• چهارشنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9711-10287-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران:
ایران به واسطه سینما در جهان شناخته می‌شود

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران گفت: در تمامی کشورها، یکی از مولفه‌هایی که ایران به واسطه آن شناخته می‌شود، سینما است.

دکتر حسن بلخاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در حاشیه شانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد، پیرامون نقش رویدادهای فرهنگی چون جشنواره فیلم فجر در مطلوب ساختن فضای فرهنگی کشور اظهار کرد: قطعا فرهنگ هر جامعه‌ای باید دائما در تکاپو و کنکاش باشد و لذا فرهنگ اگر دچار رکود، جمود و سکوت شود، نمی‌تواند قابلیت‌ها، استعدادها و گوهرهای خود را افشا کند.

وی افزود: هر فرهنگ باید به طور دائم در مسیر جویندگی، بالندگی و پویایی حرکت کند؛ لذا این‌گونه رویدادها و جشنواره‌ها در حقیقت عاملی برای تحرک و جلوگیری از جنود و رکود و سکوت است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران بیان کرد: به طور مثال در حوزه فیلم و در طی ۱۰ روز تحت عنوان جشنواره فجر، وزارت ارشاد و مسئولان و دست‌اندرکاران سینما فضایی را ایجاد می‌کنند که نگاه جامعه به سینما جلب شده و سینما نیز در طول یک‌سال، مهم‌ترین و عالی‌ترین فعالیت‌های خود را عرضه کند. بنابراین، این امر فضایی برای بحث‌ها و گفت‌وگوها ایجاد کرده و جدی بودن سینما و در عرصه بودن آن را می‌رساند و لذا چنین رویدادهایی بدین لحاظ حائز اهمیت هستند.

بلخاری در پاسخ به سوالی پیرامون روند حرکت سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی عنوان کرد: به طور کلی پرداختن به حرکت سینمای بعد از انقلاب نیازمند یک بحث تفصیلی آکادمیک است؛ اما کلیت آن است که تقریبا در جاهایی اصلا سینمای قبل از انقلاب و سینمای پس از انقلاب با یکدیگر قابل قیاس نیست؛ در سینمای قبل از انقلاب، سینمای اندیشه، تفکر و سینمای معنا استثنا محسوب می‌شود. اما این امر در بعد از انقلاب تبدیل به یک قاعده می‌گردد؛ یعنی اصل بر آن است که فیلم‌های اندیشه، تفکر و حتی فیلم‌هایی که در حوزه جامعه‌شناسی سینما باشد، ساخته شود و موارد دیگری در حوزه استثنا قرار می‌گیرد و لذا این تفاوت عمده سینمای قبل و بعد از انقلاب است.

وی تصریح کرد: همچنین، به لحاظ فرم، ساختار، تکنیک و غیره، حقیقتا و بنا بر گذر زمان و رشد تکنیک‌ها در جهان سینما، حداکثر تلاش‌ها صورت گرفته است؛ ضمن این که حضور جهانی سینمای ایران قبل و پس از انقلاب نیز غیر قابل قیاس است.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران با بیان این که در تمامی کشورها یکی از مولفه‌های بسیار مهم که ایران به واسطه آن شناخته می‌شود، سینما است؛ خاطرنشان کرد: لذا سینمای ما این استعداد و قدرت را داشته که در سراسر جهان اسم ایران را مطرح کند. ضمنا آثار افرادی چون کیارستمی، مجیدی و اصغر فرهادی همگی مشهور بوده و در جشنواره‌های بین‌المللی جایزه می‌گیرند. این خود عامل و مولفه دیگری است که نشان می‌دهد پس از انقلاب سینما دچار یک جهش کیفی بسیار مهم شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: