• دوشنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 981-7591-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

در جریان سفر به قم انجام شد؛

دیدار تولیت آستان قدس رضوی با مراجع عظام تقلید

حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی با حضرات آیات وحید خراسانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی و نوری همدانی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از آستان نیوز حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی که به منظور زیارت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) و دیدار با مراجع عظام تقلید به قم سفرکرده است، با آیت‌الله وحید خراسانی دیدار و گفت وگو کرد.

آیت الله وحید خراسانی در این دیدار خطاب به تولیت آستان قدس رضوی گفت: توفیق خدمت به زائران حضرت رضا(ع)، توفیق بزرگی است که به شما داده شده و از انتصاب شما بسیار خوشحال شدم که ان‌شاء الله خدمت شما فوق تقدیر است و سعادتی بزرگ محسوب می‌شود.

وی ابراز کرد: معرفت افزایی زائران امام رضا(ع) همواره باید مورد توجه آستان قدس رضوی باشد و در این زمینه با چاپ و انتشار کتب مناسب و اثرگذار تلاش کنید.

این مرجع عالیقدر جهان تشیع تصریح کرد: مراسم عزاداری به ویژه عزاداری ایام فاطمیه بیش از گذشته در آستان قدس رضوی احیا شود تا زائران هرچه بیشتر از سیره اهل بیت(ع) بهره‌مند شود.

آیت الله وحید خراسانی تصریح کرد: برای موفقیت بیشتر در کارهایتان به حضرت زهرا(س) متوسل شوید و عنایات امام رضا(ع) را از طریق مادر ایشان به خود جلب کنید.

خدمت به حضرت رضا(ع) واقعا افتخار بزرگی است

آیت الله مکارم شیرازی در دیدار تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه خدمت به حضرت رضا(ع) واقعا افتخار بزرگی است که نصیب شما شد، گفت: حضور سالانه ده‌ها میلیون زائر در مشهد مقدس ظرفیت بزرگی برای گسترش فعالیت‌های فرهنگی است.

آیت الله مکارم شیرازی خطاب به حجت الاسلام والمسلمین مروی گفت: شما انسانی هوشیار، مدیر و مدبر هستید و امیدواریم بتوانید به بهترین نحو آستان مقدس رضوی را اداره کنید.

وی با بیان اینکه حتما باید نظارت دقیق بر فعالیت‌های آستان قدس رضوی وجود داشته باشد، افزود: ارتباط با مراجع و بزرگان حوزه را حفظ و تقویت کنید، یکی از بخش‌هایی که فراموش شده بود اما از زمان مرحوم طبسی گسترده شد مسائل فرهنگی بود، حضور سالانه ده‌ها میلیون زائر در مشهد مقدس ظرفیت بزرگی برای گسترش فعالیت‌های فرهنگی است، در زمان آیت الله رئیسی هم این برنامه‌ها گسترش یافت، اما باز هم به وضع موجود قانع نشوید و به گونه‌ای با برنامه‌های متنوع فعالیت کنید که زائر وقتی برمی‌گردد تغییر کند.

مرجع عالیقدر جهان تشیع با اشاره به خسارات ناشی از سیل در نقاط مختلف کشور بیان کرد: فعالیت‌های مردمی باید گسترش یابد تا کمک‌های مردمی بیشتر شود، الان کمک‌های زیادی به سیل زدگان می‌شود اما اسکان مهمترین مشکل سیل زدگان است و برای آینده آنها هم باید برنامه ریزی شود.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: گروه‌هایی را به نقاط مختلف بفرستید تا در استان‌های سیل زده نیازهای سیل زدگان را بررسی کنند و برای ساخت سریع خانه برای آن‌ها برنامه ریزی شود، البته خانه‌های جدید نباید در محل سابق که در معرض سیل است ساخته شود.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت‌های محرومیت زدایی را که انجام می‌دهید رسانه‌ای کنید تا همه بدانند دستگاه امام رضا(ع) واقعا در حال خدمت به مردم است، گفت: به حوزه علمیه مشهد هم توجه کنید و مشکلات آن را از نزدیک بررسی و رفع کنید.

آیت الله مکارم شیرازی اظهار کرد: توجه به حاشیه شهر را هم در برنامه داشته باشید و هم در جهت فعالیت فرهنگی در آن مناطق تلاش کنید.

ظرفیت‌های خدمت در حرم رضوی بسیار است

آیت الله نوری همدانی در دیدار با تولیت آستان قدس رضوی گفت: در شهر مشهد و در محضر مقدس حضرت رضا(ع) و با توجه به ظرفیت‌های موجود زمینه خدمت بسیار است.

آیت الله نوری همدانی خطاب به حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی گفت: جنابعالی توانستید در قم طی چندین سال خیلی موثر باشید.

وی با بیان اینکه در همه دوره ها حوزه علمیه موثر بوده، اما در دوران معاصر اثرگذاری قابل توجهی داشته است، اظهار کرد: این انقلاب از حوزه علمیه برخواسته و رجال انقلابی بیشتر در حوزه قم بوده‌اند.

مرجع عالیقدر تشیع افزود: حوزه‌ای زنده است که اوضاع زمان را درک می‌کند و هیچ وقت در برابر اوضاع روز خاموش نباشد و به تعهد انقلابی خودش عمل ‌کند.

آیت الله نوری همدانی بیان کرد: در شهر مشهد و در محضر مقدس حضرت رضا(ع) و با توجه به ظرفیت‌های موجود زمینه خدمت بسیار است.

وی با بیان اینکه آقای رئیسی گام های خوبی برای فراهم آوردن شرایط تشرف آسان زائران به ویژه زائران کم درآمد برداشتند،گفت: ان شاء الله جنابعالی هم در دو بخش حوزه علمیه و خدمت به زائران تلاش بیشتری کنید.

حرم رضوی همواره مورد احترام مسلمانان و حتی غیر مسلمانان بوده است

آیت الله صافی گلپایگانی در دیدار تولیت آستان قدس رضوی گفت: حرم حضرت ثامن الحجج(ع) همواره مورد احترام مسلمانان و حتی غیر مسلمانان بوده است.

آیت الله صافی گلپایگانی خطاب به حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی گفت: این افتخار بزرگ و مقدّس را به شما تبریک می‌گویم و از خداوند متعال مسألت دارم که در این آستان ملک پاسبان موفق باشید و بتوانید تمام سعی و تلاش خود را در احیای امر اهل بیت علیهم السلام به کار بگیرید.

وی با تاکید بر اینکه نسبت به احیا و حفظ موقوفات آستان قدس رضوی بر طبق نیّات واقفان تلاش صورت گیرد، اظهار کرد: حرم مطهّر حضرت ثامن الحجج(ع) همیشه مورد احترام همه مسلمانان و حتی غیر مسلمانان بوده و بسیاری از شعرای شیعه و اهل سنّت برای مقام والای آن حضرت، اشعاری دارند که از بهترین سروده‌هاست.

مرجع عالیقدر تشیع افزود: کتابخانه آستان قدس رضوی یکی از گنجینه های بزرگ دینی جهان اسلام است، من در دوران جوانی که به مشهد مشرّف می‌شدم همه روزه به کتابخانه می‌رفتم و از کتاب‌‌های نفیس و گرانسنگ و منحصر به فرد آن استفاده می‌کردم. در بعضی از این کتاب‌ها، نکات مهمّی است که باید آن‌ ها را به عالمان دین و کتاب‌دوستان معرّفی نمود.

آیت الله صافی گلپایگانی اظهار کرد: موقوفات آستان قدس رضوی بسیار مهم است. بعضی از وقف‌نامه‌ها خود به تنهایی تاریخ هستند و از نظر محتوا و ادبیات در اوج کمال و ادب محسوب می شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: