• چهارشنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9712-8684-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

یک تولیدکننده پوشاک:

نوسانات قیمت موجب عدم تحقق کامل شعار سال شد

یک تولیدکننده پوشاک گفت: تلاش زیادی شد تا شعار حمایت از کالای ایرانی به نتیجه برسد، اکثر تولیدکنندگان به دنبال این بودند تا تولیدکنند و بفروشند اما تورم و نوسانات در کالاها و مواداولیه موجب شد که این کار انجام نشود.
 
حامد شعبانی در گفت‌وگو با ایسنا-‌منطقه خراسان، با اشاره به شعار سال 97 اظهار کرد: از کالای ایرانی صحبت کردند و من به عنوان یک تولیدکننده زمان گذاشتم و تولید کردم با این امید که پایان سال شیرین و با فروش خوبی داشته باشیم.
 
وی افزود: متاسفانه نمی‌دانم که به چه دلیل و مشکلی است، آیا وضع مردم و وضع مالی نابسامان و خراب بوده که هیچ بویی از عید در بازار نیست و حتی مردم از کالای ایرانی استقبال نمی‌کنند؟ حمایت از کالای ایرانی را مطرح کردند و ما تمام تلاش خود را با کمال میل و با تمام وجود انجام دادیم اما امروز یک شلوار را با 9500 تومان تولید می‌کنیم و برای افزایش استقبال 10 هزار تومان می‌‎فروشیم و بار دیگر از ما درخواست می‌شود تا تولید کنیم اما هزینه پارچه و مواداولیه بالا رفته، قیمت 11 هزار تومان می‌شود و مصرف‌کننده دیگر آن را نمی‌خرد.
 
شعبانی ادامه داد: به تدریج مردم مشاهده می‌کنند و در دیدگاهشان این است که قیمت کالای ایرانی افزایش یافته و کالای خارجی زیباتر و بهتر است، بنابراین ناخودآگاه مردم به کالای خارجی رجوع می‌کنند. مشتری به مغازه ما که صد در صد کالای ایرانی دارد مراجعه نمی‌کند زیرا قیمت کالا افزایش پیدا کرده است.
 
این تولیدکننده پوشاک گفت: ما تمام تلاش خود را انجام دادیم تا شعار حمایت از کالای ایرانی به نتیجه برسد و کالای ایرانی بین مردم نهادینه و به دلیل کیفیت و قیمت از آن استقبال شود، اما قیمت پارچه روز به روز بالاتر رفته و کیفیت پایین‌تر می‌آید که ناخودآگاه مردم از کالای ایرانی روی برمی‌گردانند و به دنبال اجناس خارجی می‌روند، در حال حاضر مشکل اساسی این است.
 
وی با بیان اینکه اکنون عِرق ملی ایجاب می‌کند که کالای ایرانی خریداری شود اما زمانی که مردم برای خرید مراجعه می‌کنند، مشاهده می‌شود که کالای ایرانی از نظر کیفیت صفر است، عنوان کرد: اکنون مشکل اساسی این است که فهم مردم بسیار بالا بوده، به همین دلیل نهادینه کردن کالای ایرانی مشکل است زیرا کیفیت پایین آمده و تنها تولید می‌کنند.
 
شعبانی اضافه کرد: من به عنوان یک تولیدکننده مشاهده می‌کنم که قیمت مواد اولیه روز به روز بالا رفته و کیفیت پایین می‌آید. هرچه من تلاش کردم کار خوبی تولید کنم اما مواد اولیه و پارچه به گونه‌ای است که مشتری نمی‌پسندد.
 
این تولیدکننده پوشاک در خصوص اقدامات دولت برای جلوگیری از این وضعیت، بیان کرد: مسوولان باید بتوانند جلوی تورم را بگیرند تا گران نشود. من سال گذشته در اسفندماه هر کیلو پارچه با کیفیت خوب را 12 هزار و 500 تومان خریداری می‌کردم اما اکنون کیلویی 43 هزار تومان شده و کیفیت سال گذشته را ندارد. تورم چقدر باید باشد؟ تورم 5، 10 و یا 100 درصد است نه اینکه 300 درصد باشد. مشتری چندان از اقتصاد آگاهی ندارد، درک می‌کند که گران شده اما هیچگاه من را درک نمی‌کند که باید پارچه 12 هزار و 500 تومانی را 43 هزار تومان و کش کیلویی 9 هزار تومان را 45 هزار تومان خریداری کنم تا کار تولید کنم.
 
وی افزود: باید راهکاری برای جلوگیری از این تورم پیدا می‌کردند تا جلوی گرانی را بگیرند. اکنون وضعیتی ایجاد شده که دلار افزایش قیمت پیدا می‌کند، مواد اولیه هم افزایش دارند اما زمانی که دلار کاهش داشته باشد، قیمت مواداولیه کاهش نمی‌یابد. باید یک اقتصاددان حرفه‌ای و با دانش بالا باشد تا مشکل را حل کند.
 
شعبانی با اشاره به قطب اصلی پوشاک ایران در مشهد که 80 درصد کار تهران در آن توزیع می‌شود، تصریح کرد: من شنیده‌ام در این بخش افرادی فروشگاه‌های خود را تعطیل کرده و سرمایه خود را دلار خریدند و خرید و فروش می‌کنند، متاسفانه این معضلاتی بوده که شرایط اقتصادی جامعه به وجود آورده است.
 
این تولیدکننده پوشاک بیان کرد: باید قیمت‌ها ثابت و برای نابسامانی در فروش با هر قیمتی هیاتی باشد تا رسیدگی کند. از زمانی که گرانی شروع شده، کالاهای اساسی و غیر اساسی ثابت نبوده و این نوسانات هر روز وجود داشته است.
 
وی ادامه داد: اکنون با توجه به اینکه بازار خراب است و مصرف کالا کاهش یافته، نیازی نیست که کار تولید شود زیرا من به عنوان تولیدکننده هر میزان کالا تولید کردم، تولیداتی که از نظر قیمت با تولیدکننده‌ها رقابت می‌کرد، باقی مانده زیرا مصرف و نیاز مردم است اما پول ندارند بخرند، مردم در گذشته با 50 هزار تومان برای فرزند خود خرید می‌کردند اما اکنون با 500 هزار تومان نمی‌توانند به راحتی خرید کنند، بنابراین من برای چه کسی باید تولید کنم؟ تولیدی که روی دست خودم مانده است.
 
شعبانی گفت: تلاش زیادی شد تا شعار حمایت از کالای ایرانی به نتیجه برسد، اکثر تولیدکنندگان به دنبال این بودند تا تولیدکنند و بفروشند اما تورم و نوسانات در کالاها و مواد اولیه موجب شد که این کار انجام نشود. هرچه تلاش کردیم تا کالای ایرانی با کیفیت خوب و قیمت مناسب‌تر از کالای خارجی تولید کنیم، به قدری گران شد و نوسانات بالا رفت که مردم مشاهده کردند کالای ایرانی که همواره 50 تا 60 هزار تومان ارزان‌تر از کالای خارجی بوده، با آن هم‌راستا شده است.
 
این تولیدکننده پوشاک اضافه کرد: ما تلاش می‌کنیم روز به روز کالای ایرانی را بهتر در بین مردم جا بیندازیم تا بهتر حمایت شود، به شرط اینکه دولت نیز بتواند برنامه‌ای در نظر بگیرد تا از تورم جلوگیری شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: