• یکشنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9711-8590-5
  • خبرنگار : 15207
  • منبع خبر : ----

امام جمعه تربت‌جام:

وحدت در کشور ما شعاری نیست

امام جمعه شهرستان تربت‌جام گفت: وحدت در داخل کشور شعاری نیست اما وحدت ما در دیدگاه اپوزیسیون‌ها شعاری معنا می‌شود چرا که گفتمان و شعار آن‌ها را بر هم می‌زند.

حجت‌الاسلام والمسلمین جواد طاهری در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان عنوان کرد: زمانی که می‌گویند وحدت شعاری یا تاکتیکی است یعنی ما در حد نیاز به افراد دیگر اجازه فعالیت می‌دهیم؛ خوب نیاز ما چه‌قدر است؟ به عنوان مثال، سه خطبه نماز جمعه تشیع در شهرستان تربت‌جام داریم و نیاز است سه خطبه اهل سنت هم داشته باشیم اما 21 نماز جمعه تسنن در شهرستان برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین اگر وحدت شعاری باشد باید طبق شعار عمل شود اما این طور نیست و طبق گفتمان نظام و وحدت اجرا می‌شود و اهل سنت در عین کلمه و به تمام معنا آزاد هستند؛ همچنین دایره افراد نظام هم کوچک تعریف نشده و شاهد این هستیم افراد با گرایش‌های مختلف مذهبی در قدرت نیز مشارکت دارند.

طاهری اظهار کرد: بنابراین وحدت در داخل کشور شعاری نیست اما وحدت ما در دیدگاه اپوزیسیون‌ها شعاری معنا می‌شود چراکه گفتمان و شعار آن‌ها را بر هم می‌زند چرا که آن‌ها به ما می‌گویند شما اهل تفرقه هستید. این چه تفرقه‌ای است که آن‌ها تنها مانده‌اند؟

وی عنوان کرد: وحدت یعنی تعدادی از افراد بر سر یک منفعت مشترک همکاری کنند، با این نگاه ممکن است یکی ایرانی باشد اما منفعتش را در مقابله با استکبار نبیند و اپوزیسیون شود، ظاهرا هم ایرانی است اما با کشور متحد نیست. نکته‌ای که وجود دارد این است که جمهوری اسلامی توانسته منافعش را آنقدر وسیع ببیند که غیر از ایرانی‌ها هم در آن دخیل شوند چه برسد به اهل سنت؛ اصلا نگاه جهانی جمهوری اسلامی همین است که منافع منطقی تعریف شده و اکثریت را در بر می‌گیرد.

طاهری افزود: به عنوان مثال برخی تعریف مسلمان را آن‌قدر کوچک کرده‌اند که گاه شاهد این هستیم علمای خودشان را نیز اعدام می‌کنند اما جمهوری اسلامی براساس قرآن تعریف کرده و هر کس شهادتین را گفت مسلمان است و توانسته این مطلب را هم در جامعه حاکم و هم به آن عمل کند.

هیچ تفاوتی بین سنی و شیعه نیست

وی بیان کرد: در حوزه عملی هم می‌بینیم که اهل سنت شهروند کاملا درجه یک در حوزه دریافت خدمات هستند و هیچ تفاوتی بین سنی و شیعه نیست اگر چه حتی در امور اجرایی هم به آن‌ها زحمت داده می‌شود؛ به عنوان مثال رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای، 21 نماینده مجلس و بسیاری از مدیران ارشد و میانی دیگر کشور اهل تسنن هستند.

طاهری تاکید کرد: همچنین بسیاری از نیروهای آموزش و پرورش و معلم‌ها هم اهل سنت هستند و این یعنی ما تا حدی به یکدیگر اعتماد داریم که تربیت دانش‌آموزان و نسل بعدی کشور را به افراد سپرده‌ایم. بنابراین در تصمیم‌گیری‌ها و نقش‌آفرینی‌های کشور سهیم هستند.

در حوزه نشاط جامعه مرتب به مردم گفته‌ می‌شود چه دارید و چه ندارید، این افسردگی ایجاد می‌کند

وی گفت: در حوزه نخبگانی و تریبون‌داران کشور یک آسیب جدی داریم و آن عدم مدیریت گرایش و سلیقه‌های مردم و یا حتی بد تعریف کردن ارزش‌های جامعه است.

طاهری ادامه داد: به عنوان مثال تعریف می‌کنیم اگر فرد کت‌شلوار آمریکایی نپوشد یک نیاز مهمش برآورده نشده و افسرده می‌شود؛ یا مراسم ازدواج را پر خرج تعریف کرده‌ایم؛ همچنین مثلا اگر گوشت نخوریم بسیار مضر است درحالی‌که باید بگوییم اگرچه گوشت برای تغذیه خیلی مفید است اما اگر زمانی حیوانات دچار بیماری شدند و نتوانستیم گوشت توزیع کنیم باید جایگزین موقتی داشته باشیم بنابراین طبق این تعریف غرب بر ما فشار وارد می‌کند تا مثلا گوشت کشور تامین نشود و می‌گوید به شما گوشت می‌دهیم اما دیگر نمی‌گوید چه چیزی را می‌گیریم و عزت کشورتان را سلب می‌کنیم با این که در اسلام حتی «روزه» تعریف شده است.

وی افزود: روزه برای این است که اگر جایی نیاز به مدیریت تغذیه بود، توان «نه» گفتن را داشته باشیم ولی ما می‌گوییم همه چیز را می‌خواهیم و به هیچ‌چیز هم نمی‌رسیم و زمانی‌که کسی به چیزی نرسد افسرده می‌شود. بهنظرم بخشی از مشکلات جامعه در حوزه نشاط به این مسائل مرتبط می‌شود که مرتبا به مردم گفته‌ می‌شود چه دارید و چه ندارید و افسردگی ایجاد می‌شود.

طاهری خاطرنشان کرد: مثلا شادی و نشاط را در رقص و آواز تعریف کرده‌ایم و درمان افسردگی را کنسرت می‌دانیم. با موسیقی مخالف نیستیم اما وقتی شادی را اشتباه تعریف می‌کنیم یعنی به افراد تلقین می‌کنیم که تو فقط با موسیقی شاد می‌شوی در حالی‌که تا موسیقی تمام شود فرد دوباره پس از چند ساعت به حالت قبلی‌اش برمی‌گردد یا ابتذال را وارد حوزه موسیقی می‌کنند.

وی گفت: اگر بتوانیم نگاه تمدنی‌مان را تعریف کنیم که ما یک آرمان‌هایی داریم که باید آن‌ها را با قدرت دنبال کنیم و در این مسیر ممکن است دچار سختی‌هایی بشویم؛ با این تعریف آن سختی‌ها هم شیرین می‌شود چرا که انجام وظیفه نشاط‌آور است. مثلا یک فرد در خیابان اگر مشت بخورد ناراحت می‌شود اما اگر همان مشت را در باشگاه بخورد و در باشگاه ورزشی سختی بکشد، برایش شیرین می‌شود چرا که در راستای یک هدف در حال تلاش است.

اگر وضع معیشتی موجود را نوعی کُشتی نظام با استکبار بدانیم، ملت افسرده نمی‌شوند

امام جمعه شهرستان تربت‌جام بیان کرد: بنابراین اگر وضع معیشتی موجود را نوعی کُشتی نظام با استکبار بدانیم، ملت افسرده نخواهند شد چرا که در حال انجام وظیفه هستیم. همچنین متاسفانه در حوزه اطلاع‌رسانی نیز با ضعف مواجه هستیم و مدام گفته می‌شود که چی نداریم اما از دارایی‌ها، اقدامات و... سخنی به میان نمی‌آید. مسئولان در حوزه تبیین عملکردهایشان غفلت می‌کنند.

طاهری ادامه داد: مثلا در حوزه کاهش فاصله طبقاتی جامعه که از اهداف انقلاب است سخنی به میان نمی‌آید و کشورهای دارای غول رسانه‌ای هم حرفی نمی‌زنند چرا که در این حوزه ضعف جدی دارند. چرا در یک کشوری 1500 کشاورز خودکشی می‌کنند؟ و دولت‌هایشان تنها لطف‌شان به افراد این بوده که برای آن‌ها اجازه خودکشی صادر کرده‌اند. اگر در مسئله‌ای عقب مانده‌ایم به دلیل این بوده سرعت جهان در آن حوزه کم بوده اما بازهم نسبت به سایرین عملکرد بهتری داشته‌ایم.

وی گفت: دشمن برای مداخله و آسیب به یک کشور دو راهبرد دارد که عبارت است از تفرقه و نفود. در حوزه تفرقه چه مذهبی و چه حوزه‌های دیگر، دشمنان نظام نه‌تنها هیچ دستاوردی نداشته‌اند که اصلا پایگاه و دعوت‌کننده وحدت در جهان شده‌ایم و به یک ثبات در منطقه‌ رسیده‌ایم که کنگره‌های بین‌المللی بزرگ در کشورمان نیز گواهی بر این مطلب است. در حوزه نفوذ هم تلاش می‌کنند، مردم و مسئولان مطیع تصمیم‌های آنان شوند و پرچم صلح و تسلیم را بلند کنند و این فشارهای اقتصادی برای همین است.

دشمن در حوزه مذاکره نیز شکست خورد

وی افزود: در مذاکرات هسته‌ای در خیال خودشان فکر کردند این مذاکره برای تسلیم شدن ماست اما دیدند اتفاقا مذاکره مطالبه ما می‌باشد و حالا افرادی در داخل کشور مخالف بودند که این مخالفت هم به دلیل بی‌اعتمادی به دشمن بود نه جریان داخل؛ و عده‌ای هم که موافق بودند به‌دنبال مطالبه و معامله بودند و برای تسلیم نبود و دشمن در حوزه مذاکره هم شکست خورد.

طاهری اظهار کرد: انقلاب اسلامی اهداف مختلفی داشته و یک انسان هم ممکن است 50 هدف و آرمان در زندگیش داشته باشد؛ جمهوری اسلامی نیز اهداف متفاوتی داشته که بعضی از آن‌ها اصلا هدف بلند مدت هستند. مثلا در حوزه استکبارستیزی و عزت کشور کاملا پیروز شده‌ایم و این مسئله به دنیا هم ثابت شده است.

وی ادامه داد: البته با تحلیل‌های اقتصادی دشمن این پیروزی برای ما غیرممکن بود چرا که پیش از انقلاب روزانه شش میلیون بشکه نفت با جمعیت 32 میلیونی کشور می‌فروختیم در حالی‌که امروز برای جمعیت بیش از 80 میلیون، یک میلیون و چهارصد بشکه در روز فروش داریم و دشمن تصور می‌کرد ما حتی حقوق کارمندانمان را نتوانیم بدهیم اما نه‌تنها در این حوزه مشکلی وجود ندارد که برای حوزه عمرانی کشور نیز بودجه داریم.

طاهری بیان کرد: همچنین مشکلات کشور ما همانند افغانستان، عراق و... نیست؛ کشوری هستیم که همه ارباب هستند و 10 میلیون لیسانسه در کشور داریم در صورتی‌که نه در کشورهای همسایه‌مان این چنین است و نه در حکومت‌های گذشته چنین عمل‌ می‌شد. در حکومت‌های گذشته از رشد علمی توده مردم جلوگیری به عمل می‌آمد.

وی افزود: همچنین آمریکا در حوزه حقوق بشر به ما ایراد می‌گیرد اما نمی‌گوید خودش بیشترین تعداد زندانی در جهان را دارد و چند میلیون گرسنه در کشورش زندگی می‌کنند که با دور ریز غذای ایرانی‌ها سیر می‌شوند.

طاهری گفت: در حوزه نفت یکی از ایرادات ما خام فروشی است اما باید توجه کنیم در وضع کنونی که ما نفت کمتری می‌فروشیم این در آینده به نفع ما و نسل آینده است. ما اکنون از حوزه‌های نفتی مشترک نفت برداشت می‌کنیم اما ذخایر کشور خودمان حفظ می‌شود. بنابراین اندیشمندانی که مردم را به صبر دعوت می‌کنند این دعوت از سر تعقل و تفکر است.

وی عنوان کرد: آمریکا می‌گوید از ایدئولوژی‌مان باید دست برداریم و مشکلات معیشتمان به دین مربوط می‌شود؛ درحالی‌که همین مقدار از عزتمان مربوط به توصیه‌های دین است که اگر نبود الان مثل عربستان داشتیم نفت تولید می‌کردیم و دشمن هم می‌خرید اما الان که به عربستان بها می‌دهند به خاطر ماست و در آن صورت هر دو نوکر و ذلیل استکبار بودیم. همچنین سود چین و روسیه هم به خاطر ایران است و اگر ایران مقابل ایالات متحده نمی‌ایستاد، آمریکا به آن‌ها باج نمی‌داد.

طاهری گفت: نظام جمهوری اسلامی باعث شد نظام جهانی که با شکست کمونیست‌ها به سمت تک قطبی شدن پیش‌ می‌رفت به هم بریزد و نه تنها دوقطبی بلکه چند قطبی شود؛ اکنون در حوزه فکری فقط سه حوزه مستکبرین، بی‌تفاوت‌ها و مقاومت هستیم که تازه اگر بی‌تفاوت‌ها تسلیم استکبار نباشند نیز در حوزه ما محسوب می‌شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: