• پنجشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9712-12487-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

/روی خط تئاتر/

رونمایی از پوستر «اولین جشنواره ملی نمایش‌نامه‌نویسی اقتباسی گام دوم»

پوستر «اولین جشنواره ملی نمایش‌نامه‌نویسی اقتباسی گام دوم» رونمایی شد. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، در نشست خبری «اولین جشنواره ملی نمایش‌نامه‌نویسی گام دوم» از پوستر این جشنواره با حضور مسئولین شهری و استانی رونمایی شد. در این نشست، مرتضی ملتجی، دبیر اولین جشنواره ملی نمایش‌نامه‌نویسی اقتباسی گام دوم اظهار کرد: افتتاح دبیرخانه جشنواره پس از تعطیلات نوروز و اواسط فروردین‌ماه صورت خواهد گرفت. همچنین مجمع ناشران انقلاب اسلامی ایران هم روز گذشته اعلام آمادگیبرای همکاری در این جشنواره کردند. ضمما در ادامه دبیر کمیته علمی جشنواره، جناب آقای تشکری نیز معرفی خواهند شد. همچنین هیات داوران جشنواره نیز تقریبا قطعی شدند و تا کنون چهار نفر از بهترین درام‌نویسان کشور به عنوان هیات داوران انتخاب شدند و همه تلاشمان این است که از بهترین درام‌نویسان کشور بتوانیم در امر برگزاری این جشنواره استفاده کنیم.

وی در خصوص جوایز جشنواره بیان کرد: بر سر دو بخش بودن نمایش‌های نوجوان و بزرگسال بحث بسیاری در شورای سیاست‌گذاری صورت گرفت و این یک اتفاق بسیار خوب است که جوایز برای بخش کودک و نوجوان هم در همان سطح بزرگسال پیش‌بینی شده است.

دبیر اولین جشنواره ملی نمایش‌نامه‌نویسی اقتباسی گام دوم عنوان کرد: در نمایش‌نامه‌های صحنه‌ای و نمایش‌نامه‌های نوجوان که به صورت مجزا در دو بخش داوری خواهند شد، نفر اول تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ 200  میلیون ریال، نفر دوم دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ 120 میلیون ریال، نفر سوم دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ 80 میلیون ریال را دریافت خواهد کرد.

ملتجی ادامه داد: برای بخش نمایش‌نامه‌های خیابانی باید گفت از آن‌جا که معمولا نمایش‌های خیابانی برخاسته از یک طرح خوب و ایده‌آل صورت می‌گیرد، در این بخش هنرمندان باید طرح ساختاری و محتوایی خود را ارائه دهند و لذا رقابت بر روی طرح‌ها صورت می‌گیرد و در این بخش، نفر اول تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ 50 میلیون ریال، نفر دوم دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ 30 میلیون ریال و نفر سوم دیپلم افتخار، جایزه نقدی به مبلغ 20 میلیون ریال را دریافت خواهد کرد.

وی عنوان کرد: پس از آن که طرح‌ها در بخش نمایش خیابانی مورد قبول واقع شد و این جوایز تقدیم نویسندگان شد، گام بعدی در این بخش تولید است و هزینه‌ای نیز بابت تولید آن نمایش ارائه خواهیم داد. لذا طرح‌ها به مرحله تولید برای اجرا خواهد رسید و بابت اجرا و تولید هم هزینه‌ای تقدیم عزیزان خواهد شد. همچنین سایت جشنواره در حال طراحی است و در چند روز آینده سایت جشنواره معرفی و فراخوان نیز در سایت بارگذاری خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند اطلاعات لازم را در سایت مربوطه مشاهده کنتد.

دبیر اولین جشنواره ملی نمایش‌نامه‌نویسی اقتباسی گام دوم با بیان این که در هر بخش حداقل پنج نمایش‌نامه برگزیده را چاپ خواهیم کرد، در خصوص گاه‌شمار جشنواره افزود: اعلام فراخوان تا 25 اسفندماه بود که امروز صورت می‌گیرد. همچنین آخرین مهلت ارسال طرح‌ها 15 اردیبهشت‌ماه 98 خواهد بود. ضمنا جشنواره در دو مرحله برگزار خواهد شد که مرحله اول ارسال طرح و ایده است و نویسندگان بایستی ابتدا طرح‌های خود را برای ما ارسال کنند که تا تاریخ گفته شده در این خصوص فرصت دارند. این طرح‌ها توسط داوران مورد بازخوانی قرار می‌گیرد و اعلام نتایج مرحله اول توسط هیات داوران پنجم خردادماه 98 صورت خواهد گرفت. بعد از این که هیات داوران نظرات خود را اعلام کردند، آخرین مهلت ارسال متون نمایش‌نامه تا اول مردادماه 98 و نیز اختتامیه و تقدیر از برگزیدگان 22 مردادماه 98 برگزار خواهد شد.

ملتجی خاطرنشان کرد: رویکرد ما این است که جشنواره تنها به امسال منتهی نشود و در سال‌های بعد نیز بتوانیم آن برگزار کنیم؛ اما در گام اول تلاش داریم که این جشنواره با کیفیت بسیار خوب برگزار شود. دبیرخانه جشنواره نیز انجمن هنرهای نمایشی استان واقع در مشهد، پارک ملت، مجتمع فرهنگی و هنری امام رضا است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: