• چهارشنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9712-17014-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

موافقت شورای شهر با افزایش 14 درصدی بودجه موسسه شهرآرا؛

تصویب بودجه ۳۲۹,۵۷۱,۲۱۳،۰۰۰ ریالی شهرآرا/ سهم هر شهروند مشهدی 10 هزار تومان

بودجه سال ۹۸ مؤسسه فرهنگی شهرآرا، مؤسسه وابسته به شهرداری مشهد، با وجود برخی مخالفت‌ها در شورای شهر مشهد تصویب شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، یکی از دستورکارهای جنجالی پنجاه و چهارمین جلسه علنی شورای شهر که در تالار شهر برگزار شد، تصویب بودجه سال ۹۸ مؤسسه فرهنگی شهرآرا بود که افزایش ۱۴ درصدی این بودجه نسبت به بودجه اصلاح آن، واکنش‌های مختلف اعضای شورا را در پی داشت و مدت زمان زیادی از این جلسه به بحث و بررسی در مورد این بودجه و مؤسسه  گذشت. 

افزایش ۱۴ درصدی بودجه موسسه شهرآرا

بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد در خصوص بودجه سال ۹۸ موسسه شهرآرا، عنوان کرد: از نظر منابع درآمدی آنچه در اصلاح بودجه شهرآرا تصویب کردیم 28 میلیارد و 922 میلیون تومان بوده که منابعی که سازمان تأمین می‌کند در بودجه پیشنهادی سال آینده، 31 میلیارد و 259 میلیون تومان است و منابعی که از شهرداری می‌گیرد 1 میلیارد و 697 میلیون تومان است.

وی ادامه داد: سرجمع بودجه 98 شهرآرا، 32 میلیارد و 957 میلیون تومان است که 14 درصد نسبت به اصلاح بودجه رشد دارد.

گندمی گفت: در سال ۹۷ همه سازمان‌ها و مؤسسات تکلیف داشتند قرادادهایشان را در سامانه حسیب ثبت کنند. سه مؤسسه و شرکت این کار را انجام نداده بودند که یک مورد از آن‌ها شهرآرا بوده و در یکی از تبصره‌های بودجه سال ۹۸، این مؤسسه را ملزم کرده‌ایم تا پایان فروردین ثبت قراردادهایشان را در سامانه حسیب انجام دهند. دو شرکت‌ دیگر هم تا ۷۰ درصد این کار را انجام دادند و مکلفند تا پایان اسفند ثبت قراردادها را تکمیل کنند. 

شهناز رمارم، عضو هیئت رئیسه شورای شهر مشهد، در مخالفت با بودجه سال ۹۸ شهرآرا، بیان کرد: صحبت من بر مبنای قانونی است. ما لیستی هستیم که شعارمان شفافیت و قانون‌گرایی بوده، برای این‌که از رانت و فساد جلوگیری کینم. شهرداری یک دستگاه عمومی با وظایف خاص است. هر فردی وارد شورا شود باید در راستای وظایف شهرداری عمل کند و رویکردهای هر فرد در نوع عملکردش و نوع نگاهش برای اجرای قوانین و مصوبات است که تغییر می‌کند، یعنی روش اداره شهر تغییر می‌کند.

وی ادامه داد: مبنای روش اداره شهر در لیست امید قانون بوده است‌. مجوزی که برای شهرآرا به عنوان مؤسسه فرهنگی صادر شده، بر اساس اساسنامه‌ای بوده که در سال ۸۸ شورای سوم تصویب می‌کند. این اساسنامه ۳۸ ماده و 23 تبصره دارد که ماده 38 آن می‌گوید این اساسنامه به تصویب شورا رسیده‌ است. پس مبنای تعیین بودجه باید اساسنامه باشد. در ماده ۴ اساسنامه قانونی و مصوب، تنها موضوعی که برای شهرآرا مشخص کرده انتشار روزنامه است. اساسنامه دیگری در شهریورماه  ۹۵ توسط هیئت مؤسس فرهنگی شهرآرا تصویب شده و به امضای افرادی رسیده که الان نیستند. اگر ملاک عمل همان اساسنامه است که در آن گفته شده هرگونه  تغییر و اصلاح مفاد اساسنامه از قبیل تغییر مؤسسان و تغییر زمینه فعالیت باید بر اساس اساسنامه مصوب باشد.

رمارم: تخلفات آشکار غیرقانونی در شهرآرا وجود دارد

این عضو شورای شهر پنجم مشهد با اشاره به این‌که «شهرآرایی که امروز بودجه آن را تصویب می‌کنیم، سه تخلف آشکار غیرقانونی دارد»، عنوان کرد: ریشه‌های اندیشه ما در شورا قانون‌گرایی و پرهیز از فردگرایی است. حرف من امروز به آقای خرمی یا اشخاص برنمی‌گردد. حرف امروز من مبنای عملکردی براساس قانون است. در تبصره 3 ماده 7 قانون مطبوعات گفته شده با یک پروانه نمی‌توان بیش از یک نشریه منتشر کرد. در حال حاضر شهرآرا پنج نشریه منتشر می‌کند که برای آن‌ها مجوزی از وزارت ارشاد نگرفته است و ما داریم به آن بودجه می‌دهیم. در بودجه‌ای که برای شهرآرا در نظر گرفتیم، وظایف و تکالیفی در نظر گرفته شده که الزاماً در راستای مأموریت اساسنامه‌ای آن نیست.

رمارم افزود: طبق قانون مطبوعات، اگر مدیر مسئول نشریه عوض شود، صاحب امتیاز سه ماه فرصت دارد که مدیرمسئول جدید را معرفی کند.با این وجود هنوز در سایت وزارت ارشاد، مدیرمسئول شهرآرا نفر قبلی است. بر اساس قانون مطبوعات، وزارت ارشاد می‌تواند همین الان نشریه ما را توقیف کند. 

موحدی‌زاده: ۲۲۰۰۰ مخاطب شهرآرا برای شورای پنجم امتیاز است 

حمیدرضا موحدی زاده، عضو هیئت رئیسه شورای شهر مشهد در موافقت با بودجه 98 شهرآرا، تصریح کرد: عضو هیئت مدیره موسسه شهرآرا هستم. قبلاً جلسات هیئت مدیره خیلی نامنظم تشکیل می‌شد، اما چند ماهی است در نظم افتاده است. در آخرین جلسه بحث مجوز را آقای خرمی طرح کردند. در حال حاضر برای کلیت موسسه مجوز گرفته‌ایم درحالی که سال‌های قبل بدون مجوز کار می کرده است.

وی افزود: نشریه شهرآرا، نشریه‌ای تخصصی است که می‌تواند چهره شورا و شهرداری را به مخاطبین، منتقدین، مردم و... منتقل کند و کم و بیش این کار را انجام داده‌ است. تحولی که در شهرآرا رقم زدیم؛ منهای ضعف‌هایی که ممکن است داشته باشد، کلیت این موفقیت را نباید زیر سوال ببریم. ما مخاطب پیدا کردیم. شهرآرا  تولید محتوا می‌کند و ضمائمی که آمده با قشرهای مختلف جامعه ارتباط برقرار کرده است.  

موحدی‌زاده توضیح داد: موافق تصویب بودجه هستم، زیرا روی آن بسیار بحث کرده‌ایم‌. نباید وجه فرهنگی شورای پنجم را با طرح یکسری مسائل که انگار در آنجا اتفاقاتی  رخ می‌دهد، خدشه‌دار کنیم. مگر آنجا حسابرسی ندارد، گزارش مالی زیر نظر نیست و...؟ 

وی ادامه داد: این‌که تعداد نشریات زیاد شده از منظر مدیریت شهری لازم بوده است. اگر بخواهیم بودجه را کم کنیم، باید این نشریات تعطیل شوند. تیراژ شهرآرا قبلاً  ۷۰۰۰ نسخه بوده و الان ۲۲۰۰۰ مخاطب پیدا کرده است. این موضوع امتیازی برای شورای پنجم است که نباید آن را از دست بدهیم.

اصولی: متوجه هدف رمارم از طرح این موضوعات نمی‌شوم

احسان اصولی، رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر مشهد در مخالفت با رمارم، اظهار کرد: تمام این نکاتی که خانم رمارم گفتند را می‌توانیم در تبصره‌های کمیسیون فرهنگی و تلفیق ببینیم. وقتی در تبصره‌ها به موضوع مجوزها و اصلاحات آن‌ها اشاره شده؛ یعنی همان مواردی که خانم رمارم مطرح می‌کنند. من واقعاً متوجه نمی‌شوم که هدف خانم رمارم در طرح دوباره این موارد چیست. 

وی با مخاطب قراردادن رمارم، ادامه داد: شما خودتان در جلسات بودید و بحث کردید. پس نباید دوباره این‌جا بحث شود. تذکر کفایت مذاکرات را در این موضوع می‌دهم.

رمارم: چرا هنوز مجوز شهرآرا را ندیده‌ایم؟

رمارم در واکنش به اظهارات اصولی، بیان کرد: بارها آقای خرمی گفتند که مجوز داریم. این چه مجوزی است که ما آن را هنوز ندیده‌ایم؟ بله، در مؤسسات، ابتدا هیئت موسس نامه‌ای به اداره ارشاد می‌دهد و گویا در تابستان امسال اداره ارشاد پاسخ ما را داده و گفته مدارک را تحویل دهید تا پروانه فعالیت صادر شود، اما این اتفاق نیفتاده است.

وی افزود: با تولید محتوا مخالف نیستم. این‌که ما تولید محتوا داشته باشیم و برندسازی کنیم حق همه ماست، اما در قالب قانونی. سوال من این است که چه مانعی بوده که تا این لحظه اساسنامه و پروانه فعالیت جدید دریافت نشده است؟ اگر مجوزی وجود دارد، چرا تاکنون آن را به ما ارائه نداده‌اند؟

خرمی: مدارک آماده و همه‌چیز شفاف است

مجید خرمی، مدیرعامل مؤسسه فرهنگی شهرآرا در پاسخ به رمارم، تشریح کرد: مجوزها و همه چیز شفاف است‌. مدارک آماده است و به شورای شهر ارائه خواهد شد. در سال 88 اساسنامه موسسه مصوب شد که در آن نوشته شده هدف از تأسیس مؤسسه چاپ و نشر شهرآرا انجام تمام امور چاپ، ملزومات شهرداری و سازمان‌های تابعه و درصورت نیاز  انجام خدمات مشابه برای سایر شهرداری‌های استان بوده است.

وی خاطرنشان کرد: چرا باید شهرآرا شکل می‌گرفته است؟ علت این بوده که قرار بوده در بیرون از شهرداری مشهد درآمدزایی کند. شهرآرا چون به نمایندگی از شهرداری فعالیت می‌کند، مشکل و منع قانونی برای فعالیت‌های درآمدزایی داخل شهرداری  ندارد، اما برای فعالیت‌های درآمدزایی خارج شهرداری نیاز به مجوز دارد. 

مدیرعامل موسسه شهرآرا ادامه داد: تیر ماه وزارت ارشاد موافقت اصولی خود را با مؤسسه شهرآرا اعلام کرده و قبل از این در سال ۹۵ مخالفت شده بود‌. بر این اساس دوباره نامه نگاری شد و من به شخصه پیگیر این موضوع بودم. مدیرکل سابق و مدیرکل فعلی ارشاد استان در این خصوص پیگیری‌هایی داشتند که در نهایت موافقت اصولی با این موضوع گرفته شد. مقرر شد که پنج نفر را شهردار مشهد معرفی کند. معرفی این افراد با قانون منع بکارگیری بازنشستگان و رفتن آقای تقی‌زاده خامسی همزمان شد. در حال حاضرنیز آقای کلایی نامه را آماده کرده‌اند که چند روز آینده به وزارت ارشاد فرستاده خواهد شد.

خرمی: شهرآرا برای یکسری روزنامه‌ها به رقیب جدی تبدیل شده 

خرمی تصریح کرد: از همکاران من بالغ بر صد نفر نامه‌ای را امضا کردند که قصد داشتند امروز برای شورای شهر بفرستند، اما این کار را نکردند. نامه این بود که دیروز در شورا گفته شده مطالب شهرآرا همه کپی‌پیست است؛ روزنامه‌ای که فکر هم نمی‌کرد هیچ وقت در مشهد رقیب پیدا کند و بعد از سال‌ها شهرآرا با همت همکاران برای یکسری روزنامه‌ها به رقیب جدی تبدیل شده و هر اتفاقی که در صحن علنی می‌افتد، تیتر یک آن روزنامه‌ها می‌شود؛ آن روزنامه این مطلب را به  نقل از سرکار خانم رمارم با این صراحت زدند که شهرآرا با این بودجه‌ای که دارد حداقل در تیترها، لیدها و اخبار تولیدی باید رشد داشته باشد، اما هنوز شاهد کپی‌پیست هستیم.

توضیحات خرمی درباره کپی‌پیست در شهرآرا

وی افزود: از شورای شهر خواهش می‌کنم چهار نفر کارشناسی را که خودشان صلاح می‌دانند، انتخاب و تمام تولیدات شهرآرا را بررسی کنند. امروز روزنامه خراسان، شهرآرا و قدس را بیاورید و ببینند کدام روزنامه کپی‌پیست می‌کند. روزنامه‌ای که اخبار محلی تولید می‌کند مگر می‌تواند کپی‌پیست کند؟ کپی‌پیست مربوط به روزنامه‌های ملی است که خبری را یک خبرگزاری می‌زند و روزنامه‌ها کپی می‌کنند. شهرآرا ورزشی امروز به گفته مخاطبان ورزشی یکی از بهترین‌هاست.

مدیرعامل مؤسسه شهرآرا تصریح کرد: جسارت من را ببخشید. خانم رمارم استاد من هستند. این حرف‌ها را خدای نکرده جواب خانم رمارم فرض نکنند. این حرف‌ها را از حیث آن صد نفر که به من نامه دادند و خواهش کردند از حیثیت خبرنگاران شهرآرا را دفاع کنم، گفتم. از شورا خواهش می‌کنم اساتید روزنامه‌نگاری را مأمور کند عملکرد یک ساله شهرآرا را بررسی کنند. اگرچه ما خودمان این کار را کردیم‌. من مشاورین مختلف دارم و در مسائل مختلف نظر می‌دهند. سال گذشته در جشنواره  ابوذر همه جوایز را شهرآرا برد و گفتند چون روزنامه‌های دیگر مشارکت جدی نداشتند شهرآرا جوایز را برده است. امسال  که تمام روزنامه‌ها مشارکت داشتند باز هم تمام جوایز را شهرآرا  برد. جشنواره ابوذر را هم ما که برگزار نمی‌کنیم، بسیج رسانه برگزار می‌کند که وابسته به سپاه است.
 
رمارم در پاسخ به اظهارات خرمی، گفت: به دوستان تحریریه شهرآرا سفارش داده بودند، بروند چنین طوماری را امضا کنند.

وی ادامه داد: اصلاً شأن اعضای شورا اجل از این است که بخواهند جواب افراد را بدهند یا بخاطر مخالفت با فردی موضوع را  طرح کنند. مسئله قانون و قانون‌گرایی است. ایشان می‌فرمایند مجوزی را گرفتند  و منتظر فلان چیز هستند. من می‌گویم هر موافقت  اصولی‌ای که گرفتند  یک بند خط به ما نشان دهند.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر مشهد ادامه داد: کپی پیست را هم من گفته‌ام. اگر قرار است چنین بودجه‌ای باشد باید نود درصد محتویات شهرآرا تولیدی باشد‌.منم هم قبول دارم که چهار کارشناس بیایند و اظهار نظر کنند‌ اما ایشان که می‌گویند کپی پیست نیست را ارجاع می‌دهم به آخرین خبری که  از نماینده ولی فقیه در روزنامه تنظیم کردند. آنها خبر ایسنا را تقطیع کردند و یک محتوای جدید ارائه دادند. 

رأی‌نیاوردن پیشنهاد کاهش ۳ میلیاردی حق التالیف‌ها در شهرآرا

در ادامه بررسی این بودجه جنجالی نوروزی پیشنهاد کاهش سه میلیاردی حق تالیف‌ها را داده بود اما به این دلیل که خودش در جلسه حضور نداشت از این پیشنهاد نتوانست دفاع کند و در نهایت رای نیاورد. متن این پیشنهاد به این شرح بود که « با توجه به افزایش بسیار زیاد در اصلاح بودجه شهرآرا پیشنهاد می‌دهم اعتبار ردیف حق‌التالیف و حق‌الجلسه از مبلغ ۱۱ میلیارد و ۶۱۶ هزار و ۸۸۶  تومان به ۸ میلیارد و ۶۰۰ هزار تومان  کاهش یابد. »

رمارم در موافقت با این پیشنهاد گفت: اگر حق التالیف‌ها کم شود، سفارش مطلب به خارج از کارکنان کم می‌شود. همچنین اخیرا در مجمع شهرآرا وظایف خارج از اساسنامه این موسسه از آن گرفته شده و نظم و انضباطی قرار است ایجاد شود.

سرانه هر شهروند در موسسه شهرآرا ده هزارتومان است/با واگذاری شهرآرا به بخش خصوصی، شهرداری سود هم می‌کند 

وی یادآور شد: آن روز به آقای خرمی می‌گفتم خداوکیلی اگر بخواهیم این نشریه را به بخش خصوصی بدهیم با این رقم می‌دهیم؟ گفت نه. ایشان می‌گویند، فرق می‌کند اینجا شهرداری است و باید دستمان باز باشد. در بخش خصوصی می‌توان با رقم خیلی پایین‌تر از این داد. اصلا بیایید شهرآرا را سیاست گذاری کنید بگویید چه محتوایی می‌خواهید و سپس به پیمان واگذار کنید، با این اقدام شهرداری حتی می‌تواند سود کند. چون ما با این بودجه‌ای که تصویب می‌کنیم برای یکسال  سرانه هر شهروند در موسسه شهرآرا ده هزارتومان است یعنی در سال ۹۸ هر شهروند مشهدی ده هزارتومان برای شهرآرا پرداخت می‌کند.در این شرایط اقتصادی که بودجه انقباضی می‌بندیم باید نسبت به این مسائل حساسیت جدی به خرج دهیم.

رضا خواجه نائینی، معاون اقتصادی شهردار مشهد در خصوص بودجه ۹۸ شهرآرا بیان کرد:  این سرانه ده هزارتومان که خانم رمارم گفتند فقط مربوط به روزنامه نیست. شهرآرا فعالیت‌های مختلفی انجام می‌دهد از برگزاری جشن تا ویژه نامه‌های مختلف و... که بنا به درخواست شهردار و افراد مختلف است. رویکرد شهرداری و شورا  این است که شهرآرا در چارچوب خاص و میزان خاص فعالیت کند. ‌نگاه ما هم همین هست و در مجمع بر این موضوع تاکید شد ه  که بر اساس میزانی که مورد قبول شورا و شهرداری است فعالیت شود.

وی یادآور شد: اینکه مجوزهایی که در ده سال گرفته نشده را  یک نفر مدیرعامل بخواهد بگیرد طبیعتا زمان‌بر است و مشکلاتی داشته که تاکنون انجام نشده. اما روند کار در این یکسال مناسب بوده است‌.

معاون اقتصادی شهردار مشهد بیان کرد: کیفیت شهرآرا و عملکرد پرسنل آن و سطح خدمات هم مورد قبول شهرداری و هم مردم است. این تنوع فعالیت شهرآرا در این مدت کم، تقدیر همه را درپی داشته است.

شهریار آل شیخ، معاون برنامه‌ریزی و توسعه نیروی انسانی شهردار مشهد در این خصوص عنوان کرد: موضوع شهرآرا دو موضوع مختلف است؛ این موضوع‌ها شامل موسسه فرهنگی شهرآرا و روزنامه شهرآراست.

وی ادامه داد: میزان یارانه خالص که به شهرآرا پرداخت می‌کنیم یک میلیارد تومان است که سهم هر شهروند مشهدی ۳۰۰ تومان در سال می‌شود. 

* بودجه سال ۹۸ موسسه فرهنگی شهرآرا به شرح زیر تصویب شد: 

ماده واحده: بودجه سال ۱۳۹۸ موسسه فرهنگی شهرآرا در بخش منابع به مبلغ ۳۲۹,۵۷۱,۲۱۳،۰۰۰ (سیصد و بیست و نه میلیارد و پانصد و هفتاد و یک میلیون و دویست و سیزده هزار) ریال و در بخش مصارف به مبلغ ۳۲۹,۵۷۱,۲۱۳،۰۰۰ (سیصد و بیست و نه میلیارد و پانصد و هفتاد و یک میلیون و دویست و سیزده هزار) ریال، که منابع و مصارف نسبت به اصلاح بودجه سال ۱۳۹۷ به میزان ۱۴ درصد افزایش داشته است، با رعایت تبصره‌های زیر و به شرح آلبوم پیوست ممهور به مهر شورای اسلامی شهر به تصویب رسید: 

تبصره‌‌های اختصاصی:

تبصره ۱- شهرداری مشهد مقدس (موسسه فرهنگی شهرآرا) مکلف است، اقدامات لازم را نسبت به اصلاح اساسنامه و دریافت مجوزهای قانونی انجام داده و گزارش آن را در زمان ارسال لایحه اصلاح بودجه سال ۱۳۹۸ به شورای اسلامی شهر ارائه نماید.

تبصره ۲- شهرداری مشهد مقدس (موسسه فرهنگی شهرآرا) مکلف است، با توجه به عدم ثبت قراردادها در سامانه حسیب، تمامی قراردادهای خود را در سامانه مزبور تا پایان فروردین ماه ۱۳۹۸ ثبت نموده و رونوشتی از آن را به شورای اسلامی شهر ارسال نماید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: