• جمعه ۱۹ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9711-8090-5
  • خبرنگار : 15130
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی مطرح کرد؛

کتابخانه مرکز تعالی اندیشه و معرفت است

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: کتابخانه مرکز تعالی اندیشه و معرفت است؛ وقتی اندیشه و معرفت به تعالی و سطح واقعی خودش رسید، آن‌گاه می‌توانیم به یک جامعه متعالی و تراز در سطح جامعه اسلامی برسیم.

به گزارش ایسنا– منطقه خراسان، حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد در آئین افتتاح کتابخانه امام رضا(ع) شهرستان گناباد، بیان کرد: تمامی مسئولان باید روحیه خدمت‌گذاری داشته باشند و جشن انقلاب باید با محوریت خدمت‌گزاری برگزار شود.

وی افزود: جامعه‌ای که برنامه تبدیل شدن به جامعه تراز اسلامی دارد باید در حوزه فرهنگی کار کند که در همین راستا ۱۰ کتابخانه توسط آستان قدس در مناطق محروم حاشینه‌نشین شهر مشهد احداث شده است.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی عنوان کرد: در گذشته ۵۰ هزار خادم در حرم مطهر خدمت می‌کردند ولی با برنامه‌ریزی انجام شده نزدیک به 200 هزار نفر در قالب طرح خادم‌یاران رضوی به صورت داوطلبانه افزوده شده که سازمان‌دهی نیز گردیده‌اند.

گنابادی‌نژاد گفت: تاکنون ۵۰۰ هزار نفر به عنوان زیارت‌اولی از سراسر کشور با میزبانی آستان قدس رضوی به مشهد مقدس مشرف شده‌اند؛ همچنین 20 درصد به ظرفیت مدارس امام رضا(ع) که معمولا در حاشیه شهر احداث می‌شود افزوده شده و مهدالرضاها نیز در سراسر کشور گسترش یافته است.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی همچنین بیان کرد: طی 3 سال اخیر یک میلیون متر مربع فضای فرهنگی به مجموعه‌های فرهنگی آستان قدس افزوده شده است.

مراجعه سالانه 7.5 میلیون نفر به کتابخانه‌های آستان قدس

در ادامه مجتبی بذرافشان مقدم رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نیز اظهار کرد: تعداد 4 و نیم میلیون نسخه کتاب در کتابخانه‌های متعلق به آستان قدس در سطح کشور موجود بوده و سالانه 7 و نیم میلیون نفر به این کتابخانه‌ها مراجعه نموده و از کتب آن‌ها استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به این که مرکز اسناد آستان قدس بزرگ‌ترین مرکز اسناد یک سازمان موقوفه‌ای در دنیاست، افزود: این مرکز در دوره صفوی ثبت جهانی شده و هم اکنون بیش از 13.5 میلیون سند در آن نگهداری می‌شود، همچنین کارهای ارزشمندی نیز در زمینه جمع‌آوری تاریخ شفاهی انجام شده است.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی عنوان کرد: در حال حاضر 8 هزار شیء در موزه‌های آستان قدس در حال نمایش بوده و بیش از 80 هزار شیء دیگر نیز در خزانه موجود بوده که به نوبت به نمایش گذاشته می‌شود؛ ضمنا زمینی با 80 هزار متر مربع در کنار صحن کوثر برای احداث موزه جامع رضوی در نظر گرفته شده که بناست موزه‌های مفهومی در آن شکل بگیرد.

بذرافشان مقدم با بیان این که پیشینه کتابخانه آستان قدس به قرن چهارم هجری بر می‌گردد، افزود: در حال حاضر 53 کتابخانه در مجموعه حریم حرم، داخل شهر مشهد و سایر شهرهای کشور احداث شده که این تعداد کتابخانه متعلق به موقوفات امام رضا(ع) بوده و یک ریال نیز از بخش دولتی برای احداث آن دریافت نشده است.

گناباد، دروازه ورودی خراسان رضوی از شرق و جنوب کشور

در ادامه سید حسین پورهاشمی رئیس شورای اسلامی شهر گناباد نیز با بیان این که این شهرستان دروازه ورودی خراسان رضوی از شرق و جنوب کشور است، عنوان کرد: مرکز این شهرستان از سال 1360 دارای یک کتابخانه با زیربنای 150 متر مربع بوده که هم جواب‌گو نبوده و هم از لحاظ ساختمانی، فرسوده است.

وی نگاه شورای پنجم به مسائل فرهنگی و گردشگری را ویژه عنوان کرد و افزود: گناباد با ثبت جهانی قنات قصبه و زعفران، همه ساله میزبان گردشگران زیادی است؛ بنابراین شورای پنجم نیز اقدامات خود را بر مبنای بحث فرهنگی و گردشگری انجام می‌دهد.

همچنین سیدحسین موسوی‌زاده رئیس سازمان عمران و توسعه رضوی نیز در این مراسم گفت: این سازمان از سال 1370 تأسیس شده و تاکنون 120 مسجد، مدرسه، کتابخانه، مجموعه‌های فرهنگی، مجتمع‌های بین‌راهی و غیره در کشور ساخته است.

وی ادامه داد: هم اکنون نیز پروژه مجتمع بین‌راهی میرجاوه، گناباد، دیهوک و کتابخانه و مدرسه در انابد کاشمر و غیره را در دست احداث داریم؛ ضمن این که امیدواریم این بنا موجب ارتقای سطح علمی دانشجویان و دانش‌آموزان و مردم شهرستان گناباد شود.

 کتابخانه امام رضا(ع) شهرستان گناباد در زمینی به مساحت 2000 مترمربع و با زیربنای ۹۵۰ مترمربع در دو طبقه و اعتبار ۲۶ میلیارد ریال احداث شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: