• پنجشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9712-11987-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

مدیرکل ارشاد خراسان رضوی:
کمبود متن‌های ایرانی- اسلامی، ضعف موجود در تئاتر است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: ضعفی که در تئاتر و نمایش‌نامه‌های ما وجود دارد، کمبود متن‌های ایرانی- اسلامی است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، جعفر مروارید که ظهر امروز، بیست‌وسوم اسفندماه در نشست خبری «اولین جشنواره ملی نمایش‌نامه‌نویسی اقتباسی با عنوان گام دوم» سخن می‌گفت، پیرامون مضمون این جشنواره اظهار کرد: ضعفی که در فضای تئاتر و نمایش‌نامه‌های ما وجود دارد، کمبود متن‌های ایرانی- اسلامی است. البته گروه‌های نمایشی ما، گروه‌هایی قوی هستند و جوانان و نوجوانان ما در گروه‌های تئاتری، تمام فنون لازم را برای یک اجرای فاخر تئاتر دارند. همچنین از جهت زیبایی‌شناسانه و فرم کار ضعفی نداشته و در کمال قوت هستیم و استان خراسان پس از تهران قطب تئاتر ایران بوده و بیشترین نمایش‌ها در این استان برگزار می‌شود. در کنار این قدرت هنری و ابداع فکری موجود در فضای استان، وجود متون ایرانی- اسلامی نمایش‌نامه هم به این بالندگی کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به این که جلسه تشکیل شده به منظور اطلاع‌رسانی و رونمایی از فراخوان اولین جشنواره نمایش‌نامه‌نویسی اقتباسی گام دوم است، افزود: با توجه به این که ما وارد دهه پنجم انقلاب اسلامی شدیم و چهل سال از انقلاب شکوه‌مند اسلامی گذشته، نیازمند رجوع مجدد با زبان هنری و زیبایی‌شناسانه به ارزش‌هایی هستیم که هویت انقلاب اسلامی را تشکیل داده‌اند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی عنوان کرد: مقام معظم رهبری با همان نگاه آینده‌نگر، بیانیه گام دوم را خطاب به جوانان و نه خطاب به مسئولین، تبیین فرموده و در این بیانیه دعوت به گروه جوان انقلاب داشته‌اند و دعوت کردند که به جوانان اعتماد کنیم، امید به آینده را به عنوان یک موتور محرکه و انگیزه‌بخش در نظر بگیریم. زیرا که اصل انقلاب اسلامی نیز بر اساس امید به آینده پدید آمد. آینده‌ای که در کنار عدالت، استقلال، عزت در روابط خارجی، پیشرفت را هم مدن نظر قرار داده و در این پیشرفت، فرهنگ در کنار اقتصاد نقش انکارناپذیر دارد. فرهنگی که توسط خود جوانان و مطالبات آنان و ارزش‌هایی که هویت جوانان را تشکیل می‌دهند، تعیین می‌شود.

مروارید با اشاره به این که این بیانیه شامل دو بخش است، خاطرنشان کرد: یک بخش این بیانیه در ابتدا توصیفی و وضیعیتی است که در آن قرار داریم و جدا از این که نویسنده و نگارنده این بیانیه رهبری حکیم و جامع است، خود متن و مضمون این بیانیه دال بر اصالت و ابتکار است. لذا اگر این متن با توجه به نسبت‌های مفهومی که در آن وجود دارد، مورد بررسی قرار گیرد، یک متن مترقی، سرجمع خرد جمعی و نگاه نخبگانی و دغدغه‌های همه کسانی است که دل در گروی ایران اسلامی داشته و پیشرفت اقتصادی را در کنار تعالی فرهنگی جست‌وجو می‌کنند.

وی ضمن بیان این که این متن با نگاهی فراساختار نوشته شده است، ادامه داد: به این معنا که این متن بر ساختارهای موجود تکیه نمی‌کند؛ بلکه دعوتی عام است از جوانان به تحرک و فعالیت براساس ارزش‌ها و با توجه به نیروی سرشار فکری جوان و چه ساختارهای موجود به این فضا کمک کنند و چه نکنند، این یک جنبش عمومی نخبگانی است که از جوانان خواسته شده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مرجع سیاست‌گذاری فرهنگی در استان و نیز از این جهت که با اصحاب فرهنگ و هنر در ارتباط و خدمت‌گزار فرهنگ و هنر است، مفتخر است با همکاری موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، خانه هنرمندان، انجمن نمایش استان و کشور، مجمع ناشران انقلاب اسلامی و گروه سرمایه‌گذاری رز که یک گروه فرهنگی هستند، یک کار مبتنی بر نگاه به جوانان و خرد جمعی را پوشش دهد.

مروارید اضافه کرد: بیانیه گام دوم در حقیقت یک مانیفست و چشم‌انداز برای یک عمل خودجوش بدون اعمال سلایق خاص، بدون این که براساس یک دستورالعمل اجرایی و دولتی باشد، بلکه براساس عمل به مضامین است و ما اصالت را با فکر و مضمون می‌دانیم و این اصالت در این بیانیه وجود دارد، بر این اساس این جمع گرد هم آمدند تا در بخش برش‌های هنری و به طور مشخص نمایش‌نامه، بتوانند تحقق‌بخش مضامین فرهنگی عالی این بیانیه باشند.

وی عنوان کرد: فراخوان مربوط آمده شده و نظام مفهومی که در این فراخوان وجود دارد، نظام مفهومی است که ضرورت زمانه ما است. به این دلیل که تئاتر و نمایش زبان گویای یک جامعه است و اگر به تبارشناسی نمایش‌نامه مراجعه کنید، خواهید دید که نمایش‌نامه‌ها براساس یک گفت‌وگو در فضای فرهنگی و اجتماعی آن جامعه پدید آمده‌اند. به طور مثال، افلاطون و سقراط علاوه بر این که جزو پدران فلسفه بوده‌اند، از پدران نمایش‌نامه مضمونی و مفهومی نیز بوده‌اند. لذا گفت‌وگوهای سقراطی که بعدا تبدیل به سنت‌های نمایش‌نامه شد، بیان وضعیت حال یونان آن روز بود. یعنی زبان دیالوگ و ظهورات وجودی آن جامعه در قالب این بیان‌های نمایش‌نامه‌ای منعکس شد.

مدیر کل فرهنگ و اراشد اسلامی خراسان رضوی افزود: برای ما نیز در جامعه‌ای که زندگی می‌کنیم و در یک زمان و مکان خاص و در عینیت خاص در حال تنفس هستیم و تجربه زیسته خاصی داریم، نمایش‌نامه‌ها باید بیان وضعیت وجودی ما باشد. به همین دلیل، نظام مفهومی که در این فراخوان تدارک دیده شده، وضعیت و نیازهای کنونی جامعه ایرانی- اسلامی را با توجه به بیانیه گام دوم منعکس می‌کند.

مروارید با اشاره به این که جشنواره بر اساس هفت مفهوم بنیادین شکل خواهد گرفت، گفت: کتبی که در این زمینه وجود دارد و این فضای هفت مفهومی را پوشش می‌دهد. همچنین جشنواره به منظور اقتباس از آن کتب در هفت محور تعبیه و تدارک دیده شده است. محور اول ادبیات پایداری و مقاومت، دوم تاریخ نهضت ایرانی- اسلامی، سوم خانواده و سبک زندگی ایرانی- اسلامی و فرهنگ شهروندی، چهارم نظام سلطه و نهضت‌های آزادی‌بخش جهان، پنجم دستاوردهای انقلاب، ششم تاریخ اسلام و محور هفتم کودک و نوجوان است و این هفت محور دارای یک نظام منسجم در بین خود است و یک نگاه جامع به وضعیت کنونی اجتماعی- فرهنگی ایران اسلامی دارد و در سه بخش نمایش‌نامه‌های صحنه‌ای، نمایش‌نامه‌های نوجوان و نمایش‌نامه‌های خیابانی برگزار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: امیدمان آن است که نهضت متن‌نویسی و نمایش‌نامه‌نویسی با این جشنواره ملی آغاز شود که البته ابتدای راه بوده و نیازمند حضور اندیشمندان، پیشکسوتان تئاتر و سایر حوزه‌ها و مشارکت جمعی میان تمامی نهادها هستیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی بیان کرد: نگاه هنری در تئاتر که از درون برخیزد و براساس نیاز درونی و اجتماعی و نه براساس یک تحمیل ، دستور یا یک سلیقه تبیین شود، یقینا تاثیرات هنری و فرهنگی، چه در سطح ملی و چه در سطح بین‌المللی را نیز خواهد داشت. البته ما در کنار این هفت مفهوم، نیازمند نگاه بین‌المللی نیز هستیم و اگر بخواهیم حق بیانیه گام دوم ادا شود، باید دو نامه دیگری که مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غرب نوشتند، مورد توجه قرار داده و این سه نامه را در کنار یکدیگر ببینیم و در جریان نمایش‌نامه، تئاتر و متن‌نویسی، به تاثیرات بین‌المللی فرهنگ ایرانی- اسلامی نیز توجه کنیم.

مروارید ادامه داد: با توجه به این که مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام است و سالانه 30 میلیون زائر و تاثیرات بین‌المللی و منطقه‌ای دارد، رسانه هم در معرفی فرهنگ ایرانی- اسلامی خراسان به فضای فرهنگی و هنری استان کمک می‌کند، لذا باید به تاثیرات بین‌المللی نیز کمک کند که در این جشنوراه داشته باشیم.

وی با بیان این که به جهت زمان‌بندی جشنواره در دو مرحله برگزار خواهد شد، ادامه داد: امروز که آغاز و معرفی را داشتیم، شروع مرحله اول است که فراخوان اعلام می‌شود و هنرمندان فرصت دارند طرح تدوین‌شده اجمالی را تا 15 اردیبهشت به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. سپس بر اساس نگاهی که هیات داوران، متشکل از صاحب‌نظران و پیشکسوتان این عرصه با نگاه به حضور جوانان، دارد و براساس ارزیابی و اعلام نتایج مرحله اول در تاریخ پنجم خردادماه، برگزیدگان می‌توانند تدوین نمایش‌نامه‌ها را آغاز کنند. آخرین مهلت ارسال متن نمایش‌نامه‌ها یکم مرداد 98، اختتامیه 22 مردادماه و همزمان با عید سعید غدیر و تقدیر از برگزیدگان صورت خواهد گرفت.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اضافه کرد: دو مرحله‌ای شدن جشنواره نیز به منظور آن است که مانند همه آثار فرهنگی و هنری، در مرحله اول نیازمند یک طرح اجمالی هستیم و نیز کسانی که قصد شرکت در جشنواره دارند، بتوانند بر اساس منابع معرفی شده در فراخوان، نگاه اقتباسی و بومی را در ذهن داشته باشند و از بین طرح‌های اجمالی واصل شده، برگزیدگان مجددا به شکل تفصیلی شروع به تدوین و نگارش نمایش‌نامه بکنند.

مروارید افزود: موفقیت این جشنواره ملی از یک طرف مرهون حضور رسانه‌‌ها و کمک به معرفی جشنواره و همراهی آن‌ها در طول جشنواره تا اختتام است و از طرفی مدیون حضور فعال بزرگورانی که مشارکت دارند تا جشنواره  برآیند یک نگاه و خرد جمعی باشد و ان‌شاءالله استان خراسان با نگاه ملی و بین‌المللی در جوار مضجع شریف ثامن‌الحجج بتواند نگاه زیبایی‌شناسانه به معارف دینی را در سطح ملی و بین‌المللی معرفی کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: