• چهارشنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۴
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9711-4991-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان حج و زیارت مطرح کرد؛

رفع مشکلات کنسولی از الزامات شروع سفر حج عمره

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: اکنون به‌دلیل مشکلات سیاسی بین دو کشور، ما نمایندگی سیاسی و کنسولی در عربستان نداریم و مسلما یکی از الزامات برای شروع سفر حج عمره، رفع مشکل حمایت‌های کنسولی است که حتما باید بتوانیم این کار را را انجام دهیم. 

علیرضا رشیدیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص وضعیت و اعزام 6 میلیون ایرانی برای رفتن به سفر حج عمره اظهار کرد: در شورای عالی حج که اخیرا با ریاست معاون محترم اول رئیس جمهور، جناب آقای جهانگیری تشکیل شد، در خصوص این مهم صحبت شد و در این رابطه به حج و زیارت مأموریت داده شد که پیگیری‌های لازم را انجام دهند. 

وی ادامه داد: همانطور که شما می‌دانید مسلما برای شروع اعزام، ما تابع یک ‌سری مقدمات هستیم از جمله این‌که ما بتوانیم امنیت، کرامت و عزت زائرینمان را در  این سفر معنوی فراهم کنیم.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد:  اکنون به‌دلیل مشکلات سیاسی بین دو کشور، ما نمایندگی سیاسی و کنسولی در آن‌جا نداریم و مسلما یکی از الزامات برای شروع سفر رفع حمایت‌های کنسولی است؛ برای این مطلب هم وزارت خارجه مذاکراتی را شروع کرده که قرار شده حافظ منافع ما در  قالب سفارت سوئیس در عربستان مستقر شود که اگر این‌ها ان‌شاءاللّه انجام شود، مقدمه اعزام‌های عمره هم می‌تواند راه بیفتد.

رشیدیان خاطرنشان کرد: فراخوان عمره برای سال آینده داریم چون ما حدود پنج میلیون و ششصد نفر در نوبت داریم و  شروع به فراخوان این‌ها می‌کنیم. ثبت‌نام جدید برای عمره نخواهیم داشت؛ بلکه کسانی که ثبت‌نام کردند بر اساس اولویت‌ها فراخوان داده می‌شوند.

وی افزود: ظرفیت هنوز مشخص نیست و بستگی دارد که ما بعد از مذاکره چقدر بتوانیم با دولت عربستان و شرکت‌های عربستاتی وارد مذاکره بشویم؛ چون عربستان این ظرفیت‌ها را بین شرکت‌ها توزیع می‌کند و ما با آن شرکت‌ها قرارداد می‌بندیم و سهمیه‌هایشان را برای اعزام می‌گیریم.

رئیس سازمان حج و زیارت عنوان کرد:
راجع‌به مساله قیمت پروازها و نحوه کیفیت آن‌ها نیز مشغول مذاکره هستیم که هنوز به نتیجه نرسیدیم. 

رشیدیان با بیان این‌که هزینه ارزی سفر حج تمتع بین 3100 تا 3300 دلار است، اضافه کرد: دولت هم در این زمینه بسیار به ما کمک کرده است. سیاست‌های انقباضی، صرفه‌جویی‌ها، کاهش نفرات، کاهش اتاق‌های مازاد و ... باعث می‌شود که ما به نسبت افزایش ارز، قیمت سفر حج برایمان افزایش پیدا نکند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: