• سه شنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9711-10814-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

رئیس کمیته سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری‌های کلان‌شهرهای کشور:

ترمینال «سلام» فرودگاه امام خمینی از مدل‌های موفق مشارکت عمومی و خصوصی است

رئیس کمیته سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری‌های کلان‌شهرهای کشور گفت: پروژه ترمینال سلام که مربوط به فرودگاه امام خمینی است یکی از مدل‌های عالی برای مشارکت عمومی و خصوصی است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، آبتن امروز در مراسم افتتاحیه چهاردهمین نشست کمیسیون سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری‌های کلان‌شهرهای ایران که در هتل آبان مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در 10-13 سالی که در حوزه کلان‌شهرها سرمایه‌گذاری و مشارکت جای خود را باز کرده، به‌جز سه یا چهار پروژه که سرمایه‌گذار خارجی در آن حضور داشته توفیق خاصی از این جهت نداشتیم. البته این موضوع دلایل مختلفی دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ما دو لایحه بسیار مهم را در مجلس داریم. یک لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و لایحه دیگر، لایحه مشارکت عمومی و خصوصی است که برای اولین بار در کشور دارد به قانون تبدیل می‌شود. دستگاه عمومی که در ابتدای قانون تعریف شده شهرداری‌ها را گنجانده‌اند و حسن ویژه‌ای که دارد این است که تمام دستگاه‌ها ملزم هستند درآمدهای عمومی و خصوصی خود را به خزانه واریز کنند. تنها دستگاهی که از این موضوع مستثنی شده شهرداری‌هاست. این موضوع یک ابتکار عمل وسیع به شهرداری می‌دهد و گفته درآمد حاصل از این مشارکت با اختیار خود شهرداری‌ها استفاده شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تهران با اشاره به اینکه «ما  بین شراکت و مشارکت تفاوت قائل نیستیم»، تصریح کرد: آنچه ما در شهرداری‌ها انجام می‌دهیم شراکت است. 99 درصد مواردی که در شهرداری‌ها انجام می‌دهیم، مشارکت است و فقط دو یا سه پروژه داشته‌ایم که در قالب مشارکت عمومی و خصوصی بوده. اهمیت لایحه مشارکت عمومی خصوصی بسیار زیاد است.

آبتن عنوان کرد: پروژه ترمینال سلام که مربوط به فرودگاه امام خمینی است یکی از مدل‌های عالی برای مشارکت عمومی و خصوصی است. این پروژه، تنها پروژه مشارکتی است که مصوبه هیئت وزیران را دارد. برای اولین بار هیئت وزیران برای یک پروژه مصوبه داده و تمام مولفه‌های آن را مشخص کرده است.

وی در مورد لایحه درآمدهای پایدار گفت: نسخه‌ای که سال 93 بعد 30 سال تاخیر تدوین شد و رفت به کمیسیون‌های دولت و نهایتاً آنچه خارج شد، پنج درصد از انتظارات لایحه اولیه‌ بود. یکی از موارد مربوط به این لایحه موضوع سرمایه‌گذاری و مشارکت است همین هم برایمان مغتتم است که در یکی از لوایحی که می‌خواهد تبدیل به قانون شود یک ماده کامل به موضوع سرمایه گذاری و مشارکت پرداخته شده است، اما انشایی که صورت گرفته ضعیف است و باید اصلاح شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: