• پنجشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9711-7990-5
  • خبرنگار : 15130
  • منبع خبر : ----

کاشت 207 درخت تاغ به ازای هر شهروند گنابادی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: به ازای هر یک نفر شهروند گنابادی تاکنون 207 اصله درخت تاغ در این شهرستان کاشته شده و کاشت این گونه هنوز ادامه دارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علیرضا صحرایی در کارگروه تخصصی منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد که با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در محل سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، عنوان کرد: گناباد نقطه ثقل زمین از نظر استحصال آب بوده و این شهرستان دارای بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین قنات جهان است؛ ضمن این که دانش بومی آبخیزداری از گناباد به سایر نقاط سرایت نموده است.

وی ادامه داد: مردم گناباد از قدیم با بحث بیابان‌زدایی دست به گریبان بوده‌اند؛ به طوری که سال گذشته 320 هکتار بیابان‌زدایی صورت گرفته که معادل 369 هکتار توسط مردم این شهرستان انجام شده است.

صحرایی افزود: از 578 هزار عرصه گناباد تاکنون 55 هزار و 239 متر درخت تاغ کاشت شده و خوشبختانه 78 هزار کانون بحران فرسایش بادی این شهرستان نیز تثبیت شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی اظهار کرد: طرح ترسیب کربن در شهرستان بجستان نیز نتایج خوبی را در پی داشته و توانمندی جوامع محلی به نحو درستی نیز انجام شده و بنا داریم برای سایر شهرستان‌های استان نیز این برنامه را در نظر بگیریم.

سیاه‌کوه، طرح مهم حفاظت از آب و خاک گناباد

در ادامه حامد قربانی فرماندار گناباد نیز گفت: با وجود پیگیری طی سه سال اخیر طرح ترسیب کربن این شهرستان به تصویب نرسیده، بنابراین توجه بیشتر مسئولان ذی‌ربط نسبت به سرعت‌بخشی تصویب آن امری ضروری است.

وی همچنین خواستار تخصیص اعتبار برای طرح آبخیزداری سیاه‌کوه به عنوان طرح مهم حفاظت از منابع آب و خاک در شرایط خشکسالی در گناباد شد.

همچنین حسین اسدی معاون فرماندار بجستان نیز در این نشست با بیان این که یک چهارم وسعت این شهرستان را عرصه‌های بیابانی و فرسایش بادی تشکیل می‌دهد، اظهار کرد: برای اعتبار اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی در این منطقه، خواستار اهتمام بیشتر مسئولان ذی‌ربط نسبت به تخصیص اعتبار لازم هستیم.

وی به رویکرد دولت دوازدهم برای تثبیت سکونت مردم در مناطق روستایی اشاره کرد و گفت: باید با اجرای طرح‌های منابع طبیعی و ایجاد امکانات برای ماندگاری در روستاها تلاش بیشتری شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: