• پنجشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9712-12587-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

سرپرست اداره امور هنری سازمان فرهنگی شهرداری مشهد:

دغدغه هنرمند در بیان فرهنگ سرزمینش، اثر را ماندگار خواهد کرد

سرپرست اداره امور هنری سازمان فرهنگی شهرداری مشهد گفت: آن‌جا که هنرمند بر اساس دغدغه درونی خود، احساس کند که باید از فرهنگ سرزمینش بگوید، اثرش ماندگار شده و تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، صدرا یوسفی که در نشست خبری «اولین جشنواره ملی نمایش‌نامه‌نویسی اقتباسی گام دوم» سخن می‌گفت، اظهار کرد: قاعدتا آن‌جا که هنرمند این دغدغه درونش شکل می‌گیرد و حس می‌کند باید در مورد فرهنگ سرزمینش، شهادت و ایثار سخن بگوید، اثر وی قطعا ماندگار خواهد شد و غیر از این، اگر دستوری و به واسطه قرارداد و غیره باشد، نه اثرگذاری خوبی دارد و نه هنرمند از ته دل این کار را انجام داده است.

وی با اشاره به بخشی از خاطرات شهید برونسی بیان کرد: ظرفیت‌های بی‌بدیل و ناشناخته‌ای در همه سوی این خاک وجود دارد که می‌تواند دست‌مایه خوبی برای تولید اثر هنری باشد و قاعدتا پرداختن به نمایش‌نامه‌‌نویسی و آنچه پیرامون این اتفاق رخ می‌دهد، جزو اقدامات پایه‌ای و اساسی در تولید یک اثر هنری به عنوان نمایش و تئاتر است که دبیرخانه جشنواره و شورای سیاست‌گذاری به درستی در این خصوص برنامه‌ریزی کرده‌اند.

سرپرست اداره امور هنری سازمان فرهنگی شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: عموما به هر شکلی پرداختن به این که ما از ظرفیت‌های در اختیار خود در حوزه ادبی استفاده کنیم و این امر را به بستر اجرایی برسانیم، اتفاقی است که در تمام دنیا رخ می‌دهد و ما به ویژه در حوزه هنرهای نمایشی کمتر به آن پرداختیم. به طور مثال، این نگاه نمایشی که در بخشی از خاطرات شهید برونسی وجود دارد و زمانی که آن را می‌خوانیم کاملا احساس می‌کنیم که خاطرات تصویر می‌شود و خیلی کمتر مورد نگاه هنرمندان در بخش‌های مختلف قرار گرفته است؛ تا ادبیات ملی و کهن ما و بخش‌های مختلف آن، ظرفیت‌های عظیمی هستند که قاعدتا جشنواره ملی نمایش‌نامه نویسی گام دوم می‌خواهد از این ظرفیت‌ها و بخش‌هایی که پنهان‌تر است و شاید کمتر به آن پرداخته شده، استفاده کند.

یوسفی در حوزه ارتباط مجموعه خانه هنرمندان، مدیریت امور هنری و شهرداری مشهد با برگزاری جشنواره گام دوم، گفت: ما در مجموعه شهرداری مشهد و مدیریت امور هنری، به انواع مختلف از اشکال اجرایی هنری، از گرافیک شهری، معماری تا مجموعه هنرهای نمایشی استفاده می‌کنیم تا مفاهیم مربوط به فرهنگ شهروندی، ارتقای سطح زندگی، شادابی و نشاط مردم در سطح شهر را گسترش دهیم.

وی عنوان کرد: در همین لحظه قاعدتا در یکی از تقاطع‌های شهر، نمایشی با موضوع اصلاح فرهنگ ترافیک و یا با موضوع ارتقای فرهنگ شهروندی، همسایه‌مداری، مدارا و دوستی و محبت اجرا می‌شود و در طول سال و با محورهای مختلف، حوزه فرهنگ شهروندی این کار را انجام می‌دهد و چه بهتر که منابع این تولید و کارهایی که صورت می‌گیرد، با یک برنامه‌ریزی علمی، دقیق و مبتنی بر آثار نوشتاری که مراحل مختلف را طی کرده و توسط مردم انتخاب شدند، باشد.

سرپرست اداره امور هنری سازمان فرهنگی شهرداری مشهد افزود: به این جهت، ما در کنار سایر ارگان‌ها و دستگاه‌هایی که در جشنواره کمک می‌کنند، همگی پشتیبان انجمن هنرهای نمایشی استان هستیم که برخاسته از نگاه و رای هنرمندان نمایش است و باید آن بخش احساس کند که جشنواره  ازآن اوست و به نظر بنده جشنواره متعلق به هنرمندان هنرهای نمایشی استان و کشور است و آنان باید بخواهند و اثر تولید کنند. در بخش تئاتر خیابانی جشنواره نیز این نوید را می‌دهیم که هر اثری انتخاب شود و مراحل خود را طی کند، بلافاصله مراحل تولید آن اثر را در مجموعه فراهم خواهیم کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: