• پنجشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9712-11887-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

آغاز سال نو در کشورهای مختلف بر چه اساسی است؟

بسیاری از افراد در مکان‌های مختلف در سراسر جهان، روز اول سال نو را بر اساس سنت‌های قدیم خود می‌دانند و در نتیجه مبدا سال نو در سراسر جهان یکسان نیست.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از والتز، در بسیاری از نقاط جهان، سال نو بر اساس تقویم گری‌گوری است. در تقویم میلادی، طول سال، کمی با سال دقیق خورشیدی اختلاف دارد. به علت این اختلاف، هر ۴۰۰ سال یکبار، سه روز اضافه می‌آمد. به همین دلیل در سال ۱۵۸۲ میلادی به فرمان پاپ گری‌گوری سیزدهم، گروهی از منجمان و ریاضی‌دانان، تقویم را اصلاح کردند و مبدا تقویم جدید ۲۱ مارس، مطابق با روز اول بهار اعلام شد و با کسر کردن ۱۰ روز از همان سال، اختلافی که در قرن‌های گذشته پیش آمده بود را از بین بردند. 

اما این عملکرد موجب اعتراض مردم شد و تصور کردند 10 روز از عمرشان کم شده است، به همین دلیل برای جلوگیری از این اختلاف، بین سال خورشیدی و سال میلادی، از آن سال به بعد، هر چهار سال با توجه به قوانین خاص یک روز به ماه فوریه اضافه می‌شد. اصلاح تقویم گری‌گوری را بیشتر کشورهای کاتولیک پذیرفتند، اما در انگلستان تا سال ۱۷۵۲ اصلاح تقویم پذیرفته نشد و به دلیل اختلاف 11 روزه آنان با دیگرکشورهای اروپایی این اصلاح تقویم پذیرفته شد. در روسیه هم تا سال ۱۹۱۸ تقویم قدیمی میلادی معمول بود.

سال نو چینی: سال نو چینی هر ساله بین 21 ژانویه تا 21 فوریه است که این اختلاف به زمان اول ماه بستگی دارد. در زمان سال نو، 15 روز تعطیل است که « جشنواره بهار »  نامگذاری شده و هر سال نام مختلفی دارد.

سال نو یهودی: در پاییز در دو روز اول ماه هفتم تقویم عبری جشن گرفته می‌شود. برای یهودیان، این روز زمانی برای مرور اشتباهات گذشته و تغییر و برنامه‌ریزی برای سال آینده است. این تعطیلات با خوردن سیب غوطه‌ور در عسل به عنوان نماد شیرینی برای سال جدید آغاز می‌شود. اغلب این روزها در پرستشگاه‌ها سپری می‌شود.

سال قمری: سال جدید هجری نیز نامیده می‌شود و اول آن ماه محرم است و در این روزها مسلمانان به پرستش و عبادت مشغول هستند.

سال نو تایلندی: سال نو که Songkran  نام دارد از 13 تا 15 اوریل است. یکی از فعالیت‌های اصلی در این روز،  پرتاب ظروف آب است. تایلندی‌ها ظروف آب را پر می‌کنند و حتی با تفنگ‌های آبی بر روی یکدیگر آب می‌پاشند. هدف آنان از این عملکرد، بارش باران در سال جدید است. تمام مجسمه‌ها و تصاویر بودا نیز تمیز می‌شوند.

سال نو اتیوپی: این سال که Enkatatash نامیده می‌شود به معنی « هدیه ای از جواهرات » است و در 11 سپتامبر برگزار می‌شود. در این روز مراسم سنتی و محلی برگزار می‌شود و پایان فصل باران‌های سنگین است و در برخی مناطق اتیوپی در این زمان جشن‌های مذهبی برگزار می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: