• پنجشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9712-12387-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی مطرح کرد:

لزوم توجه به بازیابی هویتی در نمایش‌نامه‌نویسی کودک و نوجوان

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی گفت: بازیابی هویت دینی، ملی و انقلابی باید در تئاتر کودک و نوجوان مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، ابراهیم زره‌ساز که ظهر امروز، در نشست خبری «اولین جشنواره ملی نمایش‌نامه‌نویسی گام دوم» سخن می‌گفت، با بیان این مطلب اظهار کرد: جشنواره حاضر از آن‌جا که یک جشنواره موضوعی است، با رویکردی آموزشی پایه‌ریزی شده و همین گام به گام بودن جشنواره، به فرایند آموزشی کمک می‌کند. همچنین کمیته‌ علمی پیش‌بینی شده در فراخوان هم ناظر به آثار تولیدشده و هم ناظر به کیفیت این آثار است و قطعا این امر هم به هنرمند و هم به جریان تولیدی که قرار است در قالب این فراخوان صورت بگیرد، کمک می‌کند.

وی افزود: از آن‌جا که سالیان سال است با دوستان هنرمندان تئاتر کار می‌کنیم و متون نمایش را خوانش می‌کنیم، می‌توانم بگویم در بحث متن بسیار زیاد ضعف داریم و من این نکته را به عنوان یک عضو که با هنر نمایش در ارتباط است بیان می‌کنم. ضمن این که بسیاری از کارگردانان تئاتر شهر ما که قابلیت‌های بسیار خوبی دارند، یکی از دغدغه‌هاشان متون داخلی است و متاسفانه به میزانی فضا به سمت متون خارجی رفته است، در صورتی که این دغدغه توسط هنرمندان هنر نمایش بارها به ما منتقل شده است.

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی ادامه داد: این دغدغه به دست‌اندرکاران عرصه فرهنگ شهر و استان منتقل شد و بر همین اساس فضا مهیا شد که بیانیه فاخر و سراسر امیدی که حضرت آقا در آغاز دهه پنجم اعلام کردند، می‌تواند با این سبک و سیاقی که در جشنواره موضوعی- آموزشی حاضر برای احصای متون و نمایش‌نامه‌های خاص تدارک دیده شده، مورد توجه قرار گیرد و امیدورایم که این گام، گامی بسیار موثر باشد.

زره‌ساز با تاکید بر این که اصحاب رسانه می‌توانند در محقق نمودن این امر و تلفیق زیبای این دو مساله کمک کنند، افزود: دست‌اندرکاران این جشنواره تلاش کردند تا بهترین جوایزی که احساس می‌شود می‌توان برای متون برگزیده این جشنواره اعطا شود، در نظر گرفته‌ و این جشنواره اهمیت فعالیت برای موضوعات داخلی را نشان می‌دهد.

وی در خصوص ضرورت حضور کانون پرورش فکری در جشنواره نمایش‌نامه‌نویسی گام دوم گفت: در دهه پنجم انقلاب اسلامی هستیم و بایستی برای بازیابی هویت دینی، انقلابی و ملی کودک و نوجوان امروز کار کنیم. کودک و نوجوانی که امروز در عرصه‌های مختلف جامعه حضور دارند و شاید در بسیاری عرصه‌ها از خود ما جلوترند. همچنین تکنولوژی حاکم بر زندگی روزمره و جنگ نرمی که حضرت آقا بارها بدان اشاره کردند و امروز بیشتر و بیشتر شده است، ضرورتی برای دست‌اندرکاران عرصه سیاست‌گذاری کودک و نوجوان به وجود آورده که هویت غنی تاریخی و اسلامی و قصص قرانی سرآمد و هویت انقلابی که امروز آغاز دهه پنجم آن را شاهد هستیم، با استفاده از ابزار هنر برای فضای کودک و نوجوان مورد توجه قرار گیرد. لذا با استفاده از ابزار هنر به راحتی می‌توان کارهای مختلفی در فضای بازیابی هویتی برای کودک و نوجوان به وجود آورد و این ضرورت حضور کانون پرورش فکری در این جشنواره است.

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی اضافه کرد: شخصا اگر وارد عرصه هنر شدم به یک دلیل و آن هم دیدن نمایش‌نامه «بانوی بی‌نشان» در دانشگاه فردوسی حدود 25 سال پیش بود که برگرفته از «کشتی پهلو گرفته» سید مهدی شجاعی است که بسیار تاثیرگذار بود و این باعث شد به فضا هنر نمایش علاقه‌مند شوم.

زره‌ساز گفت: تلاش همه دست‌اندرکاران جشنواره آن است که ما شاهد تولید نمایشنامه‌های خوب با توجه به ساختار موجود در جشنوراه باشیم و ضمنا این ساختار، ساختاری است که فکر می‌کنم تابه‌حال در کشور چنین جشنواره موضوعی نبوده و بنابراین، این جشنواره، نه تنها یک حرکت، بلکه یک جشنواره آموزشی و موضوعی در جهت یک حرکت موثر است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: