• سه شنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9711-6085-5
  • خبرنگار : 15307
  • منبع خبر : ----

در گفت‌وگوی ایسنا با یک استاد دانشگاه تشریح شد؛

چالش‌های «چهل سالگی»

استاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در  فرآیند 40 ساله انقلاب اسلامی اقدامات و رویدادهای زیادی را تجربه کرده‌ایم، نباید تصور شود  همه آنچه که رخ داده  قابل دفاع است و صرفا به دنبال توجیه آن باشیم، باید از آنچه رفتار نامناسب تلقی می‌شود درس بگیریم.

سید محمد علی تقوی در گفت‌وگو با ایسنا – منطقه خراسان، با بیان اینکه چهل سالگی یعنی رسیدن به بلوغ عقلی کامل، اظهار کرد: مفهوم بلوغ این را در ذهن متبادر می‌کند که ما باید به انقلاب اسلامی به عنوان یک فرایند تکاملی بنگریم و نباید یک نگاه ایستا داشته باشیم، به معنی اتفاقی که رخ داده  و در طول زمان هیچ انعطافی  از خود نشان نمی‌دهد و هیچ تجربه‌ای کسب نمی‌کند، انقلاب نباید این گونه باشد و اگر اینگونه باشند خسران خواهد دید.

وی خاطر نشان کرد: به طور مثال در ارتباط با جنگ و فرآیند هسته‌ای همه اقدامات‌مان خالی از خطا نبوده و اگر بخواهیم این چنین بنگریم و هیچ نقد و بررسی و تجدید نظری نداشته باشیم  از تاریخ درس نمی‌آموزیم، البته که گذشته ما  بخشی از هویت ماست و علاقمند به دفاع از آن هستیم اما در عین حال باید رویکرد انتقادی و ظرفیت تغییر را داشته باشیم.

تقوی در شرح عواملی که موجب تغییر در قانون اساسی می‌شود، بیان کرد: برای آنکه انتظام یک جامعه حفظ شود قوانین بنیادی و اساسی به  نحوی طراحی می‌شوند که برای دراز مدت کارآمد باشند، همه قوانین  به یک اندازه دستخوش تغییر نمی‌شوند، قوانین  بالادستی به جهت آن‌که ثبات و نظم را ایجاد و حفظ نمایند به وسیله مکانیزم‌های از پیش تعیین شده در مواقع استثنا تغییر می‌یابند، برای مثال از زمان تشکیل دولت در آمریکا می‌بینیم که قانون اساسی  باقی مانده و  تنها اصلاحیه‌هایی بر آن وارد شده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: بنابراین نباید توقع داشته باشیم قوانین اساسی با تغییرات جمعیتی تغییر کند، البته که باید  نسبت به واقعیات زمان و تغییر و تحولاتی که رخ می‌دهد انعطاف‌پذیر باشد اما نباید انتظار تغییرات زیادی داشته باشیم.

 وی با تاکید بر اینکه مشکل اصلی ما نیاز به تغییر و یا اصلاح قانون اساسی کشور نیست بلکه مشکلی که ما با آن مواجه هستیم دو بخش است، افزود: بخش اول آن که خیلی از این قوانین پایین مرتبه بیش از حد  - حتی با آمد و شد مدیران- تغییر می‌کنند که عمدتا قوانین مربوط به کسب و کار و مسائل اقتصادی هستند و با زندگی روزمره مردم سر و کار دارد که طی این تغییر سریع قوانین و استانداردهای مشاغل، زندگی عادی مردم مختل می‌شود  و به همین دلیل بسیاری  از شرکت‌ها و  کارخانه‌ها و کسانی که فعالیت‌های تجاری می‌کنند از روند تغییرات شاکی هستند.

این استاد  علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: بخش دوم قوانینی هستند که به تناسب زمان تغییر نمی‌کنند و عمدتا نیز در دو بخش سیاست خارجی ایران و سیاست داخلی نمود دارد که در واقع وجه هویتی پیدا کرده و یا سبقه مذهبی دارد.

در سیاست خارجی انعطاف کافی را نداریم

تقوی با اشاره به اینکه ما در سیاست خارجی انعطاف کافی را نداریم، گفت:  این یکی از سطوح تغییرات مورد نیاز است  که باید در رفتار سیاسی جمهوری اسلامی صورت بگیرد  و خود را متناسب با تغییر  شرایط محیط بین المللی  و محیط منطقه ای تغییر دهد . این حوزه یکی از مواردی است که ما فقدان تغییر را در آن احساس می‌کنیم.

این تحلیلگر مسائل داخلی اظهار کرد: در بخش سیاست داخلی نیز ما با سیاست‌هایی مواجه می‌شویم که علی‌رغم ناکارآمدی همچنان دنبال می‌شود و به دنبال اجرای الگوی موفقی برای آنها نیستیم، اینها سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی نیست و یا در واقع  در ساختار قانون اساسی نیست اما نیازمند به تغییر است، بنابراین ما نباید انتطار داشته باشیم هر نظام سیاسی در  هر زمینه‌ای با هر نسیم خود را تغییر دهد، نظام‌های سیاسی معمولا متصلب هستند و باید هم باشند منتها در عین حال باید در برابر بخشی از تغییرات منعطف باشند.

استاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: از طرفی تمام تغییراتی که رخ می‌دهد ناشی از  تغییر نسل‌ها نیست  و خیلی از خواسته‌ها در زمینه تغییرات تنها خواسته نسل جوان نیست بلکه عموم جامعه خواستار زندگی باکرامت انسانی و شرایط اقتصادی  قابل قبول هستند، تقاضا های مخصوص نسل جوان عمدتا ناشی از پیشرفت تکنولوژی‌های جدید است، زیرا تمایل بیشتری از استفاده از رسانه‌های اجتماعی دارند که ناشی از تغییر ذائقه‌هاست که در نسل‌های پیش‌تر وجود نداشت،  ما در حوزه‌های کلان ثبات نیاز داریم  و در مواقع لزوم  باید مورد به مورد پیش برویم تا نیاز به تغییر را دریابیم .

نباید علت نارضایتی‌ها را به خارج نسبت دهیم

وی در پاسخ به این سوال که عمده عوامل نارضایتی‌های مردمی داخلی است یا خارجی، خاطرنشان کرد: در جامعه ایران اکثر  تحولات ریشه داخلی دارد، چه  نارضایتی  و اعتراض باشد، چه رضایت نسبت به حکومت، بنیادش داخلی است. بنابراین، این که هر مشکلی را تماما به نیروهای خارجی نسبت دهیم اصل نادرستی است، در جوامع بزرگ مانند جامعه 80 میلیونی ایران نیروهای خارجی نقش به سزایی ندارند. البته که در مواقعی  سعی می‌کنند حکومتی که ممکن است سد راه خواسته‌هایشان شود را کنار بزنند و برای این کار بودجه نیز اختصاص می‌دهند.

تقوی ادامه داد: ایران در وضعیت کنونی قدرت بسیاری دارد، برخی تمایل دارند به جای جمهوری اسلامی ایران چند کشور تجزیه شده از آن به وجود بیاید تا راحت‌تر بتوانند منافع خود را پیش ببرند، بنابراین  نمی‌توان گفت ایران دشمنی ندارد و دشمنانش برنامه‌ای برای آن ندارند اما  این نباید ما را به این سمت سوق دهد که سررشته تمام مشکلات را در خارج از کشور ببینیم . 

این استاد دانشگاه باتاکید بر اینکه سررشته مشکلات در داخل است و باید علت نارضایتی‌ها را در داخل جست‌وجو و آن را درمان کرد، افزود: باید توجه داشت دشمنان خارجی تا دستاویزی در داخل نیابند امکان اقدام علیه کشور را ندارند. این اصل ماجرا است و در کنار آن دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی ما باید نسبت به توطئه‌های بیگانگان هشیار باشند.

این تحلیگر مسائل داخلی در پاسخ به این سوال که چرا مردم در برخی موارد از سیاست‌های دولت تبعیت نمی‌کنند، به طور مثال در زمان گرانی ارز علی‌رغم اینکه دولت از مردم درخواست می‌کرد که از خرید ارز خودداری کنند، اما ما شاهد هجوم آنان به صرافی‌ها بودیم و همین طور این مساله درباره کالاهای دیگری که در آستانه گرانی قرار می‌گیرند هم وجود دارد، گفت: مردم ممکن است در مقابل برخی قوانین راهنمایی و رانندگی با علم بر اینکه قوانینی درستی هستند مقاومت کنند، بنابراین صرف مقاومت کردن در برابر یک قانون از سوی مردم به معنی ناصواب بودن قانون مورد نظر نیست و این عدم تبعیت در هر مورد می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، باید علت را پیدا کرد .

وی با اشاره به موضوع فیلترینگ افزود: رسانه‌های اجتماعی تکنولوژی مدرنی هستند که ارتباطات را بیشتر و مردم نیز تصور می‌کنند که بی‌جهت و بدون استدلال کافی از این وسیله ارتباطی عمومی محروم می‌شوند، این در حالی است که این شبکه‌ها  انجام اقدامات نادرست را نیز امکان‌پذیر می‌کنند که البته باید با آن برخورد شود، اما دلیل اصلی عدم تبعیت این است که توجیه کافی وجود ندارد که چرا باید از استفاده آن محروم شوند.

تقوی پابرجایی 40 ساله جمهوری اسلامی ایران را با توجه به خصومت‌ها و چالش‌های طی شده به 3  دلیل دانست و عنوان کرد: انقلاب‌ها و حرکت‌های مردمی و جمعی را می‌توان به یک موجود زنده تشبیه کرد که یک نیروی محرکه حیاتی در آنها وجود دارد، انقلاب اسلامی ایران تا به امروز آن نیروی محرکه‌ای که ایجاد کرده را دارد، بسیاری از اقشار جامعه و جمعیت قابل توجهی در ایران به درجات مختلف از نظام جمهوری اسلامی حمایت می‌کنند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: عده‌ای تمام آنچه که اجرا شده است را می‌پذیرند، عده‌ای کلیت را قبول دارند و عده‌ای به جهت آن‌که آلترناتیو دیگری وجود ندارد آن را می‌پذیرند، برخی نیز با هراس از هرج و مرج ناشی از عدم وجود جمهوری اسلامی اقدامی علیه نظام انجام نمی‌دهند، بنابراین یک نیروی محرکه اجتماعی، یعنی بخش بزرگی از مردم از حکومت جانبداری می‌کنند در حدی که توانسته‌اند آن را حفظ نمایند.

وی دلیل دوم را یکپارچگی برشمرد و ادامه داد:  نظام سیاسی جمهوری اسلامی علی‌رغم تمام نقاط ضعف و انشقاقات درونی‌اش یک شاکله در مجموع یکپارچه را ایجاد کرده و توانسته خود را حفظ کند، می‌توان مشاهده کرد که با وجود تنوع جناحی در ایران که گاها تعارضات جدی نیز دارند همچنان یکپارچگی در کشور حفظ شده است .

تقوی افزود: اما عامل مهم دیگر  نیروی‌های نظامی و انتظامی هستند، هر جامعه متکی به نیروهای نظامی و انتظامی است، در بسیاری از جوامعی که نظام فرو می‌پاشد مانند سقوط رژیم شاهنشاهی در سال 57، مصر و تونس اولین گروهی که دست از حمایت از رژیم برداشت گروه‌های نظامی بودند که در ایران نیز وجود دارد و باعث بقای جامعه شده‌اند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: