• سه شنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9711-7686-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

طراحی آهنربای غول‌پیکر برای نسل بعدی شتاب‌دهنده سرن‌

دانشمندان مرکز تحقیقات سرن به دنبال ساخت آهنربایی عظیم با توان 16 تسلا هستند که از نظر تکنولوژی در سطح بعدی فناوری آهنربا‌ قرار می‌گیرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از اسپکتروم، آهنربای فعلی مستقر در شتاب‌دهنده بزرگ هادرونی بیش از 200 هزار برابر توانمندتر از میدان مغناطیسی زمین است.

در این شتاب‌دهنده ذرات به سرعت نور می‌رسند و پس از برخورد اطلاعات مورد نظر دریافت می‌شوند. اکنون دانشمندان سرن با گذر این این سطح از دانش به دنبال پاسخ دادن به این سوال هستند که اگر انرژی ذرات بیشتر شود چه اتفاقی خواهد افتاد.

برای پاسخ به سوالاتی از این دست که چرا میزان ماده جهان در برابر ضد ماده بسیار زیاد است، یا ماهیت ماده تاریک چیست و چرا نوترون‌ها جرم دارند، ضروری است که تجهیزات سرن با سرمایه‌گذاری هنگفت کشورهای عضو  به روزرسانی شود.

طبق محاسبات انجام شده، آهنربای جدید تسلا قادر است انرژی ذرات را تا 100 ترا الکترون افزایش دهد. میزان قدرت این آهنربا تقریبا دو برابر آهنربای فعلی با توان 8.3 تسلا است.

به گفته دانشمندان برای تولید چنین حجم عظیمی از انرژی لازم است تا آلیاژ به کار رفته جهت ساخت آهنرباها از فرمول NbTi  به فرمونل Nb3Sn تغییر کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: