• پنجشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۱
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9711-5291-5
  • خبرنگار : 15305
  • منبع خبر : ----

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی خراسان:

نگاه انقلاب به حوزه زیارت نگاهی استراتژیک و توسعه‌ای است

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی خراسان گفت: امر گردشگری و زیارت به دیگر شهرهای مذهبی کشور نیز گسترش یافته به‌طوری که نگاه انقلاب به حوزه زیارت یک نگاه استراتژیک و توسعه‌ای است و حجم بسیاری از منابع مالی و گردش‌های آن در حوزه زیارت متمرکز است .

سعید ولی‌زاده در گفت‌و گو با ایسنا-منطقه خراسان پیرامون حوزه‌ی گردشگری و زیارت بیان کرد: پیروزی انقلاب اسلامی در ایران موجب گسترش دیدگاه‌های مذهبی و تمرکز بر توسعه فرهنگ زیارت در کشور گردید به نحوی که بیشتر توان کشور در حوزه سفر بر روی مقاصد زیارتی از قبیل مشهد مقدس و استان فارس متمرکز گردید. 

عضو هیئت مدیره کانون سراسری انجمن های کشور گفت: با این نگاه مقوله زیارت تبدیل به یک استراتژی طولانی‌مدت گردید و در کنار آن توسعه اماکن زیارتی و به تبع آن تاسیسات گردشگری در دستور کار قرار گرفت.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی خراسان گفت:  امروز همان‌طور که شاهد هستیم مشهد مقدس به عنوان کلانشهر مذهبی ایران و دومین کلانشهر مذهبی جهان دارای بیشترین تاسیسات اقامتی و گردشگری در کشور است.

سعید ولی‌زاده بیان کرد: به نوعی که شاهد هستیم بیش از ۵۳ درصد اماکن اقامتی کشور در مشهد قرار گرفته همچنین بیشترین تعداد دفاتر خدمات مسافرت مسافرتی و جهانگردی و زیارتی بعد از تهران در مشهد فعالیت می‌کنند.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی خراسان ادامه داد: در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی گردشگری تا حد زیادی به حاشیه رفت و جزو اولویت‌های کشور نبود ولی به تدریج و پس از سال‌های پایان جنگ تحمیلی، اهمیت گردشگری و این که می‌تواند چه تأثیری در اقتصاد کشور بگذارد نمایان گردید.
 
سعید ولی‌زاده ادامه داد: حتی شاهد آغاز بحثی تحت عنوان گردشگری دفاع و جنگ بودیم که اعزام گروه‌های مختلف تحت عناوینی همچون راهیان نور از این دست فعالیت‌هاست.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری انجمن های کشور عنوان کرد: به تدریج و با پی‌بردن به اهمیت اقتصاد گردشگری این حوزه جزو اولویت‌های اصلی دولت‌ها قرار گرفت و پس از آن مسیر های چندگانه گردشگری در کشور تعریف گردید.

 


رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی خراسان گفت: علیرغم تبلیغات سوء دشمنان به دلیل وجود ظرفیت‌های اساسی باستانی و تاریخی در کشور و همچنین با پذیرش برجام پای گردشگران خارجی به ایران بیشتر باشد به نحوی که امروز شاهد حضور تعداد زیادی از گردشگران کشورهای مختلف دنیا و در ایران هستیم.

سعید ولی‌زاده ادامه داد: در کنار آن گردشگران مسلمان و به ویژه شیعه کشورهای مختلف شروع به برنامه‌ریزی در جهت سفر به ایران نمودند و امروز شاهد حضور گسترده آنان در ایران اسلامی هستیم.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری انجمن های کشور بیان کرد: حوزه زیارت در سال های اخیر با چالش ها و توضیحات متفاوتی از قبیل حضور بیش از پیش مسلمانان و شیعیان جهان و به ویژه همسایگان جمهوری اسلامی در قالب تورهای زیارتی و گردشگری در کشور مواجه بوده که هر ساله حجم آن افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی خراسان افزود: این موضوع باعث ایجاد ضرورت‌های بسیاری از جمله توجه به زیرساخت‌های گردشگری همانند حمل و نقل و توسعه اماکن اقامتی و سایر تاسیسات گردشگری شده‌است

سعید ولی‌زاده افزود: در این مسیر چالش های زیادی نیز وجود داشته که از جمله آنها می توان به قطع روابط سیاسی ایران و عربستان و همچنین ایران و بحرین اشاره نمود که حجم بسیاری از زائران را همه ساله به کشور و به ویژه مشهد گسیل می‌نمودند.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری انجمن های کشور بیان کرد: همچنین چالش هایی از قبیل فعالیت های مراکز غیر مجاز نیز وجود دارد که به شدت موجب خدشه‌دار شدن چهره‌ی مشهد و فرهنگ سفرهای زیارتی گردیده‌است.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی خراسان گفت: مبارزه اصولی و همه جانبه با آن‌ها از سال‌ها پیش آغاز شده و هم اکنون همچنان به شدت ادامه دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: