‌ریزی کرده و رشد دهیم. باید منتظر حداقل بین ۲۰ تا ۳۰ درصد رشد شرکت‌های پارک باشیم. حمایت از ۲۰۰ پایان‌نامه دارای ایده بازارگرا نیز در دستور کار است تا با این موج، دانشگاه‌ها در عین رعایت استانداردهای علمی توجه خود را به نیازهای جامعه افزایش دهند و فرمان توان دانشگاه‌ها را به سمت نیازها برگردانیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: