• سه شنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9711-7486-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

بحران جهانی زباله‌های هسته‌ای

زباله‌های هسته‌ای یکی از بزرگترین مشکلات جهان امروز است. این پسماندها هزاران سال در زمین باقی مانده و بر محیط زیست تاثیر می‌گذارند و البته هنوز روش مناسبی برای این مورد ارائه نشده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از اینهبیتت، بر اساس نتایج تحقیقات جدید صورت گرفته از تجهیزات هسته‌ای کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، فرانسه، ژاپن، بلژیک، بریتانیا، فنلاند و سوئد مشخص شد پسماندهای هسته‌ای به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های الحاقی در عملکرد خود برای طبیعت و انسان مضر هستند.

یکی از مهم‌ترین مشکلات در این زمینه کارخانه‌های هسته‌ای هستند که پسماندهای هسته‌ای را در زمین دفن می‌کنند، اما این روش موجب نشت درصدی رادیواکتیو در زمین شده و خطر بزرگی برای محیط زیست محسوب می‌شود.

محقق این تحقیق شاون برنی از موسسه گرین پیس آلمان اظهار کرد: بیش از 65 سال بعد از آغاز استفاده از انرژی هسته‌ای هیچ کشوری نمی‌تواند مدعی پاکسازی کامل پسماندهای هسته‌ای باشد.

البته در برخی کشورها این پسماندها در مناطقی که مستعد بلاهای طبیعی هستند دفن می‌شوند و مشکلات زیادی ایجاد می‌کنند، به طور مثال می‌توان به جایگاه دفن پسماندهای هسته‌ای ایالات متحده در محدوده کوه یوکا در نوادا اشاره کرد که این مکان مستعد زلزله و فعالیت‌های آتشفشانی است.

البته در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما در سال 2010 این کارخانه به حالت تعلیق درآمد، اما در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ ساخت آن دوباره آغاز شد. به نظر می‌رسد که دولت ترامپ نگرانی‌های عمومی در این مورد را نادیده گرفته است.

اگر روش مناسبی برای دفع زباله‌های هسته‌ای ارائه نشود این مورد به بحران جهانی ديگری در زمینه محیط زیست و سلامت تبديل خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: