• پنجشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۷
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9711-7890-5
  • خبرنگار : 15130
  • منبع خبر : ----

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

حفظ 135 میلیون عرصه منابع طبیعی توسط دولت امکان‌پذیر نیست

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: حفظ 135 میلیون عرصه منابع طبیعی توسط دولت امکان‌پذیر نیست؛ طبق مصوبه اخیر دولت به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اجازه داده شده در روستاها برای مردمی کردن اقتصاد مقاومتی، تشکل‌ها و تعاونی‌هایی تشکیل شود و حفاظت از منابع طبیعی را به آن‌ها واگذار کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، خلیل آقایی در کارگروه تخصصی منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد که در محل سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، به ضرورت مشارکت مردم در حفظ منابع طبیعی اشاره کرد و افزود: درست است که عرصه منابع طبیعی‌مان گسترده است ولی می‌توان مردم را درگیر کار کرده و از طریق واگذاری زمین‌ها به آنان، زمینه بهترکردن امرار معاش آنان را به وجود آورده و خود آنان نیز از تخریب منابع طبیعی جلوگیری کنند.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان این که جلوگیری از فرسایش خاک و حفظ پوشش گیاهی، موجب تولید و توسعه در کشور می‌شود، بیان کرد: ما در سال‌های اخیر بدترین سال‌های خشکسالی را داشته‌ایم و نتوانسته‌ایم از آب به درستی استفاده کنیم، مزیت آبخیزداری در زمان کم‌آبی، استفاده بهینه از آب و در زمان سیل هم جلوگیری از خسارات بوده که به تجربه نیز ثابت شده است.

اختصاص 200 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای آبخیزداری در کشور

وی گفت: در سال گذشته مبلغ 200 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای آبخیزداری و حفاظت از آب و خاک در کشور اختصاص داده شده است.

آقایی بیان کرد: منابع طبیعی بستر توسعه کشور بوده و وظیفه اصلی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در کشور حفاظت، احیا، اصلاح، توسعه و بهره‌برداری از منابع طبیعی است.

وی عنوان کرد: کویر و بیابان داشتن، افتخار نبوده و داشتن پوشش گیاهی مایه افتخار ماست، بنابراین به دنبال این هستیم که سایر مسئولان و مردم را برای حفظ منابع طبیعی حساس‌تر کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: امروز به میمنت دهه مبارک فجر 550 میلیارد تومان پروژه در کشور افتتاح شده و بیش از 6000 پروژه در 350 شهرستان یعنی 80 درصد شهرستان‌ها در حال اجراست و 650 حوزه آبخیز نیز در حال انجام کارهای مکانیکی نظیر ایجاد سد، بند، جنگل‌کاری، بذرکاری، بذرپاشی، مرتع‌کاری، کپه‌کاری است.

آقایی گفت: مبلغ 10 میلیارد تومان برای 7 هزار هکتار بیابان‌زدائی در گناباد اختصاص داده شده و باید 35 هزار هکتار توسط اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و 35 هزار هکتار نیز توسط مردم این شهرستان در سال 98 انجام شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: