• پنجشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9712-12187-5
  • خبرنگار : 15305
  • منبع خبر : ----

نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد:
آن‌هایی که با موسیقی مبارزه می‌کنند با فطرت خود جدال دارند

نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: آنهایی که با موسیقی مبارزه می‌کنند با فطرت خود جدال دارند و آن را نمی‌شناسند و به فطرت خودشان برنگشته‌اند و الا انسان نباید از زیبایی فرار کند. امیدوارم که قدر هنرمند‌ها دانسته شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان حمیدرضا موحدی‌زاده ظهر امروز در مراسم پاسداشت آیین‌های خراسانی در موزه بزرگ خراسان بیان کرد: با اجرای این موسیقی و رقص‌ها من به یاد جشنواره‌های پیران چنگی و زعفران در قوچان و تربت حیدریه در  20 سال پیش افتادم که رقص‌های محلی و سنتی با حضور خواننده‌های معروف برگزار می‌شد.

وی ادامه داد: با جستجو در اینترنت برای کلمه‌ی آیین در فرهنگ دهخدا به عبارت"منطبق با فطرت" رسیدم. جریان دوستی با هنر و هنرمندان از قدیم ریشه‌دار در فرهنگی ایرانی بوده و نیرویی نمی‌تواند مانع آن شود.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: البته بروز برخی مسائل اجتناب ناپذیر است که بخشی مانند مشکلاتی که در قبل بوده ولی الان برطرف شده باید با گذر زمان، شکیبایی و افزایش شناخت حل شود.

موحدی‌زاده بیان کرد: من به طور اتفاقی کلیپی مربوط به پارک ملت را دیدم و نمی‌دانستم مربوط به گروه فرخه است ولی همزاد‌پنداری خاصی با جشنواره پیران چنگی داشت.

وی افزود: ما زمانی مهمان مرحوم حاج قربان سلیمانی بودیم و گاهی از صبح تا شب در منزل روستایی‌شان می‌ماندیم. ایشان تعریف می‌کردند که گاهی صبح‌های زود روی ایوان به تارنوازی مشغول می‌شدم و پرنده‌ها کم‌کم دور من جمع می‌شدند، روزی بود که خواب ماندم ولی صدای پرنده‌هارا شنیدم که می‌خوانند انگار من را دعوت می‌کردند تا مشغول به تارنوازی شوم.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: صفحه ایسنتاگرامی من که از شورای پنجم باز شد، حدود 900 پست دارد که اکثرا تولیدی است و کپی‌برداری نیست. همچنین حدود 2000 فالوئر دارد که در بهترین حالت 500-600 لایک بیشتر نمی‌گیرد. در پستی که برای این رقص گروه فرخه در پارک ملت گذاشتم نزدیک به 1600 لایک  و100  نظر دریافت کرد که اکثرا تشویقی بود ولی نقد‌هایی هم به آن شد ولی من سعی کردم در مواجهه با منتقدین هنری نرم برخورد کنم.

موحدی‌زاده تشریح کرد: در حقیقت جوان‌هایی که در این گروه گرد هم‌آمده‌اند اگر به راه خودشان و هدف خودشان ایمان دارند باید محکم بایستند البته با منطق و ملایمت همچنین باید به دغدغه‌هایشان توجه شود.چون بخشی از جامعه چه درست یا نادرست چنین فکر می‌کنند و کاری از ما ساخته نیست زیرا در طول زمان ساخته شده و زمان هم حلش می‌کند.

وی ادامه داد: چند وقت پیش در سفری که به مادرید و بارسلون داشتم هنگامی که در پارک‌هایشان قدم میزدم صورت جوانان پر از نشاط و شادی بود و غمی نمی‌دیدم. جای خوشحالی دارد که جوانان ما در کشورهایی مثل ترکیه، مالزی، فرانسه و اسپانیا هنرنمایی کردند.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: حاج قربان سلیمانی از سفر لیون فرانسه تعریف می‌کردند که ما سه شب در آنجا برنامه داشتیم. شب آخر عده‌ای از مردم به نمایندگی از بقیه گفتند ما دوست داریم شما سه شب دیگر هم اجرا داشته باشید. از آن‌ها پرسیدم که موسیقی ما چیز خاصی ندارد  چرا دوست دارید که باز هم اجرا داشته باشیم. پاسخ دادند ما آن‌قدر موسیقی‌های الکترونیک گوش کردیم که وقتی شما موسیقی طبیعی نواختید ما به وجد، شور و نشاط آمدیم.

موحدی‌زاده گفت: ما در شورای پنجم شعاری دادیم با عنوان شهر امید و زندگی که آقای شهلا این شعار را پرچم‌داری کرده است.

سرمایه‌های فرهنگی کمتر از سرمایه‌های مالی نیستند

در ادامه عضو دیگر شورای اسلامی شهر مشهد گفت : هفته گذشته سعادت داشتیم که با دعوت آقای توکلی به محل تمرین دوستان گروه فرخه که زیرزمینی نمور و ساده در حاشیه بلوار وکیل آباد بود سری بزنیم.

امیر شهلا افزود: ما در قرن 21 ام زندگی می‌کنیم، در قرن 21 ام سرمایه فقط بورس و طلا وشمش نیست. در کنار سرمایه‌های مادی و اقتصادی، ما سرمایه های معنوی را داریم که موسیقی یکی  ازین سرمایه‌هاست.

وی بیان کرد: مردمی که نسبت به موسیقی محلی و سنتی خود حساس هستند و آن را به عنوان سرمایه به دیگران عرضه کنند کشورهای موفقی‌اند.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: امروزه بتهوون و موتزارت یک شخصیت محلی و ملی برای کشور خود نیستد بلکه به یک سرمایه نمادین در سطح دنیا تبدیل شده و هرکسی که بخواهد از این سبک و موسیقی استفاده کند سمبل و نماد آن این دو هستند.

امیر شهلا گفت: ما در استان خراسان رسوم، آداب و آیین کمی نداریم، آدابی که اگر قرار باشد روزی در چاه‌های نفت را ببندیم و مملکت را اداره کنیم باید سراغ آن‌ها برویم.

وی بیان کرد: دوستان به نکته ی خوبی اشاره کردند که اگر بخواهی خلاف جریان آب شنا کنی و اگر تغییر ایجاد کنی باید این هزینه را پرداخت کرد.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد افزود: این گروه با کمترین مساعدت‌های دولت دور هم جمع شده‌اند و کمک می‌کنند تا این سرمایه نمادین فراموش نشود و سرمایه‌های ملی از دست نرود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: