• یکشنبه ۲۶ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9712-11490-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

وجود پژوهشکده اقلیم‌شناسی یک مزیت برای استان است

رئیس پژوهشکده اقلیم شناسی گفت: وجود پژوهشکده اقلیم شناسی یک مزیت برای استان است و در حال حاضر سه گروه پژوهشی در این مرکز فعالیت دارند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، ایمان باباییان در دیدار با رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر عنوان کرد: در سال 75 که کنگره سازمان جهانی هواشناسی تصویب کرد به دلیل وجود موضوع تغییر اقلیم و نیاز به ارائه خدمات اقلیمی بیشتر به کاربران، هر کشور یک مرکز ملی اقلیم داشته باشد؛ تاسیس این مرکز در ایران به تصویب رسید.

وی افزود: براساس امکان سنجی صورت گرفته در همان سال خراسان‌رضوی به عنوان مرکز ملی اقلیم شناسی تاسیس و در سال 81 موافقت قطعی آن از شورای عالی گسترش با نام پژوهشکده اقلیم شناسی اخذ گردید و از سویی ماموریت مرکز ملی نیز با پژوهشکده اقلیم شناسی ادغام شد.
رئیس پژوهشکده اقلیم شناسی و مرکز ملی اقلیم  بیان کرد: اکنون سه گروه پژوهشی تغییر اقلیم، اقلیم شناسی کاربردی و اقلیم شناسی بلایای جوی اقلیمی فعال هستند.

وی گفت: در آسیا 5 کشور عضو برنامه خدمات اقلیمی سازمان جهانی هواشناسی هستند که در کنار کره، ژاپن، چین و هند، ایران نیز فعالیت دارد و  مسئولیت در ایران بر عهده پژوهشکده اقلیم شناسی است.

بابائیان افزود: مرکز مدیریت ریسک بلایای جوی اقلیمی با تکیه بر خشکسالی کشورهای عضو اکو را پژوهشکده اقلیم شناسی برعهده دارد همچنین مرکز پایلوت اقلیم غرب آسیا هستیم که تلاش می‌شود مجوز مرکزیت قطعی را بتوانیم اخذ کنیم.

وی اظهار کرد: سال گذشته تاکنون از ایران سه نفر به عضویت شورای نویسندگان ششمین گزارش جامع تغییر اقلیم (آی. پی. سی. سی) درآمدند.

در این جلسه مدیر مرکز آموزش عالی کاشمر گفت: مرکز آموزش عالی کاشمر به عنوان تنها دانشگاه دولتی در منطقه ترشیز رسالت خود را در جهت رویکرد خوش زیست بوم در زمینه توسعه پایدار انجام می‌دهد.

هادی معماریان افزود: با توجه به این تاکنون از پتانسیل‌های منطقه در خصوص کشاورزی و معادن موجود به خوبی استفاده نشده بر این اساس شناساندن چالش‌ها و ظرفیت‌های منطقه ترشیز با استفاده از تقویت بخش خصوصی مدنظر قرار گرفته است.

وی همچنین از برگزاری همایش ملی توسعه پایدار در فروردین ماه با هدف بررسی چالش‌ها و آسیب‌های تحقق توسعه پایدار، تدوین راهبردها و چشم‌انداز توسعه پایدار، ترسیم نقشه راه رسیدن به وضع مطلوب، شناسایی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بخش خصوصی به ویژه در منطقه ترشیز، شناسایی پتانسیل‌های توسعه و بهبود در منطقه ترشیز و تببین مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها در زمینه توسعه پایدار خبر داد.

معماریان اظهار کرد: این همایش برای اولین بار در سطح ملی و در محورهای کشاورزی و امنیت غذایی، مدیریت شهری پایدار، هوشمند سازی و توسعه دیجیتال، حمل ونقل پایدار، انرژی‌های تجدیدپذیر، گردشگری و صنایع دستی، صنعت، معدن و توسعه پایدار، آب و توسعه پایدار و مشارکت مردمی و توسعه اقتصادی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: تاکنون برای برگزاری همایش توسعه پایدار که فروردین‌ماه در مرکز آموزش عالی کاشمر برگزار می‌شود، مقالات بسیار خوبی را دریافت کرده‌ایم. به جز همایش اصلی نیز 8 کارگاه تخصصی تدارک دیده شده که بزرگزار خواهد گردید.

معماریان اظهار کرد: با توجه به این که یکی از محورهای همایش تغییر اقلیم و توسعه پایدار است از رئیس پژوهشکده اقلیم شناسی درخواست داریم در این خصوص سخنرانی تخصصی داشته باشند. متاسفانه هنوز برخی از مسئولان تغییر اقلیم را باور ندارند و این می‌تواند یکی از کارگاه‌های بسیار ارزشمند و مهم در حاشیه همایش اصلی باشد.

مدیر مرکز آموزش عالی کاشمر گفت: به رغم این که منطقه ترشیز فرصت بسیار خوبی برای توسعه دارد ولی متاسفانه به دلیل برخی چالش‌های سیاسی در منطقه از چرخه توسعه عقب افتاده‌ایم.

وی عنوان کرد: به رغم این که در طی سه تا چهار سال گذشته جذب اعضای هیات علمی در مرکز آموزش عالی کاشمر بسیار ضعیف بوده اکنون شش پرونده در دستور کار برای جذب قرار دارد. از سویی به اعضای هیات علمی تاکید شده پژوهش‌ها بر روی مشکلات منطقه باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: