• یکشنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9711-11787-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی:

حدود 7 هزار پروژه نیمه‌تمام فرهنگی در کشور وجود دارد

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی گفت: امروزه دولت اعلام می‌کند که 70 هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور وجود دارد که ظاهرا نزدیک به 7 هزارتا از آن‌ها پروژه فرهنگی است. 

علیرضا مختارپور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص نیمه‌تمام ماندن پروژه‌هایی مانند کتابخانه مرکزی به مدت طولانی اظهار کرد: در خصوص کتابخانه مرکزی مشهد باید گفت که این کتابخانه یک زمانی کتابخانه ملی بوده و قرار بوده که یک دستگاه دیگری آن را بسازد ولی این کتابخانه در آن دوران تکمیل نشده و این پروژه استانی شده و مقامات استانی هم اولویت را به پروژه‌های فرهنگی ندادند و به پروژه‌های اقتصادی دادند و این قضیه همینطور مانده است.

وی ادامه داد: در شهرهای مختلف کشور مجتمع فرهنگی، سالن آمفی‌تئاتر، نمایشگاه فرهنگی و کتابخانه می‌بینید که نیمه‌کاره افتاده است، بودجه بسیار سنگینی هم می‌خواهد و یکی از مهم‌ترین تدابیر باید این می‌بوده که تا زمانی که پروژه‌های ناقص وجود دارد، هیچ پروژه‌ جدیدی کلنگ نخورد و متاسفانه در دولت‌های مختلف، مسئولین مختلف، همواره این قاعده عقلی را نادیده گرفتند و زمانی که پروژه‌های ناتمام وجود داشته، پروژه‌های جدید را کلنگ زدند و همین باعث شده که تعداد زیادی پروژه مانده و در این مورد خاص کتابخانه‌ها فراتر از وظیفه خودشان وارد عمل شدند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی تصریح کرد: از سال 84 تا سال 92 شهرداری بسیاری از مراکز استان‌ها از جمله مشهد، نیم درصدی که طبق قانون نهاد باید به نهاد می‌دادند را ندادند و اگر آن نیم‌درصد در همان سال‌ها داده می‌شد، این کتابخانه به نتیجه می‌رسید و این نیم‌درصد در مجموع از سال 84 تا 92 در این استان نزدیک به حدود 40 میلیارد تومان بوده است.

مختارپور خاطرنشان کرد: از سال 93 ما این قضیه را دنبال کردیم و خوشبختانه در دوره جدید شورای شهر و شهرداری مشهد قبول کردند که بدهی را پرداخت کنند؛ منتها گفتند که مقداری از آن را در همین کتابخانه کمک کنیم و ما هم استقبال کردیم. 

وی افزود: در شهرهای دیگر هم چنین اتفاقی هست و در مجموع از  سال 84 تا 92 شهرداری‌های کشور 680 میلیارد به نهاد کتابخانه‌ها بدهی داشتند و ندادند و ما از سال 93 قانونی از مجلس گرفتیم که اگر شهرداری ندهند، ما بتوانیم از خزانه و از حسابشان برداشت کنیم. 

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی اضافه کرد: ما از سال 94 به بعد، دیگر این مشکل را نداریم ولی هنوز بعضی از استان‌ها بدهی سال 84 تا 92 را ندادند. برای بودجه نهاد نیز چیزی نزدیک به کل اعتباری که دولت می‌دهد، شاید همین نیم‌درصد شهرداری در هر سال بشود؛ پس نقش خیلی مهمی دارد.

مختارپور عنوان کرد: امیدوار هستیم این اتفاقی که در مشهد افتاد، در شهرداری‌های دیگر کلان‌شهرها هم بیفتد؛ چون مهم‌ترین مساله نیم‌درصد درآمدها مربوط به کلان‌شهرهاست چون شهرهای مناطق محروم  شهرداری‌هایشان درآمد ندارند که ما بخواهیم از آن‌ها نیم‌درصد بگیریم. درآمد شهرهای متوسط صرف امور جاری خود شهری می‌شود و فقط کلان‌شهرها هستند که می‌توانند کمک کنند تا این نیم‌درصدشان به توسعه کتابخانه‌ها اختصاص یابد. 

وی ادامه داد: امیدوار هستیم که در شهرهای دیگر هم این مسیر انجام شود و خوشبختانه در یزد و مشهد این اتفاق افتاده است. 

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی بیان کرد: یزد هم یک کتابخانه مرکزی دارد که بیش از 14 سال است که نیمه‌کاره رها شده است. با اینکه ساختمان بالا رفته ولی دیگر ادامه پیدا نکرده و در بعضی مقاطع دست‌به‌دست شده ولی بودجه داده نشده و کمی پیش رفته و مجدد متوقف شده است. خوشبختانه در سال جاری شورای شهر، استاندار محترم، شهردار محترم و نهاد کتابخانه‌ها در جلسه‌ای به تفاهم رسیدیم که همه کمک کنیم و کتابخانه‌ را در سال 98 تکمیل کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: