• پنجشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۶
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9712-7291-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض:

«هفت حوض» مغفول مانده است

مدیرعامل شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض گفت: مردم و مسئولان نسبت به این ظرفیت‌های مجموعه هفت حوض غافل‌اند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، رشید صحابی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که امروز در مجموعه گردشگری هفت حوض مشهد برگزار شد، اظهار کرد: این منطقه یکی از سه منطقه گردشگری مشهد جزء قدیمی‌ترین مناطق تاریخی ایران و جهان است و آثار و کتیبه‌های تاریخی مربوط به هزاران سال پیش در آن کشف شده است. انتخاب نام «هفت حوض» برای این مجموعه نیز به دلیل ایجاد هفت حوضچه آب بر روی صخره‌ها در پی سایش سنگ‌های آهکی این منطقه توسط آب چشمه‌ها بوده است.

وی با اشاره به وجود دو پوشش انحصاری در مجموعه هفت حوض، ادامه داد: این منطقه قطب گیاهان دارویی است که متأسفانه مورد غفلت قرار گرفته است و چه دانشگاه علوم گیاهی و دانشگاه علوم پزشکی نسبت به آن غفلت کردند. و همچنین پوشش جانوری این منطقه نیز منحصر به فرد است انواع و اقسام گونه‌های جانوری مانند روباه‌ها و خزندگان در آن مشاهده شده جانوری است، اما بیشترین جانور موجود در این منطقه مارمولک است و کلکسیونی از  مارمولک در این منطقه مشاهده شده است.

صحابی با تأکید بر اهمیت میراثی این منطقه، تصریح کرد: کتیبه‌ها و سنگ‌نگاره‌هایی موبوط به بیش از 9000 سال قبل در این منطقه وجود دارد که از نظر میراثی و گردشگری بسیار مهم است، اما به آن‌ها کم‌توجهی شده است. با این وجود هر چند این کار در حوزه شهرداری مشهد نیست، اما با توجه به اینکه این آثار جزء سرمایه‌های مشهد است، مصمم هستیم به عنوان یک منطقه گردشگری از آن‌ها حفاظت کرده و در اختیار شهروندان قرار دهیم.
مدیرعامل شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض خاطرنشان کرد: اینکه چرا تبلیغاتی از هفت حوض در سطح شهر مشاهده نمی‌شود به این دلیل است که هفت حوش مخاطب خود را دارد. صبح‌ها تم ین منطقه کوهنوردی و ورزشی است و بسیاری از کوهنوردان، کوهنوردی خود را از این منطقه آغاز کرده‌اند. بعدازظهرها و هر چه به سمت شب می‌رود در این مجموعه میزبان خانواده‌ها هستیم.

وی افزود: تبلیغات این مجموعه تاکنون به صورت تبلیغ سینه به سینه بوده است. البته به لحاظ وجود گونه‌های گیاهی و جانوری خیلی دوست نداریم جمعیت زیادی به این مجموعه بیایند تا این مجموعه‌ها از بین نرود.

صحابی با بیان این‌که «هفت حوض می‌تواند پایه‌ای برای شناسایی نقاط تاریخی و گردشگری است که در اختیار ما قرار دارد و بسیاری از مردم از آن غافل هستند»، بیان کرد: این منطقه جزء شهر مشهد و یک منطقه نمونه گردشگری است و می‌تواند از موضوع ماندگاری زائر کمک بسیاری کند. بسیاری در شهر بر روی این موضوع کار می‌کنند تا بتوانند میزان ماندگاری زائران را افزایش دهند، در حالی که از ظرفیت این مجموعه در افزایش ماندگاری زائران غافل هستند.

وی عنوان کرد: در سال 90 شهرداری وارد این منطقه می‌شود و به منظور توسعه آن شرکتی تشکیل می‌دهد. ما در این شرکت از سال 90 تا ابتدای سال 97 درگیر احداث زیرساخت‌ها بودیم. با مطالعاتی که انجام شده آب از سد طرق به این مکان اختصاص داده شده است و فضاسازی‌هایی نیز انجام شده است.

مدیرعامل شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض گفت: تاکنون 35 میلیارد تومان در این مجموعه هزینه شده است و شورای شهر مشهد نیز  حدود 13 میلیارد تومان بودجه برای سال آینده این مجموعه تصویب کرده است که  در تکمیل نورپردازی، مبلمان مجموعه و تکمیل زیرساخت‌های آن هزینه خواهد شد.

وی ادامه داد: با اقدامات انجام شده و زیرساخت‌های ایجاد شده این مجموعه برای واگذاری به سرمایه‌گذار شده است. مذاکراتی نیز با سرمایه‌گذاران مختلف انجام شده است، اما نکته اینجاست که تا طرح راهبردی مجموعه که در حال آماده‌سازی است، توسط مشاور طرح ارائه نشود، نمی‌توان این مجموعه را به سرمایه‌گذاران واگذار کرد.

صحابی با اشاره به بازدید 70 هزار نفر در نوروز 97 و بازدید 800 هزار نفر از مجموعه در طول سال 1397، گفت: با اقدامات انجام شده پیش‌بینی می‌شود در نوروز امسال حدود 200 هزار نفر از مجموعه هفت حوض بازدید کنند.

وی در خصوص برنامه‌های نوروزی این مجموعه، بیان کرد: برگزاری جشنواره عشایر به منظور شناساندن فرهنگ عشایر به مردم و همچنین اجرای برنامه‌های فرهنگی با همکاری سازمان مدیریت پسماند از جمله برنامه‌های این مجموعه در نوروز امسال خواهد بود.

مدیرعامل شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض عنوان کرد: در سال گذشته تورهای گردشگری نیم‌روزه به این مجموعه آغاز شد که اگر امکانات تجهیز شود تا یک روزه هم افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین مذاکراتی با آموزش و پرورش و برخی تورهای مسافررتی برای برگزاری اردوها و تورهای گردشگری د این مجموعه انجام شده است. 

وی اضافه کرد: همچنین قرار است مدرسه طبیعت مشهد در زمینی به وسعت سه هکتار در این منطقه ایجاد شود.

صحابی همچنین در خصوص اشتغال‌زایی این منطقه، گفت: در مجموع در دو بخش سازمانی شرکت و مجموعه گردشگری حدود 200 نفر مشغول به خدمت هستند.

مدیرعامل شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض با اشاره به هزینه‌هایی که تاکنون در این مجموعه انجام شده است، گفت: تاکنون تمام هزینه‌هایی که در این مجموعه انجام شده در جهت ساخت زیرساخت‌های بوده است، لذا تاکنون فقط هزینه شده است و بازگشت سرمایه‌ای صورت نگرفته است. درآمد خود مجموعه نیز بسیار ناچیز است.

وی اضافه کرد: در پایان از تمام شهروندان و کارشناسان درخواست می‌شود هرگونه ایده و نظر در خصوص این مجموعه را به ما منتقل کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: