• چهارشنبه ۸ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9712-4490-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

11 درصد جمعیت دام کشور متعلق به خراسان رضوی است

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی گفت: از 14.5 میلیون واحد دامی در استان خراسان‌رضوی 49 درصد آن که 7 میلیون و 330 هزار رأس می‌شوند، دام سبک هستند و 11 درصد جمعیت دام کشور متعلق به خراسان‌رضوی است.

به گزارش ایسنا-  منطقه خراسان، سعادت علی‌نیا در همایش تجلیل از قهرمانان تولید در بخش کشاورزی کاشمر اظهار کرد: در چهار محور برای تامین امنیت غذایی وظیفه اصلی و قانونی داریم که افزایش تولیدات محصولات کشاورزی و دامی و ارتقاء امنیت غذایی با اتکاء به تولیدات داخلی از آن جمله است.

علی‌نیا اضافه کرد: افزایش تولیدات کشاروزی و دامی که دارای مزیت صادراتی هستند، ارتقاء بهره‌وری عوامل و منابع پایدار و حفاظت پایدار از منابع آب و خاک، جنگل، مرتع و... از جمله وظایف اصلی و قانونی دیگر برای تامین امنیت غذایی است.

وی افزود: کاشمر در حوزه محصولات کشاورزی با این که خرده مالک بوده اما با ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بسیار خوبی که دارد یکی از شهرستان‌های پیشرو در استان است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی میزان تولیدات فرآورده‌های دامی و طیور شهرستان کاشمر را 35 هزار تن اعلام کرد و گفت: 7 درصد عسل و 24 درصد پیله کرم ابریشم استان در این شهرستان تولید می‌شود.

وی همچنین عنوان کرد: حدود دو تا سه درصد تولید شیر، گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ استان در این شهرستان تولید می‌شود. طی  سال گذشته در مجموع ارزش تولیدات دامی شهرستان کاشمر 136 میلیارد تومان بوده که 2.5 درصد ارزش تولیدات دامی استان را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: استان خراسان رضوی 6 درصد اراضی سطح زیرکشت زراعی و باغی کشور را با حدود 883 هزار هکتار و رتبه سوم کشور از نظر سطح زیر کشت را به خود اختصاص داده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی بیان کرد: از نظر تولیدات محصولات زراعی و باغی در کشور بیش از 6 میلیون و 350 هزار تن انواع محصولات زراعی و باغی در استان خراسان‌رضوی تولید می‌شود.

وی اظهار کرد: در حوزه بخش دام و فرآورده‌های دامی با 1350 هزار تن رتبه سوم کشور مربوط به استان خراسان رضوی است. در مجموع در استان بیش از 7 میلیون و 700 هزار تن میزان تولید محصولات بخش کشاورزی و دامی بوده که حدود 70 درصد این تولیدات متعلق به محصولات زراعی و 12.5 درصد محصولات باغی و 17.5 درصد مربوط به محصولات دامی است.

تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی یکی از مهم‌ترین معضلات منطقه

در ادامه فرماندار کاشمر گفت: در دنیای امروز تولید غذا یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها برای بشر در همه دنیا است.

محمد علی نبی‌پور عنوان کرد: امروزه کشاورزی در ایران با چالش‌ها و بحران‌های جدی مواجه بوده که مهم‌ترین آن موضوع آب است. کمبود آب و استفاده غیر کارشناسی از منابع آبی موجب شده در همه نقاط کشور با بحران مواجه باشیم.

فرماندار کاشمر گفت: طی چند سال اخیر موضوع منابع آبی و چگونگی استفاده از آن در شهرها و استان‌های غربی حتی موجب رو در رویی مردم این مناطق شده است. این چالش در منطقه کاشمر هم وجود دارد؛ هرچند خشکسالی از قدیم بوده و جزئی از زندگی منطقه خراسان به شمار می‌رود اما مردم مقصر اصلی استفاده غیر کارشناسی از منابع آبی هستند.

نبی پور اظهار کرد: اگر نتوانیم مصرف آب را مدیریت کنیم در سال‌های آینده بخش کشاورزی تعطیل خواهد شد به طوری که اکنون در بخش کوهسرخ بحران جدی‌تر است. در طی سه سال اخیر بیش از 20 میلیارد تومان برای قنوات توسط دولت در کشور کمک شده است اما تا کشاورزان تصمیم نگیرند و در این حوزه کمک نکنند به نتیجه‌ای نخواهیم رسید.

وی تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی را یکی دیگر از مهم‌ترین معضلات و بحران‌های دیگر در منطقه ذکر کرد و گفت: متاسفانه حوزه شهرسازی بسیاری از زمین‌های کشاورزی ارزشمند منطقه را تصاحب می‌کند. بارها تاکید داشته‌ام که باید با زمین‌خواران و کسانی که زمین‌های کشاورزی را تغییر کاربری می‌دهند به جد برخورد شود.

نبی پور عنوان کرد: باید توجه داشت که تبدیل زمین‌های کشاورزی به کاربری‌های دیگر خطری مهلک برای این بخش است.

 وی همچنین به اقلیم و مدل کشاورزی منطقه اشاره کرد و افزود: در زندگی شخصی از امکانات مدرن استفاده می‌شود اما در بخش کشاورزی هنوز هم همانند اجدادمان عمل می‌کنیم و محصولاتی را که آن‌ها کشت می‌کردند، می‌کاریم. امروز باید محصولاتی کشت شوند که ارزش افزوده داشته باشد در غیر این صورت کشاورزی به شکست منتهی خواهد شد.

وی در ادامه خام فروشی محصولات کشاورزی را از دیگر چالش‌های موجود در کشور و منطقه ذکر کرد و گفت: کشاورزان زحمات زیادی می‌کشند اما بسیاری از محصولات کشاورزی برای کشاورزان آورده‌ای ندارد و سود اصلی برای دلالان است.

نبی پور گفت: راه‌اندازی کارخانه فرآوری کشمش و انگور در منطقه ضروری است و باید نسبت به راه‌اندازی آن اقدامات لازم صورت گیرد.

در پایان از کشاورزان و تولید کنندگان نمونه در سطح ملی، استانی و شهرستانی تقدیر شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: