• چهارشنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9711-11414-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

آیا خالکوبی بر سلامت روان تاثیر می‌گذارد؟

انجام خالکوبی در دهه‌های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته و در حال حاضر محبوبتر از همیشه شده است، اما افراد از خطرات تاثیر خالکوبی بر سلامت روان انسان آگاه نیستند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از مدیکال نیوز، بر اساس آمار منتشر شده در ایالات متحده آمریکا در سال 2003  فقط 16 درصد از مردم خالکوبی داشتند، اما این رقم در سال 2015 حدود 29 درصد افزایش یافت ( البته این میزان در مکان‌های مختلف و نژادهای متفاوت با یکدیگر تفاوت دارد)

در گذشته، بعضی افراد خالکوبی را عملی خلاف عرف جامعه می‌دانستند که بر سلامت و رفتارهای مخاطره‌آمیز تاثیر می‌گذارد. با این حال، افزایش و محبوبیت ناگهانی تاتو این افکار منفی را کاهش داده است.

بر اساس گزارش منتشر شده در مجله Pediatrics در سال 2017 در یک بررسی از سال 2007 تا 2008 در ایالات متحده آمریکا مشخص شد خالکوبی با مصرف الکل، مواد مخدر، خشونت، حمل سلاح، خودکشی و ... همراه است.

در بسیاری از کشورها تحقیقاتی در این زمینه صورت گرفته است. به طور مثال در تحقیقات انجام شده در آلمان مشخص شد خالکوبی با مسایل مربوط به سلامت روان ارتباط دارد.

بر اساس گزارش منتشر شده در مجله بین‌المللی «پوست» نیز تاثیر خالکوبی بر سلامت روان و جسم بر اساس طیف وسیعی از مشخصات جمعیت شناختی مانند نژاد، سطح تحصیلات و وضعیت تاهل در بین 2008 نفر در ایالات متحده آمریکا مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این تحقیق نشان داد:

خالکوبی در افرادی متاهل و افراد طلاق گرفته بیشتر شایع است.

میزان خالکوبی در افراد دارای تحصیلات پایین‌تر بیشتر است.

بین سلامت کلی بدن و خالکوبی ارتباطی وجود ندارد.

نتایج این تحقیق نشان داد  30 درصد از شرکت‌کنندگان این تحقیق مشکل بهداشت روانی داشتند و تحت درمان بودند.

نیمی از شرکت‌کنندگان مشکل خواب را گزارش دادند که نسبت افراد دارای خالکوبی  36.6 درصد و افراد بدون خالکوبی 27.6 درصد بود. در نتیجه خالکوبی بر کیفیت خواب نیز تاثیر دارد.

پژوهشگران اظهار کردند: رفتارهای پرخطر در افرادی که دارای خالکوبی هستند به طور قابل توجهی بیشتر است. به عنوان مثال 49.3 درصد از  افرادی که در آمریکا سیگار می‌کشند خال‌کوبی دارند.

همچنین 55.2 درصد از افرادی که به زندان محکوم می‌شوند نیز دارای خالکوبی بودند.

بین رفتارهای مخاطره آمیز و خالکوبی نیز ارتباط وجود دارد.

پس بهتر است بیشتر در این مورد بیاندیشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: