• چهارشنبه ۸ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9712-4690-5
  • خبرنگار : 15087
  • منبع خبر : ----

فقدان مهارت یکی از موانع اصلی اشتغال جوانان/ قوچان جایگاه سوم استان در پرداخت تسهیلات روستایی را دارد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: بخش خصوصی به دنبال جذب نیروی ماهر و متخصص است و فقدان مهارت یکی از موانع اصلی اشتغال جوانان در بنگاه‌های اقتصادی و بخش خصوصی به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد سنجری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی امروز در جلسه کارگروه اشتغال که در فرمانداری شهرستان قوچان برگزار شد، بابیان این که تعداد اشتغال تعهد شده دستگاه اجرایی استان در سال جاری 110 هزار نفر بوده است، عنوان کرد: تعداد اشتغال ثبت‌شده در سامانه رصد توسط دستگاه‌های اجرایی 40 هزار و 423 نفر و جمع اشتغال غیرقابل ثبت در سامانه رصد اعلام‌شده توسط دستگاه‌های اجرایی 73 هزار 852 نفر  بوده است.

وی با اشاره به مهارت‌آموزی 3982 نفر در سال جاری گفت: در زمینه مهارت‌آموزی هیچ‌گونه محدودیت قانونی وجود ندارد زیرا می‌خواهیم فضایی مهیا کنیم تا در قالب قراردادهای مهارت‌آموزی محدودیت‌های قانون کار و تأمین اجتماعی برطرف شده و بستر برای کسب مهارت در بین جوانان در حوزه گروه‌های اقتصادی و صنفی مخصوصاً در حوزه خدمات فنی فراهم شود.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در ادامه با اشاره به اجرای طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاه از سال گذشته عنوان کرد: اجرای این طرح با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بود اما امسال بسیاری از مشکلات برطرف شده و از دو ماه پیش کار با سرعت بیشتری در حال اجراست اما تاکنون 10 درصد منابع مالی تخصیص‌یافته و این در حالی است که تاکنون 18 درصد تعهدات استان یعنی تقریباً دو برابر منابع مالی اختصاص‌یافته، محقق شده است ولی باید این بخش مدیریت‌شده تا تعهد مازاد ایجاد نشود و کارفرما و ضمانت‌نامه دچار چالش نشوند.

وی ادامه داد: در طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی 19 هزار و 482 کارورز در استان ثبت‌نام‌شده که از این میان 4 هزار و 421 کارورز واجدالشرایط بوده‌اند. همچنین یک هزار و 495 واحدهای پذیرنده ثبت‌نام‌شده که از 745 واحد پذیرنده ثبت‌نام کامل صورت گرفته و برای 740 واحد مجوز لازم صادرشده است.

فراهم شدن 16 هزار فرصت شغلی در یازده ماه گذشته

سنجری با اشاره به ثبت‌نام 38 هزار نفر جوینده کار و فراهم شدن 16 هزار فرصت شغلی در یازده ماه گذشته در سطح استان، اظهار کرد: در طی این مدت 2 هزار نفر به کار گمارده شده‌اند اما بین فرصت شغلی و به کار‌ گماردن فاصله‌ای هست که این خلأ عمدتاً بخش فقدان مهارت است.
وی با بیان این نکته که بخش خصوصی به دنبال جذب نیروی ماهر و متخصص است، فقدان مهارت را یکی از موانع اصلی اشتغال جوانان در بنگاه‌های اقتصادی و بخش خصوصی برشمرد و افزود: با توجه به این که جویندگان کار عموماً فاقد تخصص هستند با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای بحث نیازسنجی مهارتی استان و شهرستان‌ها در دست اقدام است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌رضوی اضافه کرد: بر همین اساس به دلیل محدودیت منابع فنی و حرفه‌ای رشته‌های مهارتی مدیریت و بومی‌سازی می‌شود و هر شهرستانی بر اساس مزیت و نیاز مهارتی که دارد با بخش خصوصی رایزنی می‌کند تا نیاز مهارتی هر شهرستان مشخص شود و پس از تصویب در کارگروه اشتغال، در صورت نیاز به منابع مالی در دستور کار شورای برنامه و توسعه استان قرارگرفته و در نهایت سند آموزش‌های مهارتی استان به تفکیک شهرستان فراهم می‌شود تا هدف‌گذاری لازم برای آموزش‌های مهارتی سال 98 انجام شود.

وی در ادامه با اشاره به تخصیص 53 میلیارد تومان اعتبار در حوزه مشاغل خانگی در سطح استان، گفت:6500 مجوز در یازده ماه گذشته در این حوزه صادر شده است و بستری برای اشتغال 10 هزار نفر فراهم‌شده است که سهم شهرستان قوچان در این حوزه 298 مجوز بااعتباری بالغ‌بر 2 میلیارد و 800 میلیون تومان بوده است که منجر به فراهم شدن شغل برای 318 نفر شده است و 5 درصد سهم استان را به خود اختصاص داده است.

 سنجری مجموع اعتبارات در زمینه مشاغل خرد در استان را 210 میلیارد تومان برآورد کرد و افزود: از این میزان 85 درصد جذب‌شده است و به شهرستان قوچان با 7 میلیارد و 710 میلیون تومان اعتبار قرض‌الحسنه تخصیص‌یافته که از این میزان 6 میلیارد و 900 میلیون تومان معادل 90 درصد اعتبارات پرداخت‌شده و درمجموع در حوزه مشاغل خرد برای 580 نفر اشتغال ایجادشده است.

وی با بیان این که در حوزه مشاغل روستایی 472 میلیارد تومان اعتبار تخصیص‌یافته که 345 میلیارد تومان ابلاغ‌شده است، عنوان کرد: در حوزه اشتغال روستایی تاکنون 4358 طرح با 324 میلیارد تومان اعتبار و میانگین پرداخت 92 درصد در سطح استان داشته‌ایم که بر همین اساس و از محل پرداخت اشتغال روستایی 10 و 369 نفر تاکنون مشغول به کارشده‌اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌رضوی با اشاره به ایجاد هزار و 156شغل از محل پرداخت تسهیلات روستایی در شهرستان قوچان، عنوان کرد: بانک‌های عامل در حوزه اشتغال روستایی در شهرستان قوچان 6 میلیارد و 900 میلیون تومان قرارداد بسته‌اند و 394 طرح به مبلغ 26 میلیارد تومان از محل حوزه اشتغال روستایی پرداخت کرده‌اند که نسبت به 13.5 میلیارد تومان اعتبار اولیه تقریباً دو برابر پرداخت داشته‌اند.

وی با تأکید بر لزوم جذب بهینه اعتبارات در غالب رسته‌ها و رعایت توزیع بخشی، بیان کرد: شهرستان قوچان در بحث تسهیلات مصوب با 28 میلیارد و 723 میلیون تومان از مجموع 408 میلیارد تومان طرح مصوب استان رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است. همچنین درزمینه قراردادهای منعقد در بانک‌های عامل با 26 میلیارد و 830 میلیون تومان رتبه سوم و به لحاظ پرداخت تسهیلات روستایی از 317 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت‌شده با 23 میلیارد و 551 میلیون تومان رتبه سوم در استان خراسان‌رضوی را کسب نموده است.

 سنجری با بیان اینکه تعداد طرح‌های حوزه مشاغل روستایی پرداختی شهرستان قوچان 9 درصد طرح‌های استان خراسان‌رضوی است، گفت: در این حوزه بیشترین پرداخت‌ها مربوط به بانک کشاورزی است که با 210 طرح مبلغ 11 میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت کرده است و با مجموع پرداخت‌های بانک‌های توسعه تعاون، پست‌بانک و صندوق کارآفرینی امید مبلغ 23 میلیارد و 779 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت‌شده است.

پرداخت 90 درصدی طرح‌های حوزه کشاورزی در قوچان مغایر با مصوبات کارگروه ملی

وی با اشاره به پرداخت 90 درصدی طرح‌های حوزه کشاورزی در شهرستان قوچان این موضوع را مغایر با مصوبات کارگروه ملی ذکر کرد و افزود: سهم بخش کشاورزی در استان 59 درصد بوده است اما کمیته فنی یا کارگروه اشتغال شهرستان بدون لحاظ کردن سهم بخشی به پرداخت‌ها اقدام کرده است و با توجه به این که تاکنون 75 درصد طرح‌ها به کشاورزی اختصاص‌یافته است به‌ناچار و بر اساس دستور کارگروه ملی به پایش و بازگرداندن طرح‌های در دست بررسی بانک‌ها اقدام کردیم که این عمل منجر به چالش در سطح استان شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌رضوی گفت: 24 درصد طرح‌های پرداختی کشاورزی به بخش دام اختصاص داشته است؛ از مجموع 23.5 میلیارد تومان تسهیلات شهرستان قوچان 1.5 میلیارد تومان مربوط به بخش صنعت بوده است و بقیه این مبلغ به حوزه کشاورزی اختصاص‌یافته که این فرایند در ادامه باید متوقف شود و علی‌رغم پذیرش ظرفیت‌های شهرستان قوچان مکلفیم با توجه به این که 270 طرح از مجموع طرح‌های پرداختی شهرستان قوچان به بخش دام اختصاص داشته است به دلیل ایجاد تراز در سطح استان به بررسی رسته‌های اولویت‌دار بپردازیم و به‌هیچ‌عنوان برای طرح‌های پرورش دام در استان تسهیلاتی پرداخت نخواهد شد.

نظارت بر 51 درصد طرح‌های پرداختی حوزه اشتغال در خراسان‌رضوی

 سنجری یکی دیگر از مشکلات تخصیص اعتبار در حوزه دام را عدم نظارت کافی به دلیل کوچ عشایر ذکر کرد و گفت: رسالت دستگاه اجرایی و بانک عامل در فرایند بعد از پرداخت وظیفه نظارتی است که بسیار سنگین است. افرادی که تسهیلات دریافت می‌کنند باید متوجه نظارت جدی ما باشند.

وی با بیان این‌که تاکنون 4358 طرح اشتغال‌زایی در خراسان رضوی پرداخت‌شده است، عنوان کرد: تاکنون 2233 طرح یعنی معادل 51 درصد طرح‌های پرداختی تحت نظارت قرارگرفته‌اند که این رقم در شهرستان قوچان 120 طرح از مجموع 268 طرح بوده است که 45 درصد طرح‌های پرداختی را در بر می‌گیرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌رضوی نظارت در طرح‌های اشتغال‌زایی را وظیفه دستگاه‌های متولی و اجرایی ذکر کرد و گفت: با توجه به این که نظارت در لایه‌های مختلفی همچون هسته نظارت شهرستان، کارگروه‌های استان و هسته نظارت ملی انجام می‌شود باید مستند باشد و اگر کوچک‌ترین انحرافی در مبلغ، محل اجرا و اشتغال بر اساس تعهد اولیه وجود دارد باید با تحکم برخورد شود و در گام اول به لزوم ایفای تعهدات و پس از اخطارهای قانونی در صورت عدم پذیرش فرد به برگشت تسهیلات اقدام می‌شود.

وی حفظ اشتغال و بنگاه‌های اقتصادی موجود در شرایط فعلی را اولویت اول دولت ذکر کرد و گفت: دستگاه‌های خدمات‌رسان و دستگاه‌هایی مثل تأمین اجتماعی، امور مالیاتی و شرکت‌های آب، برق و گاز که منبع درآمدی دارند در این شرایط سخت اقتصادی که بنگاه‌ها درگیر آن هستند کمک کنند چون اگر بنگاه اقتصادی تعطیل شود اولین دستگاهی که متضرر می‌شود، همین دستگاه‌ها هستند.

سنجری با اشاره به ظرفیت سازمان فنی و حرفه‌ای برای توانمندسازی در حوزه‌های مختلف، اظهار کرد: اداره کل تعاون، رفاه و امور اجتماعی خراسان رضوی می‌تواند در صورت نیاز حوزه‌های مختلف به سرمایه‌های خرد مردم با تشکیل صندوق‌های خرد محلی، آموزش و توانمندسازی، تشکیل تعاونی، رصد و تأمین منابع مالی و ضمانت‌نامه‌ها و وثایق پای‌کار باشد و در اجرای این مهم کمک کنند.

وی در ادامه با اشاره به پیشنهاد اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی توسط استاندار خراسان رضوی بر لزوم همکاری همه‌جانبه دستگاه‌ها تأکید کرد و افزود: از سال آینده منابع و اعتباراتی که به استان ابلاغ می‌شود برای مدیریت و هزینه کرد آن صد در صد با معین اقتصاد مقاومتی همراه هستیم و منابع بر اساس اولویت‌ها و مزیت‌های مشخص‌شده توسط معین اقتصاد مقاومتی شهرستان تأمین می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: